CPL, Özellikle potansiyel müşteri verilerini toplamak amacıyla verilen reklamlar sonucu bir form doldurma veya benzeri bir işlemin maliyetidir. Reklam sonucunda web sitesi üzerinde hedeflenen formun doldurulması için ödenen birim maliyet anlamına da gelir. Bu form, üyelik formu ya da iletişim formu olabilir. İleri seviye reklamcılık ve pazarlama sistemlerinde kullanılan funnel (Dönüşüm hunisi) sistemlerine müşteriyi dahil etme maliyetleri de CPL i kapsar.

CPL Nasıl Hesaplanır?

CPL hesabında potansiyel müşteri kazanma başına maliyeti bulmak için toplam bütçe, kampanya sonunda başarılı dönüşüm sayısına bölünür.

CPL İçin ayrılan toplam bütçe / edinilen müşteri = CPL Maliyeti

Örneğin,danışmanlık hizmeti veren bir reklam veren düşünün, danışmanlık verebileceği potansiyel kişilere erişip onların iletişim bilgilerini toplamak amacıyla ziyaretçileri bir funnel veya bir form sayfasına yönlendiriyor. Bu iş için toplamda 5.000 TL bütçe ayırdığını var sayalım. 5.000 TL’ lik bütçe tükenene dek reklamları 1 ay boyunca gösteriliyor. Bu gösterim sonucunda 50 kişiye ait başarılı kayıt alıyor. Bu örneğe göre reklam verenin CPL maliyeti form başına 50 TL dir.

Yukarıdaki CPL Hesaplama Aracı sayesinde işletmenize kazandırdığınız yeni müşterilerin pazarlama kampanyalarında size olan maliyetini net ölçümleyebilirsiniz. Bu metriğin amacı bir müşteri verisi (telefon, e-posta, kimlik bilgileri vb.) temin edebilmek için ne kadar para harcandığını net olarak hesaplamaktır.

CPL kampanyaları Google Ads ve Facebook Reklamları içerisinde kullanılabilir. Etkili bir görse veya video ile çarpıcı bir başlık kullanılarak çıkılan bir reklam sayesinde potansiyel müşterilerinizin bilgilerini toplamak amacıyla bir web sitesine yönlendirebilirsiniz.

CPL kampanyalarını Facebook Reklamları ile kullanmayı planlıyorsanız facebook içerisindeki formları kullanarak ziyaretçinin facebook tan ayrılmadan aynı sayfa içinde form doldurmasını sağlayabilirsiniz. Facebook dışına çıkmak istemeyen potansiyel müşterilere ait iletişim bilgilerini bu sayede facebook veri tabanına kaydettirip sonra reklam panelinizden bu verilere ulaşabilirsiniz.

CPL reklam kampanyaları Dijital Pazarlama süreçlerinde etkili bir kanaldır potansiyel müşteri bulmak isteyen her işletme bu reklam türünü kullanmalıdır. CPL kampanyalarında unutulmaması gereken nokta, form verilerinin kısa tutulmasıdır. Çok karöaşık ve ziyaretçinin vaktini çalacak derecede formlar oluşturmak dönüşümü olumsuz etkileyebilir. Bunun yerine sadece ad, e-posta ve telefon bilgilerini almak yeterli ve yerinde bir karar olabilir.