Facebook Reklam Alaka Düzeyi Puanı Değişti

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Oca 03
Facebook Reklam Alaka Düzeyi Puanı Değişti

Facebook reklam alaka düzeyi bölümündeki değişikliği fark ettiniz mi? Alaka düzeyi puanı yerini artık Reklam Alaka Düzeyi Tanıları aldı. Bu rehberde reklam kampanyalarını geliştirebilmek için reklam alaka düzeyi tanılarının nasıl kullanılacağına yer vereceğim.

Facebook reklamlarında alaka düzeyi metrikleri ile ilgili önemli değişiklik

Facebook alaka düzeyi puanı reklamınızın kitlenize ne kadar hitap ettiğine dayanan bir değerlendirme sonucudur. Her reklama 1-10 arasında puan alaka düzeyi puanı verilir. Reklamınızın alaka düzeyi puanı 1 ise kitlenizle alakalı olmadığı anlamına gelir eğer puan 9 yada 10 ise kitlenizle yakından ilgili olduğu anlamını taşır.

Reklamlar yayınlanmaya başladıktan sonra 500 gösterim aldığında alaka düzeyi puanı facebook tarafından verilir.

Bu metrik yıllardır bu şekilde puanlanırken bazı sorunlara yol açıyordu. Örneğin puan 1 veya 2 iken reklamın nasıl daha iyi olacağı konusunda reklam verene hiç bir bilgi sunulmuyordu.

Düşük puan alındığında bunun sebebinin reklamın kendisi mi, hedef kitle mi, yoksa başka bir faktör mü olduğunu söylemiyordu. Ayrıca alaka düzeyi zayıf olan reklamların hiç bir sonuç almadığı algısı da vardı fakat durum tam olarak böyle değil. Bir reklamın alaka düzeyi puanı düşükse reklamdan sonuç vermeye devam eder fakat düşük puan bütçeye ve bir kaç duruma direk olarak etki edebilir.

Reklam performansını daha iyi değerlendirmek ve nerede iyileştirme yapılacağı konusunda reklam vereni yönlendirmek amacıyla Facebook, Alaka Düzeyi Puanı metriğini 3 adet Alaka Düzeyi Tanısı adı altında toplayarak değiştirdi.

Bu yeni metrikler, reklamın kalitesini, reklamın aldığı etkileşimi ve reklamın beklenen dönüşüm oranını değerlendirmeye yarıyor. Reklam alaka düzeyi tanılarının her biri için reklamlarınız artık 1 ile 10 arasında tek bir tahmin yerine Ortalama, Ortalamanın Altında, veya Ortalamanın Üstünde bir değer alıyor.

Yeni sistemde artık aynı hedef kitle içerisinde rekabet ederken, reklam kampanlayarınızın hangi bölümlerini iyileştirmeniz gerektiği konusunda daha net bilgiler alabiliyorsunuz.

Örneğin, reklamınız için Ortalamanın Altında bir kalite sıralaması aldığınızda, reklamınızın kalitesini artırmak veya o reklama ilişkin kitle hedeflemesini, değiştirmeniz konusunda size bir ip ucu verebiliyor

Örnek

Ortalamanın altında bir kalite sıralamanız varsa ne olur? Reklamınız doğru kullanıcılara ulaşıyor olabilir ancak bu reklam, kitlenizi etkileşime geçirecek kadar ilgi çekici veya heyecan verici değil anlamına geliyor diyebiliriz. Bu durumda, reklamınızı daha dikkat çekici hale getirmenin yollarını düşünün ya da bu reklamı ilginç bulan bir kitleyle gösterin.

Facebook Reklam Paneline Reklam Alaka Düzeyi Tanıları Nasıl Eklenir

Alaka Düzeyi Tanıları kampanya ve reklam seti için değil sadece reklamlar için geçerlidir. Bu özelliği açmak için kampanyanızı seçin, kampanya içerisindeki reklam setinizi bulun ve ardından bir reklam seçin.

Reklamı seçtikten sonra tüm sütunları görmek için çubuğu sağa kaydırın

Eğer sütunlar arasında alaka düzeyi sıralaması yoksa sütunları özelleştirerek bu üçlüyü reklam panelinize ekleyebilirsiniz.

Sütunları özelleştirme bölümüne geldiğinizde Reklam Alaka Düzeyi Tanıları altında gördüğünüz 3 öğeyi işaretleyin ve uygulayın

Böylece reklam yöneticinize yeni metrikleri eklemiş olursunuz. Artık bir reklam 500 gösterime ulaştıktan sonra bu yeni metrikler sayesinde reklamınızın alaka düzeyi hakkında bilgi alabilir durumdasınız.

Oluşturduğum başarılı reklam kampanyalarından birine ait ekran görüntüsü

Kalite sıralaması ve dönüşüm sıralaması ortalamanın üzerinde olan başarılı bir reklam örneği

Facebook Alaka Düzeyi Tanıları Ne anlama Geliyor

Bunu daha iyi anlayabilmek için facebook’un yayınladığı bir kaynaktan faydalanmak gerekiyor. Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Resmi Büyütmek İçin Üzerine Tıklayın

En iyi etki için Facebook, mükemmele ulaşmak yerine düşük ortalamayı bir üst seviyeye çıkartmanızı öneriyor.

Eski Alaka Düzeyi Puanı Hala Geçerli Mi?

Evet eski tip 1-10 arası puan veren alaka düzeyi hala sütunlar içerisinde var ve erişilebilir durumda. Yapmanız gereken sütunları özelleştirip, alaka düzeyi puanını panele eklemek.

Sonuç

Facebook reklam alaka düzeyi tanıları, reklam kampanyalarınızda darboğazın nerede olduğu konusunda daha ayrıntılı bilgi sağlıyor. Bu veriler, aynı kitle için rekabet eden reklamlara kıyasla reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini anlamanıza yardımcı olur. Reklamlarınız beklendiği gibi performans göstermiyorsa, mümkün olan en iyi reklam maliyetlerini ve sonuçlarını elde etmek için nerelerde iyileştirmeler yapmaya odaklanacağınızı söyler. Alaka düzeyi tanılama sıralamasının tahmini olduğunu unutmamak gerekiyor aslında bunu yalnızca bir kılavuz olarak kullanmakta fayda var.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(4) Yorum

Nihat 03/01/2020

Alaka puani artik geçerli değil mi?

Yanıtla
  DijiSumo 03/01/2020

  Geçerli bu yeni bir özellik reklam alaka duzeyi ile ilgili daha fazla detay veriyor

  Yanıtla
Coşkun Sezer 05/01/2020

Muhammet bey,
böylesine detay bilgileri başka insanlarında faydalanması için paylaşmanız takdire değer.
Tebrik ederim.

Yanıtla
  DijiSumo 05/01/2020

  Değerli yorumunuz icin teşekkürler faydalanabildiyseniz ne mutlu..

  Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: