Facebook Erişim Reklamı Vermek

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Şub 28
Facebook erişim reklamları nasıl verilir

Birden çok Facebook Reklam Modeli ve çeşidi var. Bu reklam modellerinden her biri farklı amaçlarla kullanılıyor Facebook erişim reklamlarıyla verilmek istenen mesaj, en fazla kişiye ulaştırılabilir.

Facebook reklamları 3 bölüme ayrılır bunlar bilinirlik, değerlendirme ve dönüşümdür.

Facebook reklam çeşitleri
Facebook Reklam Modelleri ve Çeşitleri

Erişim Reklamları, bilinirlik kategorisine girer ve genellikle diğer reklam türlerine oranla daha az kullanılır. Çoğu reklam veren web sitesine trafik ister veya dönüşüm reklamlarına daha sıcak bakar erişim ve marka bilinirliği ile uğraşmak istemez. Fakat aksine her marka ve işletme bilinirlik reklamları için reklam bütçelerinden bir miktar ayırmalıdır. Tabii ki çok büyük markalar kadar büyük bütçeler ayırmak gerekmese de en azından küçük bir miktar ayırmak avantajlı olabilir.

Bilinirlik reklamları markanız ve işletmenizin bilinirliğini arttırırken bunun yanında kısa vadeli hedefleri de karşılayabilir.

Dönüşüm reklamlarında Facebook, mümkün olduğunca çok dönüşüme odaklanır ve reklamları dönüşüm elde edilebilecek muhtemel kişilerin karşısına çıkartır. Dönüşüm reklamlarındaki en büyük sorun diğer reklam tiplerine göre daha pahalıya mal olmasıdır. Dönüşüm elde edilebilecek muhtemel kişilere reklam sürekli olarak gösterilir.

Erişim reklamları sayesinde reklamlarınız, hedef kitlenizdeki kişilerin büyük bir yüzdelik dilimine gösterimini sağlayabilirsiniz.

Facebook Erişim Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Facebook Business Manager üzerinden reklam yöneticisini açın ve oluştur butonuna tıklayın.

Facebok erişim reklamları oluşturmak

Açılan sayfada bilinirlik altından erişim reklamlarını seçin. Alt kısımdan kampanyanıza bir isim verin. Ayrıca farklı hedef kitleleri ve reklam görsellerini test etmek için A/B testini de açık hale getirebilirsiniz.

Facebook Erişim Reklamı vermek Adım :1

Sonraki adımda reklam setini oluşturacağınız sayfayla karşılaşırsınız.Bu bölümde tüm kampanyaları oluştururken uygulanan adımların aynısını uygulanır. Reklam setinize bir isim verip hedefleme ve bütçe belirleyin. Facebook hedef kitlelerle ilgili bu rehberden faydalanabilirsiniz.

Facebook Erişim Reklamı vermek Adım :1

Erişim reklamlarında, reklam seti oluştururken diğer reklam türlerinden farklı olarak aşağıdaki gibi bir alan görürsünüz. Bu alan “Reklam Yayını İçin Optimizasyon” bölümüdür.

Burada erişim ve gösterim olarak iki seçenek bulunuyor.

Erişim: Yayınladığınız reklam olduğunca fazla kişiye erişir. Facebook bu seçeneği önerir.

Gösterim: Reklamınız hedef kitlenizdeki kişilere oldukça fazla gösterilir. Reklamınız kitlenizdeki kişilere eşit olarak paylaştırılmak yerine bir grup kişiye daha fazla gösterilir.

Erişim seçeneğini seçerseniz (önerilir) bir sonraki adım olan sıklık üst sınırını seçmeniz gerekir.

acebook Erişim Reklamı vermek Adım :2

Sıklık Üst Sınırı : Belirli bir zaman aralığında reklamın hedef kitleye kaç günde 1 gösterileceğini sıklık üst sınırı belirler.

Sıklık üst sınırı önemlidir, çok düşük olursa ve hedef kitleniz küçükse çok fazla kişiye erişemezsiniz. Çok yüksek olursa da reklam yorgunluğu denilen olayla karşılaşırsınız. Tabii ki bu durum kampanyanın çok uzun süreler aktif durumda olup reklamın sürekli gösterimine bağlıdır. Hedef kitleye ve bütçeye göre bu oranı iyi tutturmak gerekmektedir. Erişim reklamlarında genellikle daha büyük kitleler tercih edilir. Bütçeniz hedef kitlenize göre oldukça fazlaysa her iki durumda da (erişim ve gösterim) sıklık sınırını test etmek mantıklı olabilir.

Erişim ve sıklık varsayılan olarak 7 günde 1 gösterim olarak seçilmiş gelmekte ve başlangıç için tercih edilebilir bir seçenek. İstediğiniz kadar fazla kitleye ulaşamadığınızı düşünüyorsanız 7 günlük süreyi uzatabilirsiniz.

Alternatif olarak şunu da belirtmek gerekiyor, kampanya bütçenizi yeteri kadar harcayamıyorsa gösterim sayısını da arttırabilirsiniz. (Ör: 7 günde 3 gösterim gibi)

Sıklık sınırına da karar verdikten sonra devam ederek reklam görsellerini ve metinlerini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Erişim reklamları bir çok reklam alanında gösterilmeye uygundur. Format olarak ta aşağıdakilerden birini seçerek reklamınızı oluşturmaya devam edebilirsiniz.

Erişim reklam formatları

  • Resim
  • Video
  • Carousel
  • Slayt Gösterisi

Özellikle video reklamlarının erişimde daha iyi performans gösterildiği söylenmekte fakat bu durum hedef kitle ve bütçeye göre değişebilir.

Reklam Yorgunluğunu Takip Edin

Facebook kullanıcıları sabittir ve çok fazla değişmez. Hedef kitlenizde 100.000 kişi varsa bir kaç gün içinde bu kitlenin hemen hemen hepsine erişebilirsiniz. Fakat erişim arttıkça reklam yorgunluğu denilen olay reklamlarınızın verimini düşürmeye başlar çünkü insanlar aynı reklamları görmekten sıkılır ve artık gözleri o reklama alışır.

Reklam sıklığı 2.0 ile 2.5 oranına ulaştığında düşüş görmeye başlayabilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda gerekli önlemleri almaya başlayabilirsiniz.

Erişim Reklamlarının Yeri ve Zamanı Çok Önemlidir

Tatil günlerinde veya acil bir ürün veya hizmet tanıtımında erişim reklamları sayesinde kıs zamanda yüz binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Örneğin son dakikada hafta sonuna özel bir kampanya yapmaya karar verdiniz, bu durumda erişim ve sıklık durumunu bütçeyle orantılayarak olabildiğince fazla kişiye erişebilirsiniz.

Erişim reklamları restoran gibi yerel işletmeler için de faydalıdır. Özel günler ve zamanlarda yaptığınız kampanyaları bölgenizdeki çok fazla kişiye erişim reklamlarıyla duyurabilirsiniz.

Sonuç

Erişim reklamlarının performansı hedef kitlenin reklamla verdiği tepkiye bağlıdır. Reklamları olabildiğince etkili bir şekilde hazırlamak (Görsel yönden ve verilen mesajlar bakımından) en iyi etkiyi verir. Erişim reklamları ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: