Dijital Reklacılıkta CPM (Cost Per Mille) bin gösterim başına maliyet anlamına gelir. Bu terimin Türkçe’ si BGBM Bin Gösterim Başına Maliyet olarak kısaltılmıştır. Mille, romen rakamıyla 1000 sayısını ifade eder.

CPM, bir reklamın maliyetini 1000 gösterim başına ölçer CPM genellikle teklif sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu teklifte reklama maruz kalan her bin kişi için ne kadar maliyet harcanacağı CPM ile belirlenmektedir.

Örneğin bir CPM (BGBM Bin gösterim başına maliyet) 10 TL olarak fiyatlandırıldığında reklam veren, her bin gösterim başına reklam verdiği platforma 10 TL öder.

Tıklanma Oranının (CTR) CPM ile ilişkisi var mı?

CPM, genellikle tıklanma oranı (CTR) ile ölçülür. Tıklanma oranı (CTR) reklamların toplamda gösterimi sonucunda alınan tıklanma sayısıdır. Bir reklam bin kez gösterildiğinde toplamda 30 kez tıklanırsa, tıklanma oranı (CTR) yüzde 3 tür. Reklamlarda tıklanma olmadığı durumlarda, reklamın hiç bir etkisi olmadı denilemez bunun için daha fazla ölçüm gerekebilir. Çünkü reklam sonuç olarak binlerce kişiye gösterilir marka bilinirliği açısından bir reklamın yüz binlerce kişiye gösterilmesinin tıklanmasa bile avantajları vardır.