Facebook İçin Önemli Demografik Bilgiler

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Oca 03
Facebook demografik bilgiler

Facebook’ un sağladığı Demografik Bilgiler, diğer tüm sosyal medya reklam platformlarına göre şüphesiz daha fazladır ve daha geniş bir alana erişir. Ancak, Facebook’un kullanım açısından yıllar içinde nasıl bir değişime uğradığına ilişkin, tam bir resim elde edebilmek için rakamlara yakından bakmak gerekiyor.

Şu bir gerçek ki bazı bölgelerde Facebook kullanımı azalırken bazı bölgelerde kitleler büyüdü, bazı bölgelerde ise hesaplara mola veriliyor. Bununla beraber Facebook’ ta artık eskiye oranla insanlar kişisel bilgilerini ve paylaşımlarını sınırlı tutmaya başladılar. Son bir kaç yılda facebook üzerinden gizlilik ayarlarını değiştiren kullanıcıların oranında hayli artış görüldü. (Bu arada bu durum instagram için geçerli değil)

Tüm bu gerilemeye karşı şu da bir gerçektir ki, Facebook halen tüm Dünya’ da kullanılmaya devam edilen bir sosyal ağ. Bu yüzden gerek satış arttırmak gerekse pazarlama amaçlı olarak Facebook hala ciddi bir potansiyele sahip.

Facebook İçin Bilinmesi Gereken Bazı Demografik Bilgiler

1. Facebook’un aylık 2.45 milyardan fazla aktif kullanıcısı var

Facebook’un son rakamlarına göre, her ay platforma 2,45 milyardan fazla insanın giriş yaptığı yönünde. Günlük olarak Facebook’ta 1.62 milyondan fazla kişi aktif durumda. Bu rakam 2018 yılına göre 2019’da yıllık% 9 artış göstermiş durumda.

2. Facebook en az 116 milyon hesabın sahte olduğunu tahmin ediyor

Facebook’un dünya çapında aylık aktif kullanıcılarının yaklaşık % 5’i sahte hesaplardan oluşuyor. Nisan ve Eylül 2019 arasında Facebook, 3.2 milyardan fazla sahte profili devre dışı bıraktığını bildirdi. Facebook üzerinde 255 milyondan fazla kopya hesap olduğunu tahmin ediyor. 2018’in dördüncü çeyreğinde şirket, kopya hesapların dünya genelinde aylık % 11’ini temsil ettiğini bildirdi . Facebook, bu hesapların çoğunun Vietnam ve Filipinler’de oluşturulduğunu söylüyor.

3. Facebook’un reklam kitlesinin büyüme oranı% 0,4’e düştü

2019 Temmuz ve Eylül ayları arasında Facebook’un reklam alanında büyüme oranı %0.4 oldu . Şirketin bir önceki çeyrekte raporladığı% 3’lük büyüme oranından kayda değer bir düşüş görüldü. Tahminler büyümenin 2020’de de yavaş kalacağını gösteriyor. Facebook’un baş finans müdürü David Wehner, açıklamalarında, “2020’de yavaşlama bekliyoruz, ancak daha ılımlı olacağına inanıyoruz.” dedi.

4. Yetişkinlerin çoğu Facebook’ta her gün oturum açıyor

ABD’li yetişkinlerin neredeyse % 75’i Facebook’u kontrol etmeden bir gün geçirmiyor. Ayrıca, Amerikalıların yarısından fazlası Facebook’u günde en az birkaç kez kontrol ediyor.

5. ABD’de her on yetişkinden yedisi Facebook kullanıyor

Pew Araştırma Merkezi’ne göre , ABD’li yetişkinlerin %71’i sosyal ağ kullanıyor. Bu demografide Facebook’u yenen tek platform% 74 ile YouTube. ABD’de Instagram kullanımı Facebook kadar yoğun değil.

6. Facebook’u en yoğun kullanan yaş aralığı 13-17

Tik Tok gençlerin en son gözdesi ancak Facebook dünya çapında gençlere ulaşma konusunda sosyal pazarı kontrolde tutuyor. Hootsuite, Kepios ve We Are Social’ın araştırması, Facebook’ta reklam verenlerin 113,3 milyon gence ulaşabileceğini gösteriyor. Snapchat’te ise gençler arasında maksimum erişim 66,9 milyon. 13-17 yaş aralığı için Instagram erişimi 52.9 milyon.

Ancak, Facebook’un genç yaştaki kullanıcılara yönelik reklam kitlesi git gide küçülüyor. Şirketin reklam araçları, 2019’un ikinci çeyreğine göre şu an % 2.6 daha az gençlere ulaşabileceğini gösteriyor.

7. Facebook her yaşta insan tarafından kullanılmakta

Bazı sosyal medya ağları sadece belirli yaş gruplarında popüler örneğin, ABD’de 25-49 yaşlarındaki yetişkinler arasında en popüler olan ağ LinkedIn. Öte yandan Facebook, çoğu yaş grubundaki kullanıcılara oldukça eşit bir şekilde yayılmış durumda.

8. Yaşlılar Facebook’u az kullanıyor ama büyüme fazla

50 yaşın üzerindeki insanların Facebook’ta olma olasılığı genç nesillere göre daha az. Ancak 50 yaş üzeri grup platformdaki en hızlı büyüyen yaş demografisine sahip. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, yaşlı Amerikalıların platformdaki payı 2012’den bu yana iki katından fazla arttı . Bu eğilim büyük olasılıkla orta yaşlı nüfus yaşlandıkça büyüme de aynı oranda artacak.

9. Facebook yaşlılar arasındaki en popüler sosyal ağ

Yaşlılar, Facebook’un ABD’deki en küçük kullanım dilimine sahip olabilir, ancak diğer sosyal sitelerden daha fazla sayıda Facebook’a eğilimleri bulunuyor. 65 yaş ve üstü Amerikalıların % 46’sı Facebook kullanıyor . Bunu YouTube’da %38, Pinterest’te %15 ve LinkedIn’de %11 ile karşılaştırdığımızda oran hayli fazla. İşte bir başka ilginç gerçek: veriler, yaşlı insanların Facebook’ta daha fazla sahte haber paylaştığını gösteriyor.

10. Kadınlar, ABD’de Facebook’u erkeklerden daha fazla kullanıyor

Pew araştırmasından elde edilen bulgular, ABD’deki kadınların% 75’inin Facebook’ta kullandığını gösteriyor. Karşılaştırıldığında, erkeklerin sadece % 63’ü bu platformu kullanıyor.

11. Kadınların daha işe yarar Facebook Grupları kurma olasılığı daha yüksek

Facebook’a göre, kadınların insanlar için işe yarar gruplar oluşturma olasılıkları %40 daha fazla. Kadınlar Facebook’taki tüm bağış toplama kuruluşlarının neredeyse % 70’ini yönetiyor.

12. Facebook kırsal alanlardaki en popüler sosyal ağ

Facebook kullanan yetişkinlerin yaklaşık dörtte üçü şehirde yaşıyor. Ancak banliyö ve kırsal bölge sakinleride Facebook’u eşit sayıda kullanıyor. Diğer sosyal kanallara kıyasla, Facebook kırsal alanlarda en yüksek nüfuz oranına sahip. Kırsal bölgelerdeki ABD yetişkinlerinin yaklaşık % 66’sı Facebook kullanıyor. Bunu %64 ile YouTube, takip ederken %26′ oranında ise Pinterest oluşturuyor.

13. Facebook kitlesinin çoğunluğu ABD dışında

ABD, en düşük aylık ve günlük Facebook kullanımına sahip. Avrupa, günlük Facebook kullanıcısının % 17’si ile ikinci sırada yer alıyor.

14. Avrupa’daki kullanıcı büyümesi 2019’da geri döndü

Facebook, 2018 gizlilik skandallarının ortasında bir milyondan fazla Avrupalı ​​kullanıcıyı kaybetmişti ve üç aylık bir süre boyunca aylık 375 milyon aktif kullanıcıdan 376 milyona düşmüştü. Fransa ve Almanya’da devam eden düşüşe rağmen , genel büyüme o zamandan beri toparlandı. Facebook’un şu anda Avrupa’da 387 milyon aylık kullanıcısı var .

15. Asya-Pasifik Facebook’un en aktif bölgesi

Facebook’un aylık kullanıcılarının% 40’ından fazlası Asya-Pasifik bölgesinden geliyor. Bu bölge günlük olarak Facebook’un aktif kullanıcılarının% 38’ine ev sahipliği yapıyor. Bu, Facebook’un Çin’de yasaklanmasına rağmen (Whatsapp, Instagram, Twitter, YouTube ve diğer sitelerle birlikte) dikkate alacak güçlü bir gösteri. Bu bölgelere reklam veriyorsanız web sitenizin hızlı açıldığından emin emin olun. Facebook araştırmasına göre, bölgedeki kişilerin% 55’inin bir web sayfasının yüklenmesi için beş saniyeden fazla beklemediğini gösterdi.

16. Hindistan, Facebook’un en büyük reklam kitlesine sahip

269 milyon kişilik, Hindistan Facebook reklamcıları için en büyük kitleye ev sahipliği yapıyor. Bunu, reklamverenlerin 183 milyon kişiye ulaşabildiği ABD izliyor. Üçüncüsü 123 milyon erişimle Endonezya. Kitle boyutları etkileyici görünse de geçmişe göre daha küçülmüş durumda. Dünyaca ünlü dijital pazarlama uzmanı Simon Kemp‘in belirttiği gibi, sayılar bir önceki çeyrekte olduğundan daha düşük.

17. Facebook kullanıcılarının yarısı İngilizce dışında bir dil konuşuyor

Sosyal ağdaki 2.45 milyar kullanıcının % 50’den fazlası İngilizce olmayan bir dilde konuşuyor. Kitlenizin hangi dilleri konuştuğunu biliyorsanız, Facebook Çeviri aracına güvenebilir veya Facebook’un dil optimizasyonlu reklam özelliğini deneyebilirsiniz . Farklı diller için birden fazla Facebook sayfası oluşturmak da faydalı olabilir.

18. Gelişmekte olan pazarlardaki insanların işletmelere mesaj gönderme olasılığı daha yüksek

Facebook, dünyadaki 15 pazarı inceledikten sonra, gelişmekte olan pazarlardaki insanların işletmelere mesajlaşma olasılığının 2.4 kat daha fazla olduğunu keşfetti. Brezilya’da, Facebook anketi yanıtlayanların oranı %85 iken bunu Hindistan %74 oranla takip etti. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta, katılımcıların sadece% 61’ini oluşturdu.

19. On kişiden dördü Facebook’a mola verdi

ABD’li yetişkinlerin yaklaşık % 42’si birkaç hafta veya daha uzun bir süredir Facebook’a ara verdi. Yaklaşık dörtte biri Facebook uygulamasını telefonlarından sildi.

20. İnsanlar sabah ve gece saatlerinde Facebook gönderilerini okumak için daha fazla zaman harcıyor

Facebook araştırmacılarının yaptığı bir çalışmada testler, insanların Facebook yayınlarını okumak için sabah 8 ve akşam 22’ye oranla 12 ve 16 karşılaştırıldığında daha fazla zaman harcadığını gösterdi. Bu şunu gösteriyor ki Facebook’ta yayın yapmak için en iyi zaman artık sabah ve gece saatleri.

Artık Facebook demografileri hakkında detaylı bilgiye sahip olduğunuza öre reklamlarınızı ve gönderilerinizi bu verilere dayalı olarak yapabilirsiniz.

Derleme için kaynak:

Hootsuite
Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: