Dijital Pazarlama Taktikleri 2019

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Şub 20
Dijital pazarlama taktikleri

2019 da dijital pazarlama taktikleri öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey çok yönlü kanalları kullanmaktır. Çünkü artık Dijital Pazarlama 2019 da çok yollu yaklaşıma geçiyor.

Yeni bir iş kurdunuz ve büyütmeye çalışıyorsunuz bunun için artık dijital pazarlama kanallarını kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz, iş kurma denilince hemen büyük firmaların ve markaların nasıl geliştiğine bakalım.

Örneğin Facebook;

Nasıl büyüdü?

Arkadaşlara tavsiye mantığıyla, arkadaşını davet et, o da arkadaşını davet etsin vs. sonuca bakıldığında sadece tavsiye üzerine kulaktan kulağa büyüyen bir dev haline geldi.

İlk başlarda kişilerin adres defterlerine ulaştılar, sonra otomatik olarak davet göndermeye başladılar, kimsenin haberi yokken bile bu süreç devam etti. Ama artık bu yöntem işe yaramıyor çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Tavsiye yöntemi hiç işe yaramıyor denilemez fakat eskisi kadar işe yaramıyor, pazarlama artık çok kanallı yaklaşıma geçti.

Yeni Dijital Pazarlama Taktikleri Çok Kanallı Yaklaşımda


Bir çok kanalın aynı anda kullanılması şart. Bunlardan bazıları;

Growth Hacking
PPC Reklamları
SEO
İçerik Pazarlama
Sosyal Medya
Banner Reklamları
Video Reklamları


Bu liste uzayıp gidiyor fakat başlıcaları bunlar denilebilir ya da bunları aynı anda kullanmak zorunlu hale geldi desek daha doğru olur.

Ne kadar çok kullanılırsa o kadar iyi olur çünkü her platformda daha fazla kişi var ve kullandıkça daha fazla kişiye ulaşmanız muhtemeldir.

Çok fazla online işletme var ve her gün bunlara yenileri ekleniyor, hepsi klasik pazarlama yöntemlerini kullanıyor. Rekabet çok olduğu için onlardan farklı şeyler yapılması gereklidir. Genellikle çoğu işletme, yeni bir işe girdiğinde PPC reklamlarıyla başlar ve hızlıca dönüşüm elde etmeye bakar, fakat bunun yerine diğer kanalları da birlikte kullanmak daha hızlı büyümeye yardımcı olabilirdi.

2019 da Dijital Pazarlama Taktikleri Değişiyor!

Yeni bir online işe girenler, onların yaptıklarından daha fazlasını yapmalılar ve imkanları dahilinde kullanabilecekleri tüm dijital pazarlama kanallarını kullanmalılar.

Dijital Pazarlama Taktikleri 2019 #1 Sesli Aramaya Çoğalıyor

Bundan pek hoşlanılmasa da artık yavaş yavaş sesli aramaya geçiliyor. 2020 yılına kadar Google, aramaların yarısının sesli arama yoluyla yapılacağını tahmin ediyor. Şu an her 5 yetişkinden biri sesli arama gerçekleştiriyor ve bu oranın gelecekte daha da artacağı öngörülüyor.

Bu durum okuma yazmayı öğrenen çocuklar için geçerli değil, sadece yetişkinlerdeki ön görü bu şekilde.

HTTPS’ e Geçin


Eğer 2019 da dijital pazarlama taktikleri geliştirmek istiyorsanız, alt yapınızın buna uygun olduğundan emin olun. Bunun için dikkat edilecek ilk iş sitenizi HTTPS e geçirmek olmalıdır.

Bugün çoğu site zaten https e geçmiş durumda fakat daha geçmeyen sitelerin sayısı hala oldukça fazla.

Siteniz Hızlı Yüklenmeli


Sitenizin son derece hızlı yüklenmesi gerekiyor eğer yeteri kadar hızlı değilse sesli arama sonuçlarında listelenmeyebilirsiniz.

Daha Uzun Sorular Soruluyor

Sesli aramalarda yazılı aramalara göre daha uzun sorular soruluyor. Bu sorulara Google ın sesli yanıt verebilmesi için kısa ve net cevaplara ihtiyacı var.

Bu süreçte, tamamen yapay zeka kullanıldığı için milyonlarca web sitesi içinden Google, en kısa, öz ve net cevabı kullanıcılarına vermek istiyor. Cevaplarınız paragraflar boyutundaysa sesli aramaların cevabını Google, sizde bulamaz bu yüzden net ve kısa cevapları yazının ilk kısmında vermeye çalışmalısınız.

Dijital Pazarlama Taktikleri 2019 #2 Dönüşüm Optimizasyonu


Dijital Pazarlama süreçlerinin en çok kullanılan kanalı ücretli reklamlardır. Bu ücretli reklamlar rekabetin oluşmasıyla gün geçtikçe daha pahalı hale geliyor ve gelecekte de bu değişmeyecek.

Rekabet edebilmenin tek yolu dönüşüm optimizasyonu kullanarak açılış sayfalarınızı olabildiğince dönüşüme odaklandırmaktır.

Dönüşüm araçları kullanmak bu noktada akıllıca olabilir ayrıca A/B tstleri ile birden çok açılış sayfasını ve reklam setlerini sürekli test etmek gerekiyor.

Hangi trafikten daha fazla dönüşüm aldığınızı sürekli olarak kontrol ederek dönüşümü düşük reklam kampanyalarını sonlandırın.

Böylece rekabetin çok fazla olduğu bu alanda bütçenizi daha verimli kullanma fırsatını yakalarsınız.

E-posta yakalama barları, ve popup ları kullanın. Bütçe harcayarak sitenize gelen ziyaretçilerin en azından e-postalarını toplayın bu liste size gelecekte ücretsiz bir pazarlama kanalı olarak geri dönebilir.

E-posta toplamanın yanında mobil telefon numaralarını da toplayabilirsiniz. Böylece ürün ve kampanyalarınızı sms üzerinden kitlenize uygun maliyetlerle daha sonra duyurma fırsatı yakalarsınız.

Dönüşüm optimizasyonuna olabildiğince odaklanın. Bu, kulağa hoş gelmese de rekabetli ortamda başka çare bulunmuyor.

Bunlar yapılmadığı sürece gelecekte rakipler sizden daha güçlü hale gelecek trafiğin büyük bir bölümünü kendilerine çekecekler ve böylece işletmeniz harcanacak ve onların pazarlama taktikleri altında ezileceksiniz.

Dijital Pazarlama Taktikleri 2019 #3 Dönüşüm Hunileri (Funnel)


2019 da ve gelecekte funnel adı verilen dönüşüm hunileri daha fazla popüler olacak. Daha önceleri işletmeler reklamlarını sadece optimize ederdi ve bugün kaç para harcadım? Ne kadar satış yaptım? Buna bakarlardı. 

Artık durum değişiyor sadece reklam bütçelerini optimize etmek yeteriz kalıyor.

Satış hunileri sayesinde Up sell, Cross Sell gibi bir çok teknik artık kullanılıyor. Acilen satış hunileri kullanarak müşterilerinizi bu huni içerisine alıp onlara sürekli satış yapmanız gerekecek. Yani onları sürekli müşteri haline getirmelisiniz bunun için funnel sistemleri kurup bunu doğru optimize etmek kaçınılmaz duruma geldi.

Artık 2019 da satış hunileri kurup aynı müşteriye sürekli satış yapmak zorunlu duruma geldi


Dijital veya fiziksel ürün hiç fark etmez ne satıyorsanız satın müşteriyi sürekli takip edin ona daha fazlasını satmak zorundasınız.

Aynı müşterinin sizden ömür boyu vazgeçmemesini sağlamak için satış hunilerini kullanın. Bunun için çok fazla araç var fakat bunların içerisinde çok işe yarayacak ücretsiz araçlar ne yazık ki bulunmuyor.

Clickfunnels ve wordpress bu konuda öncü olmakla birlikte satış hunileri kurabileceğiniz daha bir çok ücretli servis var.

Dijital Pazarlama Taktikleri 2019 #4 İçerik Pazarlama Etkisini Yitiriyor


İçerik pazarlama hala işe yarıyor bu bir gerçek fakat giderek organik içerikler, reklamların çok çok altında kaldığı için kullanıcıların bunlara ulaşması zorlaşıyor.

Örneğin Google da bir ürün incelemesi bile arandığında reklamlar yüzünden artık çok çok değerli inceleme bloglarına ulaşmak git gide güçleşiyor.

Blog pazarlama, çok popülerdi hala öyle ama yavaş yavaş buda etkisini yitirmeye başladı. Gerek reklamların çok önlerde çıkması gerekse video içerikler sayesinde okuma etkisinin giderek azalması blog içeriklerine eski ilgiyi göstermiyor.

Hala değerli bloglar yok değil fakat sürekli aynı içeriklerin her yerde göz önünde olması okuyucuları biraz da olsa bloglardan soğuttu.

Blog sayesinde içerik pazarlama yapıldığında inanılmaz derecede kaliteli içerikler üretmiyorsanız ürettiğiniz klasik içerikler eski değerini bulmaz.

Hele ki arama motorlarının algoritmalarını son dönemlerde tamamen kaliteli ve benzersiz içeriğe dayalı olarak düzenledikten sonra bu iyice imkansızlaşmaya başladı.

İçerik pazarlama eskisi kadar kolay değil.

Bir kaç başlık H1, H2, anahtar kelimelerle dolu yazılar vs. artık arama motorlarının dikkatini çekmiyor. Arama motorlarına daha önce görmedikleri içerikleri vermelisiniz ki, onlarda kullanıcıları bu içeriklerle buluştursun, içerikler paylaşılsın, beğenilsin viral hale gelsin. İçerik pazarlama ancak bu şekilde değerli hale gelebilir.

Dijital Pazarlama Taktikleri 2019 #5 Video İçerikler ve Video Pazarlama

Video!

Karşındakini görüyorsun ve duyuyorsun yazılılara ve resimlere göre gerçekçi. Hele ki fiziksel ürünlerin tanıtımlarında bulunmaz bir dijital pazarlama kanalıdır video. Kitle ile etkileşime geçebilmek, yorumlar almak paylaşılmak ve beğenildiğinde yüz binlerce kişiye ulaşmak videolar sayesinde artık daha kolay.

Video içerikleri gelmeye ve yükselmeye devam edecek çünkü insanlar video ile meşgul olmayı seviyor. Facebook’ ta eğer video içeriğiniz varsa daha çok görüntüleniyor daha çok paylaşım alıyor Youtube da böyle, linkedin, twitter. Her geçen gün video içeriği güçlenmeye devam ediyor bu yüzden dijital pazarlama kanalları arasına video içeriği ve video reklamları bir an evvel dahil etmek gerekiyor.

Dijital Pazarlama Taktikleri 2019 #6 Podcasting Ses Devralıyor


Podcast yani ses dosyaları yapılan araştırmalara göre %45 lere yükselmiş durumda.

Dijital pazarlama taktikleri podcast yükselişi devam ediyor
Eğer insanlar podcast lerinizi dinliyorsa satın alma davranışları daha kolay değişiyor yani daha kolay ikna olabiliyorlar. Türkiye’ de hemen hemen hiç kullanılmayan bu yöntem dış dünyada oldukça büyük bir dijital pazarlama kanlı haline geldi.

Büyümesinin sebebi ise çok basit! Her bireyin elinde internet ve akıllı telefon, bu sayede çalışırken, yürürken, spor yaparken, seyahat ederken okumak yerine sizin sesinizi dinlemeleri daha cazip hale geliyor. İnsanlar teleşlı hayatlarıyla uğraşırken sizi dinlemek isteyebilir bu yüzden podcast 2019 da ve gelecekte iyi bir dijital pazarlama taktiği haline gelecek.

2019 da Dijital Pazarlama alanında bu taktikleri kullanarak şu anki durumunuz göz önünde bulundurulduğunda bundan çok daha iyisini yapabilmeniz mümkündür.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(5) Yorum

Burhan Özata 02/03/2019

Çok güzel ve bilgilendirici paylaşımlar yapıyorsunuz. Bu blogu yeni keşfettim ve takipteyim.

Sadece reklamlardan dönüşüm beklemek yerine alternatif yöntemlere yönelmek çok mantıklı gerçekten.

Yanıtla
  DijiSumo 02/03/2019

  Değerli yorumunuz için teşekkürler.

  Yanıtla
Batu 03/03/2019

Ram bir rehber olmus teşekkürler. Funnel son dönemde oldukça popüler oldu gerçekten

Yanıtla
sevim 19/03/2019

Dijital pazarlama ve özellikle facebook reklamları ile ilgili derinlemesine paylaşımlarınızı sürekli takip ediyorum. Bu yazıda çok bilgilendirici tşk. ler

Yanıtla
  DijiSumo 19/03/2019

  Yorumunuz için cok teşekkürler

  Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: