CRO Nedir? CRO Ne Anlama Gelir?

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama ve Reklam Terimleri

Şub 13
CRO nedir ne demek

CRO (Conversion Rate Optimization) Dönüşüm oranı optimizasyonu demektir. CRO analize dayalı bir orandır analitik üzerinden analiz edilip takipte tutulması gerekir.

CRO, reklam yoluyla web sitesine gelen müşterilerin ödeme yaparak bir şeyler satın alma oranını üst seviyeye çıkartmaktır. Web sitesinin hangi yönlerinin iyi veya kötü olduğunu analiz ederek bu eksiklikleri düzelterek daha çok satın alma işlemine zorlamak için yapılan bir dizi optimizasyondan oluşur.

Dönüşüm oranı optimizasyonu yapabilmek için Google analitik ya da search konsol verilerini iyi analiz etmek gerekir. Örneğin bir reklamdan gelen ziyaretçilerin sayfayı 5 saniye içerisinde terk etmesi bir yerlerde bir sorun olduğuna işarettir. Bu ziyaret süresini analitik verilerinden okuyarak öğrenmek mümkündür.

Hemen çıkma oranını düşürerek ziyaretçilerin sitede daha fazla kalmasını sağlayabilirsiniz bu sayede müşterinin satın alma durumunu değiştirebilmek mümkündür.

CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) için gerekli bazı ip uçları

  • Sitede geçirilen zamanı arttırmak için gerekli önemlerin alınması. Sayfa içeriğini geliştirip zenginleştirmek
  • Reklamlarla bağdaşan açılış sayfaları oluşturmak
  • Site veya sayfanın açılış süresinin performanslı olduğuna dikkat etmek
  • Tahmin veya iç güdüye göre optimizasyon yaklaşımı yanlıştır tamamen ziyaretçi kitlesine göre değişkenlik gösterir
  • Reklamda gösterilen grafik veya videoların daha detaylı halinin açılış sayfalarında bulunduğundan emin olmak gerekir

Google analitik ve Facebook Reklamlarında bulunan analitik, dönüşüm oranı optimizasyonu için bir dijital pazarlama uzmanının sık sık kontrol etmesi gereken araçlardandır.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: