CPC (Cost Per Click) Tıklama başına maliyet anlamına gelir. Cost per click tıklama başına maliyet kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bu terim dilimizde TBM olarak kısaltılır. CPC, Cost Per Click en yaygın kullanılan reklam teklif türüdür.

Bu terim kullanıcının reklama bir kez tıkladığında ne kadar ödeme yapacağınızı ifade eder. Facebook Reklamları, Google Reklamları (Google Ads) fark etmeksizin her iki platformda da tıklama başı maliyeti belirleyebilir ve maksimum değeri sınırlandırabilirsiniz.

Gogole Ads CPC fiyatına maksimum bir değer vermek çoğu zaman avantajlı olabiliyor. Örneğin reklamınızdaki “ayakkabı fiyatları” anahtar kelimesine maksimum CPC yi 4 TL yaptığınızda tıklama başına ödeyeceğiniz tutar en fazla 4 TL yi geçmeyecektir. Bu durumda rekabetin az olduğu zaman ve saatlerde tıklama başı maliyetiniz düşer fakat yoğun rekabetin olduğu alanlarda sistem, verdiğiniz üst limitin tamamını kullanabilir.

CPC yani Tıklama başı maliyet rekabetin olduğu durumlarda inanılmaz değişim gösterir aslında arz ve talebe bağlıdır denilebilir.

Facebook Reklamları yönetiminde CPC yi direk olarak başta belirlemek reklam gösteriminde ve performansında sorunlar yaratabilir. Bu yüzden ilk gösterimlerde kampanya analiz edilerek CPC değerinin ortalaması gözlemlendikten sonra değer düşürülebilir. Facebook reklamlarından CPC yi zamanla minik minik değerlerde optimize edebilirsiniz.