Facebook Reklam Bütçesi Nasıl Belirlenir?

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Mar 13
Facebook reklam bütçesi hesplama ve belirleme

Facebook reklamları için ne ne kadar bütçe ayıracağınızı merak ediyor musunuz? Bu rehberde facebook reklam bütçesi ile ilgili bazı detaylara değineceğiz. Facebook reklamlarına yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan biri de facebook reklamlarının bütçesidir. Facebook reklamlarında bütçelendirmeleri ayarlamak, reklam türüne ve reklam verene göre farklılık gösterebilir.

Facebook Reklam Bütçesi Belirlemedeki Etkenler

Facebook reklam bütçesini belirleme aşamasında bazı etkenler reklama ayıracağınız bütçeyi değiştirebilir bunlar;

 • Facebook reklamlarına ve diğer Dijital Pazarlama kanallarına ne kadar harcama yapılıyor?
 • İşletmenizde pazarlama kanallarına ayrılan bütçenin toplamı ne kadar?

Bu etkenler bir işletmenin Facebook Reklamlarına ayıracağınız bütçeyi etkileyebilir fakat  konuyu daha küçük bir organizasyon için düşündüğümüzde bu etkenlerin fazla önemi yoktur.

Standart bir Facebook Reklam Bütçesi var mı?

Facebook reklam butçesi nasıl hesaplanırFacebook reklamları ve diğer tıklama başı reklamcılığında standart bir net bütçe yoktur. Bütçelendirme bazı kontroller ve testler yapıldıkça ortaya çıkar.  Özellikle Facebook Reklamlarında test yapmak çok büyük bir öneme sahiptir. Reklamlar genellikle açık arttırma mantığıyla çalışır. Sizden daha fazla fiyat veren bir rakip, sizden daha fazla gösterim – tıklama alabilir.

Diğer bir etken de kalite puanlama sistemidir. Bir reklam hedef kitlenize ne kadar uyumlu? Tepkilere göre Facebook bunun cevabını hızlıca verebilmektedir. Bu tepkilerin sonucunda Facebook tarafından reklama, bir kalite puanı verilir. Bu puan reklam bütçenizi doğrudan etkiler.

 

Facebook Reklam Bütçesi için Bazı Öneriler

 • Oluşturulan reklam kampanyalarının ne kadar bütçe ile nasıl performans gösterdiğini ölçmek için bir reklamı 2 ila 3 gün arası yayınlayın
 • Yeni yayınlanmış bir reklamı sürekli durdurup değişiklikler yapmayın
 • Test aşamasında her bir reklam için günlük 5, 10 dolar arasında bir bütçeyle başlamak yeterlidir. Daha anlamlı ve tutarlı sonuçlar almak istiyorsanız test bütçelerini arttırabilirsiniz.
 • Erişim reklamları yapacaksanız çok büyük bütçelerle başlamayın çünkü erişim reklamları dönüşüm ve etkileşim reklamlarına göre daha uygun maliyetlidir.

Günlük Bütçe ya da Toplam Bütçe Seçimi

Bir facebook reklam kampanyası oluştururken bütçe, reklam setinde belirlenmektedir. Reklam setinde bütçe belirlerken iki seçenek bulunur Günlük Bütçe ve Toplam Bütçe.

 

Facebook günlük bütçe ve toplam bütçe

Reklam setinde günlük bütçe belirlerseniz günlük harcamanız belirlediğiniz tutarı geçmez. Toplam bütçe seçtiğinizde ise her gün ödediğiniz tutar bazı etkenlere göre değişir. Örneğin bazı günler ya da saatler facebook ve instagrama erişimler daha fazla olduğunda bu durum günlük bütçeyi çok harcar. Bazı günler ise daha az harcanmasına sebep olur.

Not: Reklam setinde ilk kampanyayı oluşturduğunuz sırada bütçe tipini belirlediğinizde artık değişiklik yapmanıza izin verilmez. Bu yüzden bütçe tipinizi baştan belirlemeniz gerekmektedir.

Genellikle Facebook Reklamcılığında daha anlamlı ölçümler yapabilmek için günlük bütçe seçilmesi önerilir. Fakat toplam bütçe belirlemenin de bazı avantajları vardır.

Örneğin, Bir reklamı sadece 14 gün yayınlayacaksanız ve buna toplam bir bütçe belirlerseniz kampanya bitiminde raporlamalara bakarak hangi günlerde günlük ne kadar para harcandığını analiz edebilirsiniz. Bu sayede eğer isterseniz, o yoğun günlerde reklamınızı yayınlar ya da yayınlamazsanız.

Günlük bütçe ile reklamlarınızı günün belirli saatlerinde yayınlayamazsınız fakat bunu toplam bütçe ile yapabilirsiniz. Toplam bütçe ile reklamı faftanın belirli günlerinde de yayınlama şansınız var.

Reklam Yayını için Optimizasyon

Bir sonraki adım ise reklam yayını için optimizasyondur. Bu optimizasyon kampanyanızın hedefine dayalı olarak farklılık gösterebilir. Test aşamasındaysanız varsayılan ayarlarla bırakmanız önerilir çünkü Facebook bu noktada gayet başarılıdır. İnsanlar, reklamınızı gördüğünde değil, tıkladığında ücretlendirilmek isterseniz yayın içi optimizasyonlar bölümünden link tıklamalarını seçebilirsiniz. Bu sayede Facebook reklamınızı en çok tıklama yapan kişilere gösterecektir fakat, bunun normale oranla daha pahalı olabiliceğini unutmayın.

facebook reklam butçesinde yayın içi optimizasyon

Bir Dönüşüm Hedefi belirliyorsanız ve insanların reklamı tıklayıp doğrudan dönüşümlerini izlemek istiyorsanız, Dönüşüm aralığını 1 günlük tıklama veya görünüm olarak ayarlayabilirsiniz.

Facebook-reklam-butcesi-1-gunluk-tiklama-veya-donusum

Ayrıca, reklamınızı gördükten başka bir zaman içinde de reklamın satışa dönüşüp dönüşmediğini izlemek istediğiniz durumlar olabilir, bu nedenle 7 günlük tıklama veya 1 günlük görüntüleme size daha uygun olabilir.

Facebook Reklam Bütçenizi test aşamasında ayarlamak düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. Hangi reklamların en iyi performansı gösterdiğini bu testler sonucunda göreceksiniz ve sonuca göre bu reklamları ölçeklendirebilir, durdurabilir ve yayınlamaya devam edebilirsiniz.

Instagram’ da Reklam Bütçeleri Değişebilir

Instagramda Facebook’ a göre kıyaslandığında bütçeler değişebilmektedir. Örneğin instagram’ da 25, 45 yaş aralığındaki kadınlar hedeflendiğinde CPM daha yüksek çıkmaktadır. Bununla birlikte aynı hedef kitle, Iphone kullanan kadınlar olarak daraltıldığında maliyet biraz daha artacaktır. Instagram reklam bütçesini net ortaya çıkartabilmek için testler sırasında instagram ve Facebook yerleşimlerini ayırmak gerekmekte, hatta imkan varsa hikaye veya yayın içi olarak ayrı reklam oluşturmakta fayda vardır.

Ürün ve Hizmetin Bütçeye Etkisi

Facebook üzerinden pazarlanacak ürünün reklam bütçesine etkisi büyüktür. Ürününüz ve hizmetiniz, satın alma olasılığı yüksek kişilere gösterildiğinde dönüşüm alınabilecek türden bir ürün mü? Fiyat aralığı nedir? Genel olarak satılma oranı nedir? Bu soruların cevapları reklam bütçesine direk etki eder.

Web Sitesi Etkisi

Eğer bir e-ticaret sitesi reklamı yapıyorsanız dönüşüm ve bütçe alanında web sitesini önemi büyüktür.

 • Web siteniz hızlı mı?
 • Tasarımı iyi mi?
 • Reklamınızdaki görselleri yansıtıyor mu?
 • Trafik durumu iyi mi?
 • Mobil uyumlu mu?
 • Pixel düzgün çalışıyor mu?
 • Ödeme ve sepet adımları kolay mı?
 • Sepet kurtarma var mı?

Bu soruların cevabı reklam bütçenizde etki eder. Sonuçta sitenize satın almak amacıyla giren bir kişinin bu maddeler yüzünden satın alma işleminden vazgeçmesi,  reklamın kalitesizliğinden değil site ile ilgili sorunlardan kaynaklıdır. Fakat bu durum bir bütün olarak ele alındığında direk olarak işin genelini etkileyeceği için sonuçta bütçeyi etkilemektedir.

Manuel ve Otomatik Teklif Stratejileri

Facebook’un kampanya hedeflerinize göre teklifleri otomatik olarak belirlemesine izin verebilir veya bir tıklamanın maliyetini manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Peki bu, bütçeyi etkiliyor mu?

Aslında her unsur bütçeyi etkiler. Manuel olarak teklif verdiğinizde teklifiniz yüksekse, muhtemelen açık artırmayı kazandığınızı ve reklamınızın ihedefe daha çok ulaştığını göreceksiniz. Ancak, bunu yaptığınızda genellikle tıklama başına maliyetinizi yükseltir .

Daha düşük bir teklif verdiğinizde de açık artırma kazanma şansınızı azalır, ancak CPC maliyetleriniz veya CPM iniz genellikle daha düşük olur. Her zaman, ödediğinizin karşılığını alma hedefinde olduğunuzu unutmayın.

Not: ROI Hesaplama ile ilgili bilgi sahibi olmanız ve bu hesaplamayı her daim yapmanız gerekmektedir.

Test Yapmaya Mecbursunuz

Sürekli bunu duymuş olmaktan bıkmış olabilirsiniz fakat Facebook’ ta CPC reklamcılığına odaklanıyorsanız, bütçe konusuna en iyi yaklaşım teste dayalıdır. Test, test, test…

Sürekli bütçe tahminleri yapmaktansa hazırlık aşamasında test için ön bütçe ayırmak aylık bütçe tahminine sizi daha çok yaklaştırır.

Son Bölüm:

Facebook Bütçe Hesapalamak İçin Profesyonel İpuçları

Test aşamasında hangi reklamların en iyi performansı gösterdiğini keşfedeceksiniz ve düşük performans gösteren reklamları durduracaksınız. Bununla birlikte belki konu içerisinde geçirdiğimiz önemli noktaları tekrar ele alalım;

 • Her reklamı en az 2-3 gün yayınlayarak optimizasyonuna izin verin (4-7 günlük test süresi daha iyidir)
 • Testler sırasında her reklam için günlük 5, 10 dolar arası bütçe ayırarak başlayın. İmkanınız varsa 6, 11 dolar olarak farklı rakamlar deneyin çünkü bir çok kişi 5,10 dolar ile başlar.
 • A/B testi yaparken hızlandırılmış gösterimi seçme şansınız vardır böylece her iki durumda da neler kazanıp kaybettiğinizi görebilirsiniz.
 • Hedef kitlelerinizi aynı yaparak birbiriyle rekabete sokmayın, bunun yerine A/B testini kullanın.
 • Testler sırasında yatırım getirinizi (ROI) ölçerken küçük bütçelerle başlayın yavaş yavaş büyütün.

Facebook reklam bütçesi ile ilgili bir çok strateji geliştirilebilir fakat bu rehberdeki  bilgiler giriş aşaması için yeterlidir. Bu konuda sormak istediklerinizi yorum kısmına yazarak iletebilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(2) Yorum

Murat 14/03/2019

Yazınızı çok beğendim çok teşekkürler

Yanıtla
  DijiSumo 08/04/2019

  Rica ederim.

  Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: