Facebook Reklam Değerlendirme Bekliyorsa Ne Yapmalı?

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamları Püf Noktaları

Oca 05
Facebook Reklam Değerlendirmede

Bir reklam veren için acil yayınlanması gereken bir Facebook reklamının, değerlendirme beklemesi kadar sinir bozucu bir şey olamaz.

Benim bir çok kez başıma gelen bu durumun tam olarak neden kaynaklandığını facebook destek sayesinde öğrenmiş oldum.

6 ya da 7 ay önceydi. 2 gün içerisinde acil bir kampanyaya çıkması gereken bir müşterim için bütün hazırlıkları yapıp reklamı yayınladım.

Normal şartlarda reklam hesabı, web sitesi veya facebook sayfası yeni ise ve daha önce hiç reklam verilmemişse bu süre uzayabiliyor. Böyle bir durum da yoktu daha önce bu hesaptan defalarca kez reklam kampanyası yayınladım.

Genellikle kampanyalarım 1 saat içinde yayınlanırdı fakat bu sefer 2,3 saat geçti ve hala yayınlanmadı.

Akşam saatlerinde yayınladığım reklamın 5 saati aşkın süredir değerlendirmede beklemesi şüphe uyandırıcıydı ama şu aşamada beklemekten başka yapılacak bir şey yoktu.

Sabaha kadar beklemeye karar verdim.

Sabah saatlerinde yayınlanacağından emin olduğum reklamı tekrar kontrol ettim ve hala değerlendirmede olduğunu gördüm.

Tamam bu belkide benim suçumdu. Bu reklamı günler öncesinden planlayıp yayınlamam gerekiyordu ama bu kadar uzun süreceğini hiç düşünmemiştim.

Durum akşama kadar değişmedi ve süre 24 saati geçtiği için artık sıkıntı olmaya başlamıştı.

Facebook Destek Ekibi İle İletişime Geçme Vakti Geldi

Ertesi sabah facebook destek ekibi ile iletişime geçmeye karar verdim. Facebook destek ekibi ile sohbet etmek veya destek bileti göndermek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hafta içi 10:00 dan sonra online sohbet desteği aktif oluyor bu destek türünü kullanmak için hafta içini beklemeniz gerekir. Bunu aklınızda tutun.

Facebook destek ekibi ile iletişim kurdum.

Facebook işletme desteği sayfasını açtığınızda üst kısımda bazı kategorilerde yazılı dokümanlar bulunur. Birilerinden destek almak için sayfanın altına inin.

Alt kısımda soru sorma ve yanıt alma bölümü bulunur. Kullanmaya başla butonuna tıkladığınızda farklı bir sayfaya yönlendirilirsiniz.

Bu sayfadan sorununuzla ilgili bir kategori seçersiniz. Benim sorunum reklam değerlendirme sorunu olduğu için Reklamlar’ ı tıkladım.

Hafta içi genellikle sohbet desteği için bir temsilci oluyor eğer şanslıysanız bir destek uzmanıyla konuşup sorunu acilen çözümleyebilirsiniz.

Facebook Reklam Değerlendirme’de 24 Saat Kuralı

Destek uzmanıyla yaptığım konuşma sonucunda 24 saati geçen ve değerlendirmeye takılan tüm reklamları manuel olarak onaylayabileceğini söyledi.

24 saat kuralı gereği bu süre dolmadan herhangi bir destek talebi gönderseydim yardımcı olamayacaklardı. Bu sürenin dolduğu için şanslıydım.

Facebook Reklamım neden değerlendirmede uzun süre kalmış?

Asıl sorunun nereden kaynaklandığını burada öğrendim sorun şuymuş;

Normalde standart olan 24 saatlik değerlendirme süresi benim reklam setinde her yaptığım değişiklik yüzünden yeniden başlıyormuş 🙂

Benim yaptığım asıl hata buydu. İlk bir kaç saat geçtikten sonra uzayan doğal onay sürecinin kendimden kaynaklı bir hata olduğunu düşünerek, sürekli olarak reklamda değişiklikler yapıtım.

Sürekli metin değişikliği, görsel değişikliği ve daha bir sürü değişiklik yaptım. Yaptığım her değişiklikte, 24 saat kuralı devreye giriyor ve süre baştan başlıyormuş.

Sonuç olarak bu reklama hiç dokunmayıp 24 saat bekleseydim zaten onaylanacakmış.

Bu durum biraz sancılı oldu fakat sorunun kaynağını öğrendiğim için diğer yandan güzel bir tecrübeye dönüştü diyebilirim.

24 Saatten Fazla İnceleme Bekleyen Reklamlar İçin Özel Bir Destek Formu

Bilmediğim bir detayı daha öğrenmiş oldum. Değerlendirme süreci (değişiklik yapılmaması durumunda) 24 saati geçen reklamlar için özel bir talep formu bulunuyormuş. Bu formu doldurarak 24 saati geçen değerlendirme sürecindeki reklamlar için manuel inceleme talep edebiliyorsunuz.

Değerlendirme formuna bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.facebook.com/help/contact/186912391909649?hc_location=ufi

Bunun için ihtiyaç duyacağınız tek şey reklam kodunuz. Reklam kodunuzu reklam panelinize ekleyeceğiniz bir sütunla bulabilirsiniz.

Sütunu özelleştirin


Ayarlar altında “Obje Adları ve Kodları” bölümünde Reklam Seti Kodu kutucuğunu işaretleyip sütunu kaydedin

İlgili sütuna eklemeyi yaptıktan sonra reklam paneline reklam kodu bu şekilde geliyor.

Sonuç:

Reklamınız normalden daha uzun bir süre değerlendirme bekliyorsa hiç bir değişiklik yapmadan 24 saat geçmesini bekleyin. 24 saati aşan değerlendirme süreçlerinde ilgili formu doldurup talep gönderin. Hala bir sorun varsa hafta içi destek ekibiyle sohbet yolunu deneyebilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(1) comment

Selami Aslan 05/01/2020

İnanılmaz bir püf noktası ve cok degerli bir bilgi. Cok cok teşekkürler paylaşım icin

Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: