Facebook Reklamlarında Yapılan En Büyük 5 Hata

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Şub 27
Facebook reklamlarında yapılan hatalar

Facebook ekibinin sürekli olarak algoritma değiştirmesi, reklamları her geçen gün karmaşık hale getirebilir. Facebook reklamları konusunda tecrübeli olanlar bu güncellemelere kısa sürede ayak uydursa da yeni başlayanlar bu kadar şanslı olamayabiliyor.

Facebook’ un reklam panelinde yeni başlayanlar için yaptığı yardımcı yönlendirmeler, reklam verenlerin bazen hataya düşmesine sebep olup hem zaman hem de para kaybettirebiliyor.

Bu yazıda, reklam kampanyalarınızı verimsiz hale getiren 5 reklam hatasını ve bu hatalardan kurtulmak için 5 ip ucu bulabilirsiniz.

Hata 1 : Facebook Reklam Stratejisi Oluşturmamak

Bir facebook reklamını oluşturmadan önce herhangi bir stratejiniz yoksa reklamınızın başarısız olma ihtimali büyüktür. Stratejisiz bir reklam, facebook reklam hesabınızdaki bakiyeyi bitirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Herhangi bir amaç ve strateji olmadan bir TV veya Radyo reklamının yayınlanmayacağı gibi, Facebook Reklamlarında da durum aynıdır. Bu bir film kurgusuna benzetilebilir, kurgusu iyi olmayan, amaçsız ve parçaları birbirinden kopuk bir filmde en iyi aktörler dahi oynatılsa ilgi çekmeyecektir. Bu yüzden facebook reklamlarının da bir kurgusu ve amacı olmalı.

Heyecana kapılmayın!

Facebook sayfanıza veya instagram hesabınıza bir içerik veya görsel yüklediğinizde facebook hemen bu içeriği öne çıkartıp on binlerce kişiye göstermeniz konusunda sizi kışkırtır ve heyecanlandırmaya çalışır.


Yapılan paylaşımlarda facebook gönderiyi reklamla öne çıkarmanızı önerir

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi yapılan paylaşımlar sonucu facebook gönderinizi öne çıkarıp on binlerce kişiye ulaşmanızı tavsiye ediyor. Hemen heyecanlanıp gerekli ön ayarları yapmadan , hatta bu içeriğin reklam olup olmadığını bile düşünmeden öne çıkarılan gönderiler büyük ihtimalle size vaad edildiği gibi sonuç vermeyecek.

Bunu yerine kampanyanızı öne çıkarmak için bir strateji geliştirebilirsiniz.

Asıl nihai amacınızı hatırlayın ve süreci geriye doğru işletmeye başlayın. Facebook reklamlarından elde etmek istediğiniz nedir? Bir ürün satışı, formlar sayesinde iletişim bilgileri toplamak veya etkinlik katılımcıları bulmak. İlk olarak bir hedef kitle ve persona oluşturun sonrasında aşağıdaki örneğe benzer bir plan yapabilirsiniz.

Amacınızı seçtikten sonra hedefleyeceğiniz kitleyi üçe ayırın. Üçe böldüğünüz bu kitleyi reklam kampanyasının geneline konumlandırın.

Facebook reklam stratejileri
Facebook reklam stratejileri belirleyin

Seviye 1 : Varlığınızı onlara hissettirin (Farkındalık)

Bu seviyede erişim ve farkındalık reklamları ile kitlenizin sizi tanımasını sağlayın

Seviye 2 : Trafik oluşturmaya başlayın

İkinci seviyede artık trafik ve etkileşim reklamları ile içeriklerinizi (kaliteli video, görsel) insanların karşısına çıkartmaya başlayın. Bu seviyede web sitenize trafik almaya başlarsınız ve pixeliniz veri toplamaya devam eder.

Seviye 3 : Yeniden pazarlama ve hedefleme

Pixelinizde yeteri kadar veri oluşmaya başladığında artık hedef kitleler oluşturup dönüşüm reklamlarına geçebilirsiniz. Bu aşamada 50, 100 dönüşüm elde ettikten sonra benzer hedef kitleler (lookalike) oluşturarak dönüşümleri daha da arttırabilirsiniz.

Bu sadece örnek bir plandır fakat işin sonucunda dönüşüm elde etmek hedefleniyorsa, bu örnek çok fazla kişi tarafından test edilmiş ve genellikle başarılı olmuştur. Bu ve buna benzer stratejiler geliştirebilirsiniz hatta satış hunileri (Funnel) kullanarak reklam kampanyalarınıza farklı boyutlar da katabilirsiniz.

Hata 2 : Dönüşümleri İzlememek

Reklam kampanyalarını yürütürken yapılan en büyük hatalardan ikincisi de dönüşümleri izlememektir. Dönüşüm izlemek için Facebook Pixelin düzgün yüklenmiş ve dönüşüm olayının izlenmesi gerekmektedir. Pixel konusunda detaylı bilgi için Facebook Pixel Nedir? Nasıl Kullanılır? rehberini inceleyebilirsiniz.

Facebook pixel dönüşüm izleme

Pixeli kurup çalışıp çalışmadığını test ettikten sonra dönüşüm olayını izlemek için teşekkürler sayfasına özel bir olay kodu eklemelisiniz. Eğer wordpress veya shopify kullanıyorsanız kullandığınız eklentilerde bu özellik ayarlanabiliyor. Fakat pixeli manuel olarak eklediğiniz bir siteniz varsa pixelin standart olay kodunu teşekkürler veya sipariş başarılı sayfasına ekleyebilirsiniz.

Hata 3 : Raporları Okuyup Analiz Etmemek

Facebook reklamlarında yapılan diğer bir hata ise reklam sonuçlarını analiz etmemek ve raporları okuyup gerekli düzeltmeleri yapmamaktır.

Facebook reklam platformu bir kez kampanyaların kurgulanıp ömür boyu unutulacak otomatik bir sistem değildir. Google Ads bu konuda daha kararlıdır fakat facebook reklamlarının sürekli takibi gerekmektedir.

Reklam yorgunluğu

Reklam bütçeleri ne kadar yüksek veya düşük olsun fark etmeksizin kampanyalarla ilgilenmek ve takip etmek gerekir. Kampanyalar çalıştıktan sonra herhangi bir analiz yapılıp gerekli değişiklikle gerçekleştirilmezse reklam yorgunluğu denilen olay gerçekleşir ve performans aşağı yönde düşmeye başlar.

Bu tip durumlarla karşılaşmamak için kampanyalarınızı sürekli analiz edip gözetim altında tutmalısınız. Hedef kitleleri geliştirip büyütmeli ve reklam görsellerini değiştirmeniz gerekmektedir. İyi giden bir reklamın kırılma noktasını ancak doğru analizler sonucu görebilir ve bu noktada müdahale edebilirsiniz. Ayrıca, reklam hacamalarınızın karşılığında elde ettiğiniz kazancı ROI Hesaplaması ile sürekli olarak ölçümlemelisiniz.

Hata 4 : Sadece 1 Adet Reklam Test Etmek veya Yeteri Kadar Test Yapmamak

En sık yapılan diğer bir hata da tek bir reklam üzerine yoğunlaşmak ya da yeteri kadar test yapmamaktır. Tek bir kampanya oluşturup bu kampanya içerisinde sadece bir reklam yayınlamak bir çok avantajı kısıtlayabilir.

Bir tek reklamı test etmek yerine farklı reklam tiplerini test etmek, hedef kitlenizin hangi reklam tipine daha fazla ilgi duyduğunu anlamanıza yardımcı olur. Böylece elde edebileceğiniz sonuçları kısıtlamamış olursunuz.

Sadece 1 Adet Reklam Test Etmek doğru değil

Birden çok reklamı kolay test edebilmeniz için, kampanyalarınızı ya da reklam setlerini tek tuşla çoğaltıp gerekli değişiklikleri yapabilir ve yayına alabilirsiniz.

Bunun için kampanyanızın reklam düzeyine geçin, reklam setini seçin, reklamınızı seçin ve “çoğalt” düğmesine basın. Bundan sonra reklam yeniden adlandırılır ve değişiklik için hazırdır.

Facebook Reklam kampanyalarını çoğaltmak

Hata 5 : Beklentilerinizin Gerçekçi Olmaması

Facebook reklamları her işletmenin kullanması gereken bir Dijital Pazarlama kanalıdır fakat, her sektör için beklentilerinizi aynı seviyede tutmamalısınız.

Bir önceki sektöre yönelik uygulanan stratejideki başarı, bir sonraki sektörde işe yaramayabilir. Her işletme ve her iş modelinin Facebook’ ta başarılı garantisi yoktur. Bu yüzden çok büyük beklentilere girip sadece Facebook reklamlarından fayda beklenmemelidir.

Farklı pazarlama kanalları kullanın;

Eğer Facebook reklamlarından yeteri kadar başarı elde edemediyseniz farklı dijital pazarlama kanallarına yönelin. Örneğin; Google reklamları, youtube veya SEO deneyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha fazla seçeneğe ihtiyacınız varsa Farklı Dijital Pazarlama Taktikleri konusuna göz atabilirsiniz.

Kötü bir iş veya işletme facebook sayesinde kurtulamaz. Örneğin ürün veya hizmete ait genel pazar araştırması yapılmamışsa, ürünün kalitesi ve geri dönüşü hakkında fizibilite çalışmaları yetersizse, sadece reklamlara güvenmek bu ürünü kaliteli ve doğru ürün haline getirmez. Yorumlarını ve geri dönüşlerini hayalinizdeki seviyeye yükseltmez.

Her şeyden önce iyi bir pazarlama stratejisi oluşturmak başarısızlığı önleyebilecek unsurların başında gelir, hizmet verilen sektör ve ürüne göre ayrı stratejiler geliştirilmelidir.

Sonuç

Bir sonraki reklam kampanyanızı oluşturmadan önce yukarıda değindiğimiz 5 unsuru göz önünde bulundurmak sizin için faydalı olur.

  • Kampanyanızı başlatmadan önce bir strateji oluşturun
  • Dönüşümleri izleyin
  • Raporları okuyun reklamlarınızı izleyip analiz edin
  • Birden çok reklamı ve reklam alanını test edin
  • Beklentilerinizi yüksek tutup her şeyi facebooktan beklemeyin
Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(1) comment

Nihat 02/03/2019

Güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler

Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: