CPA, “işlem başına maliyet” olarak ta bilinen Edinme Başına Maliyet terimlerinin kısaltılmasıdır. CPA, bir online pazarlama sürecinde reklamın belirli bir işlem sonucundaki etkisinin birim maliyetidir. Bu edinmeler, işlemler ya da eylemler, bir satın alma, form doldurma, bir dosya indirme gibi olayları içerebilir.

CPA hesaplama işlemi yaparken edinme başına maliyet tıpkı CTA hesaplama da olduğu gibi kampanyaya ayrılan bütçenin işlem sayısına bölünmesiyle ortaya çıkar. Toplam bütçe / başarılı olay = CPA

CPA hesaplaması reklam verenlerin her dönüşüm için bir maliyet belirlemelerine yardımcı olur. Buda kampanya optimizasyon stratejilerinin yanı sıra, işletmenin satış operasyonları hakkında doğru veriler elde etmenize yardımcı olur.

CPA izleme takibi nasıl yapılır?

Edinme başına maliyetleri tam olarak ölçe bilmek için bu eylemleri takip etmeniz gerekir. Eğer Google Ads kullanıyorsanız bunu dönüşüm izleme ile kurabilirsiniz. Dönüşüm izleyeceğiniz sayfalara kod parçaları ekleyerek bunun takibini yapabilirsiniz kurulum sırasında her bir dönüşüm olayının size getirisini de fiyat bazlı girebilirsiniz. Bu sayede raporlamalarda izlediğiniz dönüşümün size getirisini kolaylıkla görür ve analiz edersiniz.

Eğer CPA takibini Facebook Reklamlarından izlemek isterseniz bunun için de Facebook Pixel verilerinden yararlanabilirsiniz. Dönüşüm reklamları verdiğinizde dönüşümler oluşmaya başladıktan sonra bu verileri facebook pixel hali hazırda takip eder. Sonuçları almak için de facebook raporlarına bakmanız gerekmektedir.

Bunun dışında takip ve izleme için CRM yazılımları ve UTM Parametreleri de kullanılabilir