Facebook Marka Bilinirliği Reklamı Vermek

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Şub 26
Adım adım facebook marka bilinirliği reklamı vermek

Marka bilinirliği reklamları, bir markayı daha büyük kitleye duyurarak insanların markayı tanımasını sağlamak amacıyla kullanılan reklam türüdür. Bu rehberde, marka bilinirliği reklamlarının nasıl oluşturulacağını adım adım ele alacağız.

Marka bilinirliği reklamları hakkında bilginiz yoksa öncelikle daha geniş çaplı bilgi almak için Facebook Reklam Modelleri konusuna göz atın, sonrasında ilk Marka Bilinirliği reklamını oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

Facebook Marka Bilinirliği reklamları vermeden önce, bu reklamın sadece bilinirlik arttırmak ve markanıza ait bir reklamın daha sonra hatırlanmasını sağlamak amacıyla çalıştığını unutmamak gerekir. Marka bilinirliği reklamlarından hemen bir satış, dönüşüm beklentisine girmemelisiniz bu reklam tipinde amaç, ilerideki kampanyalarda hatırlanmak ve akılda kalmak olarak özetlenebilir.

Marka bilinirliği reklamının sonucunda facebook, Tahmini reklam hatırlanırlığı yükselişi denilen bir değer verir. Bu değer, reklamınızın gösterildiği süre boyunca iki günlük zaman dilimleri içerisinde tahminen kaç kişi tarafından hatırlandığını size bildirir.

Facebook marka bilinirliği reklamları

Marka bilinirliği reklamlarındaki avantajlardan biri, reklamınız üzerinde tam kontrole sahip olmanızdır. Örneğin bir reklamı, kişinin bir kez gördükten sonra 1 ila 90 gün boyunca tekrar görmemesini sağlayabilirsiniz.

Bu nedenle farkındalık reklamları sayesinde insanları sıkmadan kampanyayı daha uzun zamana yayabilirsiniz.Şimdi tüm bunların nasıl yapılacağını göz atalım.

Facebook Marka Bilinirliği Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Adım 1: Marka Bilinirliği reklamı oluşturmaya başlayın

İlk reklamı oluşturmak için Facebook Business Manager üzerinden Reklam Yöneticisini açın ve yeşil oluştur butonuna tıklayın. Ardından, farkındalık tabındaki marka bilinirliği reklamına tıklayın ve alt kısıma geçip kampanyanıza bir isim verin.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 1
Reklam kampanyası içerisinde testler yapmak isterseniz A/B testi oluşturabilirsiniz

Adım 2: Hedef kitle seçimi yapıp reklam setinize bir isim verin

Bu adımda reklamlarınızın gösterileceği hedef kitleyi oluşturabilir ya da önceden oluşturulan bir hedef kitleyi seçebilirsiniz. Ayrıca üst kısımdan reklam setinize birde isim verebilirsiniz. Marka bilinirliği ve erişim reklamlarında mümkün olduğunca hedef kitlenizi yüksek tutun. Tabii ki milyonlarca kişiyi hedeflemeye çalışmayın fakat bu tip reklamlarda ideal değer 600 bin ila 1 milyon kişi arasında olmalıdır. Bu sayede facebook markanızı daha fazla kişiye ulaştırır.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 2

Adım 3: Reklam alanlarını belirleyin

Reklamınızın nerelerde gösterileceğini bu bölümden seçebilirsiniz. Otomatik seçeneğini seçtiğinizde bu reklam modelinin desteklendiği her platformda reklamınız gösterilir. Reklam alanlarını düzenle seçeneği ile reklamın nerede görüneceğini kendiniz belirleyebilirsiniz.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 3

Adım 4: Reklam bütçesi ve planlama

Bu adımda bütçe ve planlama işlemleri tanımlanır. Günlük olarak bu reklama ne kadar bütçe ayıracağınızı seçebilirsiniz. Bütçeniz çok düşük olursa bu kadar büyük bir kitleye gösterilemeyebilir ve performans elde edemezsiniz. Bütçenizi belirli bir miktarda ayarlayıp duruma göre arttırabilirsiniz.

Plan bölümünde ise reklama bir başlangıç bitiş zamanı verebilirsiniz. Reklamları genellikle 00:00 saatlerinde başlatmaya çalışın bu sayede günlük bütçeniz ilk başlangıçta daha verimli tüketilir.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 4

Adım 5: Reklam oluşturma

Bu adımda reklamınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kimlik bölümünden facebook sayfanızı ve instagram hesabınızı seçin. Format bölümünden hangi tür reklam göstereceğinizi belirleyebilirsiniz. Marka bilinirliği reklamlarında Tek görsel veya video ya da Döngü (resimler) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 5

Adım 6: Medya bölümünden reklam içeriğinizi belirleyin

Seçtiğiniz formata göre video veya resim medyalarını yükleyerek reklamınızı tasarlayabilirsiniz. Eğer instagram hikayelerini seçtiyseniz instagram hikayelerine özel veya instagrama özel bir format seçebilirsiniz. Resim ve videolarda her zamanki gibi görselde yazı içeriği kontrol aracını kullanarak görselinizi test edin. Çok fazla yazı olan medyalar iyi performans göstermez. Görseldeki yazı yoğunluğunu facebook ads overlay toll ile test edebilirsiniz.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 6

Adım 7 : Reklam metinlerinizi yazın

Reklamınızı oluşturmak için son adım reklam metinleri yazmak. Burada etkileyici bir başlık, emojiler ve linkler kullanabilirsiniz. Eylem çağrısı kısmındaki düğme seçeneklerinden birini seçebilir ya da seçmeden yayınlayabilirsiniz. Marka bilinirliği reklamları tüm düğme tiplerini destekler.

Facebook marka bilinirliği reklamı oluşturmak adım 7

Önemli Notlar ve İpuçları

  • CPM, (Bin gösterim başına maliyet) seçilen reklam yerleşimlerine göre değişebilir. Örneğin; Aynı reklamı hem haber kaynağında, hem de instagramda göstermek aynı maliyette olmayabilir. Eğer imkanınız varsa her reklam seti başına bir tane yerleşim kurgulayarak reklamları test edin.
  • Yeni bir reklam görseli veya videosu yükleyerek reklam oluşturabileceğiniz gibi, sayfanızda paylaştığınız bir gönderiyi de reklama çıkabilirsiniz. Her iki durumda da resim üzerindeki yazı yoğunluğunu test etmeyi unutmayın. (Yazılar görselin veya videonun %20 sinden fazlasını işgal etmemelidir)
  • Marka bilinirliği reklamları, diğer reklam türlerine benzer fakat en büyük fark, Facebook’un kampanyayı nasıl optimize ettiğidir. Bu yüzden reklamınızı yayınladıktan sonra aynı kişiye kaç kez gösterildiğini kontrol edip insanların reklamınızdan sıkılmaması için zamanla kişi başına gösterim gününü ayarlamalısınız.
  • Bu reklam modelinin amacı hatırlanma ve bilinirlik oluşturmaktır. Bu yüzden çok fazla dönüşüm beklenmemelidir fakat hiç dönüşüm veya satış olmayacağı anlamına da gelmez. Eğer sitenize daha çok trafik ve dönüşüm elde etmek isterseniz trafik ya da dönüşüm reklamlarını denemelisiniz.
  • Reklamların asıl amacının satış ve dönüşüm olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu reklam modeli ile dönüşüm reklamlarından önce kitlenize markanızı sık sık göstererek bilinmesini arttırabilirsiniz. Sonrasında dönüşüm reklamlarına geçiş yaparak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sonuç

Bu reklam modelinin daha çok büyük markalar için olduğu bilinmektedir fakat bütçeniz yeterliyse küçük ve orta dereceli işletmelerde de kullanılabilir. Örneğin bir restoran işletiyorsanız bu reklam türü için bir bütçe ayırarak çevrenizdeki insanlara süresiz olarak erişebilir, markanıza aşina olmalarını sağlayabilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: