CPM Nedir? CPM Açılımı BGBM bin Gösterim Başı Maliyet

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama ve Reklam Terimleri

Şub 13
CPM nedir

Dijital Reklacılıkta CPM (Cost Per Mille) bin gösterim başına maliyet anlamına gelir. Bu terimin Türkçe’ si BGBM Bin Gösterim Başına Maliyet olarak kısaltılmıştır. Mille, romen rakamıyla 1000 sayısını ifade eder.

CPM, bir reklamın maliyetini 1000 gösterim başına ölçer CPM genellikle teklif sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu teklifte reklama maruz kalan her bin kişi için ne kadar maliyet harcanacağı CPM ile belirlenmektedir.

Örneğin bir CPM (BGBM Bin gösterim başına maliyet) 10 TL olarak fiyatlandırıldığında reklam veren, her bin gösterim başına reklam verdiği platforma 10 TL öder.

Tıklanma Oranının (CTR) CPM ile ilişkisi var mı?

CPM, genellikle tıklanma oranı (CTR) ile ölçülür. Tıklanma oranı (CTR) reklamların toplamda gösterimi sonucunda alınan tıklanma sayısıdır. Bir reklam bin kez gösterildiğinde toplamda 30 kez tıklanırsa, tıklanma oranı (CTR) yüzde 3 tür. Reklamlarda tıklanma olmadığı durumlarda, reklamın hiç bir etkisi olmadı denilemez bunun için daha fazla ölçüm gerekebilir. Çünkü reklam sonuç olarak binlerce kişiye gösterilir marka bilinirliği açısından bir reklamın yüz binlerce kişiye gösterilmesinin tıklanmasa bile avantajları vardır.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: