Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Şub 22
Facebook pixel tanımı, kurulumu ve kullanımı

Bu rehberde Facebook Pixel hakkında derinlemesine bilgiler bulabilirsiniz. Öncelikle Facebook Pixel Nedir? Facebook Pixel Nasıl Kullanılır? sorularına yanıt verdikten sonra bir web sitesine pixel nasıl kurulur adım adım anlatmaya çalışacağız.

Facebook ve instagram reklam kampanyalarının başarılı bir şekilde sürdürülebilmesi için Facebook Pixel, doğru kurulmalı ve kullanılmalıdır. Facebook Pixel, sitenizdeki her hareketi izlemenize olanak tanıyan pazarlama ajanı gibidir. Pixeli doğru kullanacak şekilde etkinlikler ayarlandığında reklamlardan gelen verim ve özellikle de dönüşüm reklam vereni oldukça sevindirecektir.

Facebook Pixelle ilgili kısa bir giriş yaptıktan sonra facebook pixelin tanımı ile konuya başlayalım.

Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel, facebook ve instagram reklamlarında kullanılmak üzere ziyaretçileri takip edebilmek için web sitelerine yerleştiren bir kod parçasıdır.

Facebook Pixel sayesinde ziyaretçiler adım adım takip edilebilir ve bunun yanında yeniden hedefleme (retargeting) yapmak için ziyaretçilerinizi elinizde tutmayı sağlar. Yeniden hızlıca hedeflediğiniz kitlenize yeniden pazarlama (remarketing) teknikleri uygulayarak ürün ve hizmetlerinizi bu kişilere pazarlama fırsatı yakalarsınız. Başta çok karmaşık gibi görünen pixel, reklam verenlere ciddi manada kolaylıklar ve avantajlar sağlar.

Facebook Pixel Ne işe yarar? Faydaları ve Avantajları

Daha önce her bir dönüşüm olayını inceleyen farklı bir pixel kurmak gerekiyordu fakat 2015 yılında Facebook. Pixel yapısında değişiklikler yaparak her şeyi aynı çatı altında tek bir pixelde topladı. Artık tek bir pixel sayesinde birden çok işlem yapılabiliyor.

Facevook pixel ne işe yarar

Facebook Pixel’ in Faydaları ve Avantajları

 • Facebook ve Instagram da oluşturulan bir reklamın ne kadar başarılı olduğu ölçülebilir ve kitlenizle alakalı benzer kitleler oluşturmayı sağlar
 • Reklamlarınızın performansını ve dönüşümlerini gerçek zamanlı izleyebilirsiniz. Bir facebook kullanıcısı reklamınıza tıklayıp sitenize girdikten sonra tıpkı Google Analitik gibi ziyaretçiyi takip edebilirsiniz.
 • Facebook pixel bir reklama tıklandığında tetiklenir ve durumu facebooka rapor eder. Ziyaretçinin sitede ne kadar kaldığını ve hangi sayfaları gezdiğini hatta siteden ayrılmadan önce hangi sayfada bulunduğunu izleyebilir
 • Reklamların tıklanma oranını ölçüp ziyaretçileri izlerken dönüşümleri ve farklı olayları da ölçer. (Ör: sepete ekleme, form doldurma, ödeme sayfasına geçme, hakkında sayfasını görme vd.)
 • Facebook pixel yeteri kadar veri toplamaya başladığında zamanla reklamları satın alması muhtemel kişilere göstermeye çalışır. Bu yüzden pixelin topladığı veri oldukça önemlidir.
 • Pixel sayesinde daha önce sitenize gelen ziyaretçilere yeniden pazarlama kampanyaları (Remarketing) oluşturabilir, daha önce alışveriş yapan müşterilerinizi yeniden hedefleyip (retargeting) farklı ürünlerin reklamını yapabilirsiniz.
 • 50 ile 100 arası başarılı dönüşüm aldıktan sonra pixelden gelen verilerle aynı kişilere benzer hedef kitleler (LookAlike) oluşturabilirsiniz.

Facebook Pixel Oluşturma

Bu bölümde facebook pixel oluşturma, siteye ekleme ve kurulum ile ilgili adımları sırasıyla ele alacağız.

Not: Her işletme hesabı başına 10 Pixel oluşturabilirsiniz.

Facebook Pixel Oluşturma

Facebook Pixel oluşturmak için, Facebook Business Manager’ ı açıp üst kısımdan işletme ayarlarını görüntüleyin.Sol kısımdan veri kaynakları altından Pixeller i tıklayın ve “Ekle” ye tıklayın.

Facebook Pixel Oluşturma adım :1

Ekle butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Buradan pixelinize bir ad verin ve web sitenizin tam url adresini girin.

Facebook Pixel Oluşturma adım :2

Bir isim verip url girdikten sonra pixeliniz oluşur şimdi bu pixeli ayarlama adımına geçebilirsiniz.

Facebook Pixel Oluşturma adım :3

Pixel kuruldu fakat henüz hazır değil. Siteye bir miktar kod ekleyip pixel eklenebilir fakat öncesinde bu pixelin hangi reklam hesabına bağlanacağını belirtmek gerekmektedir.

Facebook Pixel Oluşturma adım :4

Oluşturduğunuz yeni pixeli bir reklam hesabına bağlamak için yine Business Manager işletme ayarlarına gelip pixelleri görüntülemek gerekmektedir. Yeni oluşturduğunuz pixeli seçin ve sonraki adıma geçin.

Facebook Pixel Oluşturma adım :5

Oluşturulan yeni pixeli bir reklam hesabına atamak için pixeli seçin ve alt menüden Reklam Hesapları’ nı işaretleyip Reklam Hesapları Ata butonuna tıklayın.

Facebook Pixel Oluşturma adım :6

Birden çok reklam hesabınız veye tek bir hesabınız olabilir atayacağınız reklam hesabının yanındaki kutucuğu işaretleyip değişiklikleri kaydedin.

Facebook Pixel Oluşturma adım :7

Pixeli reklam hesabına bağladıktan sonra pixeli yönetmek için bir kullanıcıya atayabilirsiniz. Atama yaparken Düzenleyici ve Analist olarak iki seçenek bulunur. Analist sadece izler düzenleyici ise pixel üzerinde daha fazla hakka sahiptir. Birden çok reklam uzmanı ile çalışıyorsanız buradan pixelleri farklı kişilere atayabilirsiniz.

Facebook Pixel Oluşturma adım :8

Pixelinizi başka bir işletme hesabının yönetmesini istiyorsanız farklı bir business manager hesabıyla pixelinizi paylaşabilirsiniz. Bunu için ortaklar bölümünden gerekli atamayı yapmalısınız.

Ortak ata butonuna tıklayın.

Facebook Pixel Oluşturma adım :10

Görevi seçip pixeli yönetmesini istediğiniz işletmenin kodunu girerek gerekli atamayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra atama yaptığınız işletme bu pixeli kendi pixelleri içerisinde görebilecektir.

Facebook Pixel Oluşturma adım :11

Facebook Pixeli Web Sitenize Eklemek

Facebook pixel oluşturulup reklam hesabına atandıktan sonra işlevini görebilmesi için web sitesine eklenmelidir. Kod eklemek için birden çok seçenek var. Öncelikle business manager ana menüsünden varlıklar altındaki pixellere tıklayıp pixelleri görüntüleyin.

Facebook pixel eklemek

Pixelleri görüntüledikten sonra tüm pixeller bu sayfada listelenecektir. Eklediğiniz yeni Pixelinizi bulup kuruluma başlayabilirsiniz. Pixel henüz siteye eklenmediği için herhangi bir hareket bulunmuyor ve pasif durumda.

Facebook pixel eklemek : 2

Pixeli web sitesine yükleyebilmek için birden çok seçenek bulunur. Kuruluma başladıktan sonra aşağıdaki ekranda olduğu gibi kurulum seçenekleriyle karşılaşırsınız. Şimdi bu önemli konu hakkında biraz detaylı bilgi verelim.

Facebook pixel eklemek : 3

Ortak Platformu Bağlamak

Eğer internet siteniz bir içerik yönetim platformuysa bu seçeneği seçip kullandığınız platforma göre pixeli sitenize ekleyebilirsiniz. Birden çok platform destekleniyor.

Facebook pixel eklemek : 4
Shopify pixel yükleme, wix pixel yükleme, opencart pixel yükleme ve wordpress pixel yükleme. Tüm bu platformlar ve fazlasını faccebook desteklemektedir.

Desteklenen platformlardan bazıları;

 • WordPress Pixel
 • Shopify Pixel
 • Wocommerce Pixel
 • Wix Pixel
 • Magento Pixel
 • Joomla Pixel
 • Opencart Pixel
 • Ve dahası

Tüm bu platformlar için kolayca pixel yüklenebilir. WordPress pixel yüklemek için facebook tarafından size bir eklenti sağlanır ve pixel kodunuz içerisinde gömülü halde gelir. Joomla ve diğer bir çok platform için eklentiler bulunur. Shopify pixel yüklemek oldukça kolaydır sadece pixel kodunuzu kopyalayıp shopify yönetim panelinize yapıştırmanız yeterlidir.

WordPress Pixel yüklemenin birden çok yolu var dilerseniz facebook eklentisini kullanmak yerine manuel olarak ta kodu ekleyebilir veya Adespresso firmasının oluşturduğu Pixel Caffeine eklentisini kullanabilirsiniz.

WordPress Pixel Yüklemek

WordPress için bu sayfadan ayrılmadan önce bir pixel yükleme işleminin kısa adımlarını sizlerle paylaşalım.

 • Öncelikle bir önceki resimdeki gibi listelenen platformlardan wordpress i seçin (Eğer woocommerce e-ticaret sistemi kullanıyorsanız woocommerce seçmeniz gerekir)
 • İndir butonunu tıklayın
 • İndirdiğiniz eklentiyi wordpress panelinizi açıp eklentiler bölümüne yükleyin.
 • Eklentiyi etkinleştirin
 • Kurulumu tamamlayın
Wordpress pixel yüklemek

Tüm adımları tamamladıktan sonra sitenize bir test trafiği göndererek pixelinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Wordpress pixel yüklemek ve test etmek
Burada henüz hareket yok. Şimdi test etmeye başlayabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde görüntülenen son adımda henüz bir hareket olmadığı görünüyor. Bir test için öncelikle sitenizin url adresini yazarak siteye bir test trafiği gönderin ve sonuçlara bakın.

Facebook pixel test etmek
Aktif olarak gördüğünüzde facebook pixelinin çalıştığını doğrulayabilirsiniz.

Pixel Kodunuzu Kendiniz Yükleyin

Eğer yazılım ve kodlardan anlıyorsanız bu seçenek size göre olabilir. Gelişmiş kullanıcılar ve özel tasarım web siteleri için bu seçeneği seçip kodunuzu sitenizin içerisine el ile yerleştirmeniz gerekir. Burada birden çok opsiyon bulunduğu için bu konuda bilginiz yoksa biraz araştırma yapmak gerekebilir.

Facebook pixel manuel kurulum

Talimatları E-posta ile Gönderin

Eğer web sitenizi bir web yöneticisi yönetiyorsa talimatları yöneticinize e-posta ile gönderebilirsiniz. Bunun için talimatları e-posta ile gönder seçeneğini seçebilirsiniz.

Bunun için Facebook Pixeli Web Sitenize Eklemek adımındaki gibi kuruluma başlayın ve Talimatları E-postayla geliştiriciye gönderin seçeneğini seçin

Facebook pixel websitesine eklemek

Web yöneticinizin e-posta adresini girin ve gönderin. Bu sayede web yöneticiniz pixeli sitenize ekleyecektir.

Facebook pixel websitesine eklemek : 2

Facebook Pixeli Test Etmek (Facebok Pixel Helper)

Facebook pixelin sitenize düzgün yüklendiğini ve çalıştığını anlayabilmeniz için chrome üzerine Facebook Pixel Helper eklentisini yüklemek gerekiyor.

Bunun için google da “Facebook pixel helper extension” araması yapabilir ya da bu linkten ilgili eklentinin sayfasına gidip eklentiyi yükleyebilirsiniz. Aynı eklentinin Firefox için olan sürümü de bulunmaktadır.

Facebook pixel helper ile pixeli test etmek

Facebook Pixel Testi

Pixel helper eklentisini chrome a yükledikten sonra web sitenizde dolaşmaya başlayın ve pixelin çalışıp çalışmadığını test edin. Eklenti chrome da üst kısma yerleşir ve eğer pixeliniz çalışıyorsa aşağıdaki resimde olduğu gibi pixelin kaç adet olayı yakaladığını görebilirsiniz.

Facebook pixel helper eklentisi ile pixel testi
Bu örnekteki pixel birden çok olayı kaydediyor ve sağlıklı çalışıyor.

Eğer pixeinizde bir sorun varsa burada kırmızı ile x işaretleri görünür ve açıklamasında sorunun neden kaynaklandığı yazar. Genellikle e-ticaret sitelerinde pixel düzgün kurulmadığı için bazen sepete ekleme, ödeme sayfasına geçme gibi en değerli datayı hata yüzünden kaydedemediğini sıklıkla görürüz. Bu tip sorunlar bir çok e-ticaret sitesinde karşılaşılan bir durumdur ve kesinlikle pixelin yüklendikten sonra her olayı kaydedip kaydetmediği test edilmelidir.

Facebook Pixel ile Özel Hedef Kitleler Oluşturmak

Eğer başarılı bir reklam kampanyası oluşturmak istiyorsanız facebook pixelin topladığı verilerle özel hedef kitleler ve lookalike hedef kitleler oluşturmanız gerekmektedir. Facebook içerisinde pixel ile özel kitleler oluşturmak hedef kitleler konusuyla bağlantılıdır. Facebook Reklamlarında Hedef Kitleler rehberine bakarak hedef kitleler ile neler yapabileceğinizi adım adım öğrenebilirsiniz.

Özel hedef kitleleri business manager üzerinde bu rehberde anlatıldığı gibi oluşturabilirsiniz fakat pixel bölümünden de daha küçük çaplı olarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

Bunun için business manager üzerinden pixellere gelip pixelinizi görüntüleyin ve özel dönüşümler tabına geçip özel dönüşüm oluştur butonuna tıklayın.

Facebook pixel ile ozel hedef kitle olusturmak

Bir olay seçin veya özel bir olay seçin. Örneğin sepete ekleme veya alışveriş başlatma olaylarını bu hedef kitleye bir isim vererek kaydedebilirsiniz. Pixelden gelen verileri bir hedef kitle altında toplayıp biriktirebilirsiniz ayrıca sonradan onları yeniden hedefleyebilirsiniz.

Facebook pixel ile ozel hedef kitle olusturmak ve donusum kitleleri olusturmak

Bu özel kitleyi oluştururken bazı opsiyonlarda ekleyebilirsiniz. Örneğin alışveriş verilerini toplarken her bir alışverişten ne kadar kazanç elde ettiğinizi değer kısmına girebilirsiniz. Böylece raporlardan bir reklamdan ne kadar gelir elde ettiğinizi analiz edebilirsiniz.

Özel dönüşüm olayları için değerler oluşturma ile ilgili daha geniş çaplı bilgi almak için facebook rehberine başvurabilirsiniz.

Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? Rehberinin İçerik Özeti

Facebook Business Manager ve Reklam Yöneticisi içerisindeki tüm özellikleri doğru ve verimli bir şekilde kullanmak bununla birlikte reklamlardan en iyi sonuçları alabilmek için facebook pixelinin oluşturulup web sitesine yüklenmesi gerekmektedir.

Facebook pixel yükleyip hedef kitleler oluşturulmadığı sürece yapılan reklam yatırımlarının büyük bir miktarı heba olmaktadır. Facebook reklamcılığında bu kadar önemli bir unsur olan Facebook Pixel, ne yazık ki bir çok reklam veren tarafından bilinmiyor bile… Eğer facebook pixelden henüz haberiniz olduysa en kısa sürede web sitenize pixel yükleyip veri toplamaya başlamalısınız.

Facebook Reklam Pixelini Kullanmanın En Büyük Avantajlı Şöyle Özetlenebilir

 • Web sitenizdeki ve uygulamanızdaki değerli dönüşüm olaylarını izleyebilme
 • Facebook reklam kampanyalarınızda kullanabileceğiniz bir çok yeni fikir bulma ve hızlıca hayata geçirebilme
 • Sitenize giren kişileri izleyip o kişilere yeniden ürün ve hizmet pazarlayabilme
 • Topladığınız pixel verileri ile oluşturulan hedef kitleye benzer kitleler oluşturabilme
 • Web sitenizdeki ziyaretçileri derinlemesine analiz edip raporlayabilme

Facebook pixel hakkında sormak istedikleriniz ya da merak ettikleriniz varsa aşağıdaki yorum kısmından iletebilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(2) Yorum

Füsun 02/03/2019

Pixeli cok yanlış biliyormuşum genelde Facebook dokumanlarini okuyup bilgi almaya çalışırım fakat bukadar püf noktasini orada ile bulamazdim. Cok beğendim bu yazıyı

Yanıtla
DijiSumo 02/03/2019

Sizler için faydalı olmasına sevindim

Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: