Dijital Pazarlama Nedir

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Şub 20
Dijital pazarlama nedir

Firma kurum ve kuruluşların ürün ve hizmetlerini tanıtmak için yaptığı reklam çalışmalarının yeni çağa uyumlu halidir Dijital Pazarlama!

Dijital Pazarlama, interneti kullanan tüm cihazlar üzerinden yapılan pazarlama stratejileri kapsar. Bu sayede işletmeler, kurum ve kuruluşlar arama motorları, sosyal medya, e-posta gibi tüm pazarlama süreçlerini bu dijital ortam üzerinden yürütür. Bu kanalları kullanarak kendi ürün ve hizmetlerini kitlelere duyurur.

Yetişkinlerin internet kullanımı arttıkça satın alma alışkanlıkları da değişiyor. Yerel mağazalar yerine alışveriş için artık internet kullanımı hızla artış gösteriyor bu yüzden tüm şirketler artık internet üzerinde var olmak zorunda ve ürün – hizmetlerini internet üzerinden pazarlayarak interneti kullanan bu kitleye daha kolay ulaşmak için çabalamaktadır.

Klasik Pazarlama Yöntemleri Etkisini Yitiriyor

İnternetin çok fazla kullanılmaya başlanmasına, mobil cihazların etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Mobil cihazların artışıyla birlikte her bireyin cebinde bulunan internet TV, Dergi, Gazete gibi klasiklerden daha fazla ilgi odağı olmaya başladığı için klasik reklam türleri eski etkisini yitirmeye başladı.

Klasik görsel ve basılı reklamların dijital reklamcılığa göre en büyük dezavantajı, kitlenin gösterdiği ilgi ve tepkiyi ölçme imkanının olmamasıdır. Bir TV veya bir basılı reklam verdiğinizde kaç kişinin bu reklamları görüp size faydalı olduğunu ya da bu reklamların gerçekten hedeflediğiniz kişilere ulaşıp ulaşmadığını ölçme imkanı ne yazık ki bulunmamaktadır. Ayrıca dijital reklamlara göre bu mecra kat kat daha yüksek fiyatlara mal olur.

Pazarlamanın temeli aslında şudur;

Hedef kitleye doğru yerde ve doğru zamanda ulaşmak!

Bu durumda müşterilerin karşısına en çok vakit geçirdikleri yerlerde çıkmanın ne kadar akıllıca olduğunu anlayabilmek mümkündür.

Dijital Pazarlama Kanalları (Çeşitleri) Nelerdir?

Dijital Pazarlamanın çok fazla kanalı bulunur. Bir işletme sahibi dijital pazarlama süreçlerini kendi başına yönetebilir fakat bir çok kanala sahip olan bu sürecin her kanalı aslında ayrı ayrı uzmanlık ister. Bu sebepten dolayı dijital pazarlama süreçlerini bireysel olarak yürütmeye çalışan işletme sahiplerinin tüm kanallara hakim olması söz konusu olamaz. Dijital Pazarlama ajansları bile genellikle bu kanalların tümüne hakim olduklarını vurgulasalar da, her kanalda uzman ekiplere sahip değillerse durumun gerçekçiliği tartışılır. Özetle, tüm dijital pazarlama kanallarını ileri seviyede kullanmak isteyen bir işletme, alanında uzman ekiplere sahip ajansları tercih etmelidir.

Sayfanın devamında Dijital Pazarlama kanallarını tek tek ele alarak açıklamaya çalışacağız.

Web Sitesi Pazarlama

Bir web sitesi tüm Dijital Pazarlama sürecinin odak noktasıdır. Kendi başına çok güçlü bir araçtır fakat diğer dijital pazarlama kanallarının da yürütme aracıdır.

Web siteniz, ürününüzü, markanızı ve hizmetlerinizi en iyi şekilde temsil etmelidir. Web sitenizin hızlı, kolay kullanıma sahip ve en önemlisi de mobile uyumlu olması dikkat edileceklerin en başında gelir. Günümüzde internet trafiğinin büyük bir bölümü artık mobil aygıt kullanımından geldiği için mobil, masaüstü trafiği gölgede bırakmaya başlamıştır. Mobilin önemini her koşulda göz önünde bulundurarak mobil uyumlu sitelere acilen geçiş yapılmalıdır.

Mobil uyumlu, hızlı ve kullanımı kolay bir web sitesi edindikten sonra atılması gereken ikinci adım bu siteye dijital yollardan trafik çekmeye başlamak olmalıdır. Bunun için bir çok dijital pazarlama kampanyası ve kanalı bulunur fakat siteye organik olarak trafik çekmek için site içeriğini düzenli ve sürekli olarak zenginleştirmek gerekir.

SEO Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu bir web sitesinin aramalarda üst sıralarda listelenmesi için yapılan teknik işlemleri verilen addır. Ücretsiz olarak web sitelerine trafik çekmenin başlıca yoludur. Arama motoru optimizasyonu site içerisinde ve site dışarısında olmak üzere iki bölüme ayrılır. Her bölüm için ayrı ayrı çalışmalar yapılmalıdır. En önemlisi bu teknik işlemlerin bilinçli bir şekilde yapılması gerekir aksi durumda siteler arama motorlarına cezalandırılıp dizinde kaybolmaya başlar.

Dijital Pazarlama denildiğinde ücretsiz yöntemlerin en başında SEO Arama motoru optimizasyonu gelir. Eğer yeni başlangıç yapılacaksa işi sıkı tutup süreci doğru öğrenmek gerekir. Bu konudaki Google dökümanları başlangıç aşaması için iyi bir kaynak olabilir.

Tıklama Başına Ödeme Reklamları (PPC – Pay Per Click)

PPC reklamları hedef kitlelere internet üzerinden ulaşmaya ve web sitelerine trafik yönlendirmeye yarayan ücretli reklam çeşididir.

PPC reklamı kurgulamak için Google, Bing, Linkendin, Twitter, Pinterest veya Facebook’ta ücretli reklamlar verilebilir. Bu reklam türü kullanıcıların ilgi alanlarına (yaş, cinsiyet, hobiler vb.) özel hedeflemeler içerir böylece reklamlar, ürün veya hizmetlere uygun kişilere gösterilerek en yüksek verim elde edilebilir.

Bir PPC reklamı verdiğinizde reklamınız yayınlanmaya başlar ve kullanıcı reklama her tıkladığında reklam veren, sağlayıcıya bir ücret öder. Bu reklam tipinin adı da buradan gelir tıklama başına ödeme…

İçerik Pazarlama

Dijital Pazarlama kanallarından birisi olan içerik pazarlama, oluşturulan içerikler sayesine web sitesine trafik sağlar. Resim, makale, video, ses gibi formatlar eğer, orijinal ve kaliteliyse muazzam içerik statüsüne girer. Oluşturulan bu kaliteli ve orijinal içerikler sosyal medya ve benzeri kanallarda hızla yayılarak sıcak trafik olarak web sitelerine döner. Bu sayede ücretsiz bir trafik kaynağı oluşur.

İçerik pazarlaman uzun zamandır önemli bir dijital pazarlama kanalı olarak bilinse de henüz ülkemizde hak ettiği değere sahip olamamaktadır. Özellikle e-ticaret sitelerindeki ürün açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda her ürünün açıklaması birbirine benzemekte ve detaydan oldukça uzaktır. Bu yüzden ürünler arama motorlarında sadece belirli sitelerde ilk sıralarda çıkar. Arama motorlarında daha fazla trafik almak hedefleniyorsa, özellikle e-ticaret siteleri ürün açıklamalarında içerik pazarlamaya daha fazla önem vermelidir.

İçerik pazarlamanın ana yayın araçları şunlardır;

  • Bloglar
  • E-ticaret Siteleri
  • E-kitaplar
  • Online Kurslar
  • İnfografikler
  • Podcastler (Sesli Anlatımlar)
  • Web Seminerleri


E-Posta Pazarlama

Sosyal medya ağlarının kullanımındaki artışa rağmen E-Posta Pazarlama hala en eski dijital pazarlama yöntemidir. Pek çok insan e-posta pazarlamayı gün içinde alına yüzlerce spam iletiyle karıştırmaktadır fakat e-posta tam olarak bu değildir.

E-posta pazarlamanın özü, ürün veya hizmetlerle ilgilenen potansiyel müşterilerle direk iletişim kurmaktır. E-posta pazarlamadan en iyi verimi almak için iyi bir e-posta listesine sahip olmak şarttır. Örnek vermek gerekirse, özenle oluşturulmuş 5 bin kişilik istikrarlı bir posta listesi 100.000 kişilik toplama listeden daha iyi sonuçlar verir.

Özellikle ABD ve Avrupa’ da E-posta pazarlama etkili bir dijital pazarlama kanalı olarak bilinirken bu durum ülkemizde farklıdır. Türkiye’ de e-posta pazarlama, iyi bir listeye sahip olunsa da en düşük etkiye sahip bir dijital pazarlama kanalıdır. Bu durum Türk halkının e-posta alışkanlıklarının yeteri kadar gelişmemesinden kaynaklıdır. Türkiye’ de e-posta pazarlamdan en çok bilişim sektöründe verim alınmaktadır çünkü bilişim sektörüyle ilgilenenler e-postalarını daha düzenli kontrol etmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal medya pazarlama, çeşitli sosyal ağlardaki insanlara içeriklerle ücretli veya ücretsiz bir şekilde ulaşmaktır. Sosyal medya pazarlamacılığının amacı, marka bilinirliği arttırma ve sosyal güven oluşturmaktır. Fakat bu iki unsurla birlikte asıl ulaşılması gereken nokta bunu bir satış kanalı olarak kullanmayı başarmaktır.

Sosyal medya pazarlama ileri seviyelere ulaşıldığında çok ciddi dönüşümler sağlayan bir kanal haline getirilebilmektedir.

Sosyal medya pazarlama denilince akla gelen ilk platform şüphesiz Facebook‘ tur. Facebook ta sosyal medya pazarlama aşaması 3 ana adımdan oluşmaktadır.

  • En Üst Kısım Farkındalık tır

İlk kısım olan farkındalık adımını uygulamanın asıl amacı markayı facebook kullanıcılarına mümkün oldukça tanıtmaktır. Reklam, facebook kanalıyla mümkün olan en fazla kişiye göstererek sayfadaki takipçilerin arttırılması hedeflenir. Aynı zamanda marka bilinirliği de bu sayede artış göstermeye başlar.

  • İkinci Kısım Dikkat Çekme

Bu adımda dikkat çekecek reklamlar ve hedef kitleye uygun içerikler üreterek web sayfasına mümkün oldukça trafik çekmek hedeflenir. Bu sayede sadece web sitesine trafik çekmekle kalınmaz ayrıca mobil uygulama yüklemeleri, mesajlaşma, gibi trafik yolları da elde edilir.

Hedef kitleye marka tanıtılıp web sitelerine trafik aldıktan sonra artık bu trafiği dönüşüme çevirme zamanı gelmiştir. Fakat bu aşamada siteye gelen trafiği Facebook Pixel sayesinde izleyerek çok önemli verileri toplamaya başlamak gerekir. Facebook reklamcılığının yapı taşı niteliğinde olan pixel sayesinde daha önceden sitenize gelen kişileri hızlıca yeniden hedefleyerek artık ürün ve hizmetlerinizi dönüşüme geçirebilirsiniz.

Dönüşüm, bir ürün veya hizmetin satın alınması ya da bir müşterinin mağazayı ziyaret etmesi gibi değerli olayların tümüne verilen isimdir. Dönüşüm reklamları facebook ta en değerli reklam türüdür çünkü asıl hedef olan satış adımına dönüşüm reklamları sayesinde varılır.

Affiliate Pazarlama (Satış Ortaklığı)

Affiliate pazarlama, internet kullanımının artmasıyla birlikte paralel şekilde büyüme gösteren en eski dijital pazarlama yöntemlerinden diğeridir. Affiliate pazarlama temelde ürün ve hizmetlere bir komisyon oranı belirleyerek ürünleri başkalarına pazarlatmaktır. Affiliate pazarlama kanalını kullanmanın en kolay yolu bu sistemi kullanan ortaklık programlarına katılmaktan geçer.

Günümüzde en büyük markalar bile artık affiliate pazarlama kanallarını etkili bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Affiliate pazarlama ile ürünlerinizi satacak olan kişilere bir komisyon oranı belirlemeniz gerekir satılan her bir üründen satan kişiye komisyon ödemeniz gerekir. Sırf bu işi yaparak internetten gelir elde eden bir çok girişimci bulunur girişimciler, sizin ürün ve hizmetlerinizin reklamını kendi web sitelerinde, bloglarında, sosyal medya hesaplarında tanıtarak, incelemeler yaparak tavsiye yöntemiyle satmaya çalışırlar.

Video Pazarlama

Video pazarlama diğer kanallara göre nispeten daha yeni bir kanaldır fakat son dönemlerde özellikle youtube sayesinde gözden kaçırılmaması gereken bir pazarlama kanalıdır.

Youtube, google dan sonra en çok kullanılan arama motoru haline gelmesiyle birlikte artık insanlar herhangi bir şeyi satın almadan önce muhakkak incelemelerini izlemek maksadıyla bu kanalı ziyaret eder. Bunun yanında bir çok kişi de birşeyler öğrenip araştırma yapmanın yanında eğlenme ve rahatlama amacıyla da youtube u ziyaret ederler. Her iki koşul da göz önünde bulundurulduğunda youtube, şüphesiz hatırı sayılır bir trafik kaynağıdır. Bu kadar büyük bir trafik kaynağı günümüzde TV reklamlarından daha etkili bir pazarlama mecrası haline gelmeye başlamıştır.

Video pazarlama kanalı olarak akla ilk gelen youtube dan sonra facebook video ve instagram video da göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir kaynaktır. Bunun yanında vimeo ve dailymotion gibi daha bir çok video platformu bulunur. Hatta büyük online gazetelerin bile artık kendilerine özel video platformları da bulunmaktadır.

Sadece video pazarlama yaparak video reklamlar vermek reklamverenleri ciddi maliyetlerle karşı karşıya bırakabilir fakat diğer pazarlama kanallarıyla birlikte kullanıldığında iyi dönüşümler elde edilebilir.

Yukarıdaki dijital pazarlama kanallarına yüzeysel olarak değindikten sonra bir sonraki adım, bir strateji belirlemektir.

Dijital Pazarlama Stratejisi Nedir?

Dijital pazarlama stratejisi, hedeflerinize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarını nasıl kullanabileceğinize dair ayrıntılı bir plandır. Dijital bir pazarlama stratejisi tasarlarken, hangi kanalları kullanacağınızı, her kanala tahsis edilecek kaynakları (insanlar, zaman ve para) ve sonuçlar açısından ne bekleyeceğinizi düşünmeniz gerekir.

Birçok dijital pazarlama yöneticisi veya küçük işletme sahibi tarafından yapılan yaygın bir hata, her şeyi bir defada yürütmeye çalışmaktır. Böyle bir tutum içerisinde girildiğinde günün sonunda olumlu sonuç almak zor olabilir.

Doğru bir strateji belirlenmediği sürece dijital pazarlama, işletmelere katkı sağlamak yerine mali yükler getirmeye başlayabilir. Böyle bir duruma düşmemek için atılması gereken en önemli iki adımdan biri dijital pazarlama kanallarını öğrenmek diğeri ise, alanında uzman ajans veya profesyonellerle çalışmaktır.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: