Facebook Business Manager Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Şub 14
Facebook business manager nedir ve nasıl kullanılır tanımlama ve rehber

Dijital Pazarlama süreçlerinizde, Facebook Reklamları kullanıyorsanız Facebook reklamlarını yönetebileceğiniz iki yer var. Bunlardan biri Facebook Business Manager, diğeri ise Ads Manager’ dir. Bu rehber, Facebook Business Manager Nedir? Nasıl Kullanılır? ve Facebook Ads Manager’ a göre avantajları nelerdir bu konuları kapsar.

Öncelikle Facebook Business Manager’ ın ne anlama geldiğini anlamak gerekiyor.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager, reklam verenlerin Facebook pazarlama süreçlerini tek bir noktadan yönetmelerine, varlıklarını ekiplerle ve farklı işletmelerle paylaşmalarına, yönetimine ortak etmelerine olanak tanıyan bir portaldır. Facebook Business Manager sayesinde facebook üzerindeki tüm pazarlama araçları ortak bir yerden yönetilebilir.

Geçmişte facebook reklamları çok fazla kişi tarafından kullanılmadığı için yönetim olarak kargaşaya sebep olmuyordu. Zamanla facebook reklam kullanımı artıp, reklam çeşitlerinin de çoğalmasıyla yönetim zorlaştı bunun önüne geçmek için artık daha esnek bir yönetim portalı gerekiyordu. Bu ihtiyaç sonrasında Facebook Business Manager ortaya çıktı. Bu sayede artık aynı reklam hesabını birden çok kişi yönetebilecek, birden çok reklam hesabına aynı panelden erişilebilecek ve bireysel reklam hesapları (Facebook Ads Manager) başkaları tarafından yönetilebilecekti. Tüm bu kargaşayı çözmek için her şeyi tek noktada birleştiren Facebook Business Manager adında bir sistem geliştirildi.

Facebook Business Manager’ ı daha iyi anlayabilmek ve verimli kullanabilmek için rehberi okumaya devam edebilirsiniz. Rehberin devamında Facebook Business Manager ile ilgili daha derinlemesine bilgilere yer verilecektir.

Facebook Business Manager Erişimi

Facebook Business Manager’ a erişmek için normal bir facebook hesabı gerekmektedir. Standart bir facebook hesabı ile business manager hesabı açmak mümkündür. Facebook profilinizle Facebook.com‘ a oturum açtıktan sonra Business.Facebook.com/overview adresine giderek Facebook Business Manager hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Facebook business manager nasıl kayıt olunur? Busness manager ilk kaydolma ekranı

Neden Facebook Business Manager Kullanılmalı?

Facebook Business Manager kullanmak için bazı sebepleri maddeler halinde aşağıda görebilirsiniz.

1. Her Reklam veren Business Manager Kullanmalı

Facebook 2018 sonunda reklam politikalarında değişiklik yaparak e-posta listelerinden hedef kitle oluşturma özelliği için business managerı kullanmayı zorunlu hale getirdi. E-posta ile oluşturulan özel hedef kitleler sonsuza dek kullanılabilir durumdayken, facebook pixel den gelen olaylara dayalı hedef kitleler sadece 180 gün kullanılabilir. Eğer elinde müşterilere ait e-posta listesi olan bir reklam verenseniz bu özelliği kullanmak isteyebilirsiniz. Çünkü bu hedef kitleler yeniden hedefleme ile tekrar müşteriye dönüşebilir ayrıca bu tür hedef kitleler sıcak trafiğe göre daha sadık olabilir.

Eğer bu özelliği kullanmak istiyorsanız zorunlu olarak business manager kullanmanız gerekiyor çünkü standart reklam yönetiminde bu tip hedef kitleler kullanamazsınız. Ayrıca gelecekte bu tip özelliklerin klasik reklam panelinden kaldırılıp kaldırılmayacağı ve business manager kullanılmasının zorunlu tutulup tutulmayacağı hakkında net bir bilgi yok.

2. Sahte Hesap Kullanımını Önler

Özellikle birden çok reklam hesaplarını yöneten Dijital Pazarlama Ajansları, personelinin kişisel facebook hesaplarına güvenmek zorundaydı. Kişisel olarak kullanılan hesaplar üzerinden müşteri reklamlarını yönetmek mümkün olmadığı için ajanslar, her müşterisi için sahte hesap açmak zorunda kalıyorlardı. Kötüye kullanım ve benzeri skandal durumlar ile ilgili bir çok sorun yaşayan ajans bu konuda çok fazla zarara uğramıştı. Hatta işverenle sorun yaşayan personel facebook hesabını bloke edip içerisindeki reklam kampanyalarını da silip ortadan kayboluyordu.

Bu durum gerek reklam verenlere gerekse müşterilere zamanla büyük sorunlar çıkarttı belkide Business Manager ın en büyük faydası bu güvenli ortam diyebiliriz. İşletme hesabı hiyerarşik bir düzene sahiptir. En üstte bulunan yönetici farklı reklam hesaplarını farklı personellerine atayabilir hatta aynı yetkiye sahip bir yedek yönetici de atayabiliyor. Bu ve buna benzer daha bir çok güvenlik amaçlı unsur business manager da yerleşik olarak bulunuyor.

3. Hızlı Teknik Destek İçin Gereklidir

Portal içerisinde çok farklı ve birbirinden faydalı araç bulunuyor. Bu araçları kullanırken bazı durumlarda teknik sorunlarla karşılaşmak muhtemel olabiliyor. Business manager hesapları üzerinden standart hesaplara göre daha hızlı destek alabilmek mümkün.

Eğer standart reklam hesabıyla reklamlarınızı yönetiyorsanız, reklamlarla ilgili ortaya çıkan bir sorun hakkında destek almak istediğinizde Facebook destek ekibinin size ilk soracağı soru business manager kullanıp kullanmadığınız hakkında olacaktır. Daha hızlı ve gelişmiş konularda destek almak için business manager kullanmak gerekliliktir.

4. Başlangıçta Geçiş Yapmak Daha Kolaydır

Sadece bir reklam hesabını, bir kaç hedef kitle ve pixeli facebook business manager a taşımak oldukça kolaydır. Fakat bir çok reklamı kişisel hesaplardan (ads manager ile) yönetmeye kalkan bir şirketseniz ve bu hesaplar gün geçtikçe çoğalıyorsa bu kadar büyük veriyi business manager’ a taşımak çok büyük zaman kaybı ve sorunlara yol açacaktır.

Facebook business manager kullanımı
Birden çok projenin reklam hesabını aynı panelden yönetebilirsiniz

Birden çok hesap yönetecekseniz ya da yönetmeye başladıysanız en kısa zamanda business manager a geçiş yapın. Reklam verilerinin, kampanyaların vs. sayısı kişisel hesaplarda henüz azken geçiş çok kolay olur aksi durumda işiniz zorlaşır.

5. Güvenlik Unsurları

Dijital Pazarlama sektörü de diğer bir çok sektör gibi fazla personel sirkülasyonu olan bir iş koludur. Uzun vadeli bir projeye başlayan bir ajansın sürekli personel değişimi yaptığı düşünüldüğünde, işletme hesabı üzerinden yeni personeline projeyi ataması sadece bir kaç dakika sürer. Ayrıca işten ayrılan personelin yetkilerini kısıtlamak ta bir o kadar kolaydır.

Tüm müşteri bilgilerini, kampanyaları ve varlıkları tek bir yerde tutup portalın haftalık bakımını yapmak ve denetlemek oldukça kolaydır. Ajans sahibi isterse bu bakım işlemlerini kendisi yapabilir veya güvenilir bir yöneticiye bu görevi atayabilir.

Business manager iki faktörlü kimlik doğrulaması
İki faktörlü kimlik doğrulaması ile üst seviye güvenlik

Eğer bir Dijital Pazarlama Ajansı işletiyorsanız Business Manager içerisinden tüm personelinize sisteme giriş için iki faktörlü kimlik doğrulamasını zorunlu tutabilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın sistem üzerinde aktif olup olmadıklarını da buradan görebilirsiniz.

6. Hiç Bir Ücret Ödemenize Gerek Yok

İleri seviye araçların ve kolaylıkların bulunduğu bu platform ücretsizdir. İster bireysel olarak işletme hesabınızı yönetin isterseniz onlarca şirketin reklamlarını yöneten bir Dijital Pazarlama Ajansı sahibi olun fark etmeksizin tüm özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Facebook Business Manager Kullanılmalı Mı?

Yukarıdaki 6 madde göz önünde bulundurulduğunda bir çok kolaylık ve esneklik sağlayan business manager kesinlikle kullanılmalıdır. Eğer bir Dijital Pazarlama Ajansı yönetiyorsanız zaten başka bir seçeneğiniz bulunmuyor fakat birden çok reklam hesabını yönetmek için de aynı tutumda olmak gerekir.

Buraya kadar olan bölümde Facebook Business Manager ile ilgili genel konulara değindik. Rehberin devamında business manager kullanımını ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Facebook Business Manager Kurulumu ve Hesap Açma

1- Facebook Business Manager İşletme Hesabı Açmak

Facebook profilinizle Facebook.com‘ a oturum açtıktan sonra Business.Facebook.com/overview adresine giderek Facebook Business Manager hesabınızı oluşturmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Hesap oluşturma sayfası

İşletme adınızı girin. Ardından adınız ve soy adınızı girerek bir şirket e-postasını ilgili yere girin ardından ileri yi tıklayın

Devamında gelen ekranda iletişim bilgilerinizi doldurun. Eğer başka işletmelerinde hesaplarını yönetmek amacıyla kullanacaksanız “Başka işletmelere hizmet sunmak” seçeneğini işaretleyip kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kaydolduktan sonra aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

Bu, facebook işletme hesaplarınızı yönetebileceğiniz panelinizdir.

Eğer hala açmadıysanız yapılacak ilk iş bir işletme sayfası açmaktır. Eğer farklı bir işletmenin hesabını yönetmek istiyorsanız işletme sahibine izin isteği göndermeniz gerekmektedir.

Şimdi sağ üst köşedeki işletme ayarları butonuna tıklayın.

Eğer daha önce bir sayfa oluşturduysanız sayfalar altında görebilirsiniz. Farklı bir işletmenin veya şirketin sayfasını yönetmek için izin istediyseniz ve onaylandıysa, yine yönetilecek sayfalar bu bölümde listelenir. İşletme sayfanız yoksa buradan hemen bir tane ekleyebilirsiniz. Farklı bir şirketin sayfasını yönetmek için yine ekle butonunu tıklayın ve erişim isteyin. Eğer panelde hiç sayfa yoksa erişim isteme hakkınız da bulunmaz öncelikle bir ana sayfaya sahip olmalısınız.

2 – Facebook Business Manager Reklam Hesabı Oluşturmak

Yapılacak ikinci iş bir reklam hesabı oluşturmaktır. Sol taraftaki Reklam hesapları butonuna tıklayıp orta kısımdan ekle butonuna tıklayın.

Bu bölümde 3 seçeneğiniz var. 1. Bir reklam hesabını business manager a taşımak 2. Başka işletmenin var olan bir reklam hesabına erişim istemek 3. Yeni bir reklam hesabı oluşturmak. İhtiyacınıza uygun olanı seçin.

Yeni bir reklam hesabı oluşturma seçeneğini tıkladığınızda bir reklam hesap adı girmeniz istenir. Ardından bir zaman dilimi ve para birimi seçmeniz gerekecek.

Önemli Not: Para birimi ve saat dilimi seçenekleri bir kez seçildikten sonra bir daha geriye dönüp değiştirilemez.

Sonraki adımda hesabınıza izin vermeniz gerekecek. İsminizi işaretleyip gerekli izinleri verin ve atayın.

Eğer farklı kişilere ayrıca yönetim hakları vermek istiyorsanız o kişiler öncelikle facebook hesabınızda arkadaşınız olmalıdır. Yetkili ve çalışanları atamak için sol kısımdan kişileri tıklayın ve ekle ye tıklayarak kişileri arayın. Eğer kişi facebook ta arkadaşınız değilse davet için e-postasını girerek ona bir istek gönderebilirsiniz. Atanacak kişinin yönetici veya çalışan statüsünü de bu adımdan belirleyebilirsiniz. Sonrasında yine kişiler bölümünden yetkilerini değiştirebilmek mümkündür.

3 – Facebook Business Manager Reklam Hesabı Oluşturmak

Sıradaki adım ödeme yöntemi ekleye geldi. Ödemeler kısmından ekle ye tıklayarak sisteme bir kredi kartı girmeniz gerekiyor. Ödeme yöntemi girmediğiniz sürece reklamlarınız yayınlanmayacaktır.

Tüm adımları tamamladıktan sonra artık reklam vermeye hazırsınız demektir. Reklam vermeden önce sayfanızı düzeneyip, facebook pixel i kurmayı unutmayın. Eğer başka bir sayfa veya hesabı yönetecekseniz, yeni bir pixel oluşturmalı ve pixeli reklam hesabına atamalısınız.

Facebook Business Manager Nasıl Kullanılır?

Business Manager hesabınızı açtıktan ve gerekli tüm adımları tamamladıktan sonra sol kısımda bulunan Reklam Yöneticisi menüsünü tıklayıp 2019 itibari ile yapılabilecekleri görebilirsiniz.

Facebook Business Manager Reklam Yöneticisi Menüsü

İlk bakışta Business Manager ı reklam yöneticisinden ibaret olarak görebilirsiniz hatta klasik ads manager paneliyle aynı gibi görünebilir fakat işleyiş daha farklı ve gelişmiştir. Sol kısımdaki menüye tıkladığınızda en sağ taraftaki ayarların altındaki İşletme Ayarları’ nı tıklayın. İşletme Ayarları’ nı açtığınızda panelin ne kadar gelişmiş olduğunu ve size bir çok seçenek sunduğunu görebilirsiniz.

Facebook Business Manager işletme ayarları menüsü
Facebook Business Manager İşletme Ayarları

Görüldüğü gibi, çalışanlar, ajanslar, ekipler, bireysel kişiler dahil reklam yöneticisine davet edilip hep birlikte ortak bir çalışma alanı yaratılabilen bir platform. Her kullanıcıya ayrı ayrı hesap ve işlev başına izin, haklar tanımlanabiliyor. Ölçümler, hedef kitleler, pixeller, raporlar, reklamlar ve daha bir çok şey ortak bir noktada toplanmış. Özellikle çok hesap yöneten ajanslar ve birden çok reklam hesabıyla çalışan bireysel dijital pazarlama uzmanları için çok kullanışlı ve işlevsel bir araç.

Ayarlara ve seçeneklere ilk kez göz atıldığında panel oldukça karmaşık ve içinden çıkılmaz gelebilir fakat buradaki bir çok aracı nadiren kullanır, bazıları hiç kullanılmaz bazıları da sadece 1, veya iki kez kullanılır. Göründüğü kadar karmaşık olmadığını kullandıkça göreceksiniz.

Facebook Business Manager ile ilgili DijiSumo’ da ileriki zamanlarda farklı rehberler paylaşılacaktır. Şu ana kadar öğrendiğiniz bölümler hakkında netleşmeyen noktalar varsa, aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: