Facebook Reklamlarında Hedef Kitleler

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Şub 17
Facebook Reklamlarında Hedef Kitleler

Facebook Reklamlarında reklamlardan en iyi verimi alabilmek için hedef kitleleri iyi anlamak ve reklam hedeflemelerini başarılı bir şekilde yapmak gerekir. Bu rehber sayesinde Facebook Reklamlarında Hedef Kitleler oluşturma, hedef kitle türleri ile ilgili derinlemesine bilgiler alabilir ayrıca hedef kitleler ile alakalı aklınızdaki bir çok soruya yanıt bulabilirsiniz.

Facebook Hedef Kitlelere tam olarak giriş yapmadan önce Facebook Pazarlama Temelleri konusunu hatırlayacak olursak, başarılı bir reklam için gereken bir kaç etkenden birisininde Hedef Kitleler olduğunun altını çizmiştik. Olabildiğince muhteşem grafikler ve görsellerle süslenen bir reklam, eğer doğru hedef kitlenin karşısına çıkmazsa beklenen etkiyi sağlaması ihtimaller dışındadır. Hiç bir Dijital Pazarlama uzamanı veya reklam veren, facebook reklamlarında hedef kitlenin önemini küçümsememelidir.

Hedef kitlenin önemi tartışılmaz bir gerçek fakat ilk kampanyanızı oluşturmadan önce amacınıza en uygun Facebook Reklam Modellerinden birini seçerek asıl hedefinizi belirlemelisiniz. Sonrasında ise müşterilerinizi tanıyıp reklamınızn gösterileceği hedef kitlenizi oluşturmalısınız.

Hedef Kitlenizi ve Müşterilerinizi Tanıyın

Müşterileriniz Kimler?

İşinizle veya sektörünüzle ilgilenen gerçek müşterileri bilmek, onları hedeflemeden önce tanımak, tespit etmek başarılı bir sosyal medya pazarlama kampanyası oluşturma aşamasında önemli bir rol oynar. Milyarlarca facebook kullanıcısı içerisinde size en uygun olan müşteri profilini tespit etmek reklam kampanyalarınızın her etabını etkiler.

Müşterinizi tanıyorsanız işiniz daha kolay çünkü Facebook, doğru hedef kitleyi seçme noktasında reklam veren için birden çok aracı bünyesinde barındırıyor. Bir sonraki başlıkta hedef kitlelere ve türlerine derinlemesine giriş yapacağız.

Facebook Reklamlarında Hedef Kitleler Nasıl Oluşturulur?

Facebook’ ta hedef kitle oluşturmak ve yönetmek için Business Manager içerisinde, varlıklar altında ise hedef kitleler linki bulunur. Bu linke tıklayarak hedef kitleler aracında çalışmaya başlayabilirsiniz.

Facebook Hedef Kitleler
Facebook Business Manager’ da hedef kitlelere ulaşmak için varlıklar altındaki hedef kitleler’ e tıklayın.

Hedef kitleleri açtığınızda daha önce kaydettiğiniz hedef kitleler bu bölümde listelenir. Bu araç sayesinde önceden oluşturduğunuz hedef kitleyi düzenleyebilir ve yeni hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Facebook Hedef Kitle Lsiteleri
Yeni hedef kitleler oluşturabilir ve eskilerini güncelleyebilirsiniz

Facebook Hedef Kitle Türleri

Facebook Hedef Kitleleri 3 Bölümden Oluşur

 • Kaydedilen Hedef Kitle
 • Özel Hedef Kitle
 • Benzer Hedef Kitle

Facebook Kaydedilen Kitle

Facebook kaydedilen kitleler, insanları bulundukları konuma, yaşa, konuştukları dillere, cinsiyetlerine ve ilgi alanlarına göre filtrelemenize olanak verir. Bu hedef kitleyi detaylı bir şekilde oluşturup kaydedebilir ve sonrasında reklam kampanyalarınızda kullanmak üzere seçebilirsiniz. Bu hedef kitle tipini kampanya oluşturma aşamasında da oluşturabilirsiniz. Kaydedilen hedef kitleler içerisinde kullanabileceğiniz seçenekler aşağıda listelenmiştir.

Facebook kaydedilen hedef kitleler

Konuma Dayalı Hedefleme

Facebook, belirteceğiniz coğrafi konuma göre konuma dayalı hedefleme sağlar. Konumlar’ ı tıkladığınızda karşınıza alt seçenekler çıkar bunlar şu seçenekleri içerir;

Facebook konuma dayalı hedefleme

Bu konumdaki herkes: Yaşadığı ev veya konum itibari ile en son konum bilgisinin alındığı yer. Bu seçenekte seyahat eden kişileri hedeflemek doğru bir karar olabilir çünkü facebook, kişilerin en son konum bilgisine bakar.

Bu konumda yaşayan kişiler: Yaşadığı ev seçilen alan içerisinde olan her kesi hedefler. Konuma dayalı hedeflemede en çok kullanılan seçenektir.

Yakınlarda bu konumda bulunan kişiler: En yakın tarihte bu konumda bulunan ve bu konumu ziyaret eden kişileri hedefler. Mobil telefondan alınan konuma göre hesaplanmaktadır.

Bu konuma seyahat eden kişiler: Seçilen konuma seyahat eden kişileri hedefler. Kişinin seyahat eden kişiler kategorisine girmesi için evi, seçilen konuma 200 km den uzak olması gerekmektedir. Sistem 200 km den az olan seyahatleri algılamaz.

Yukarıdaki 4 seçenekten en uygun olanı seçtikten sonra konuma dayalı aşağıdaki hedeflemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Facebook ta konuma dayalı özel hedef kitleler oluşturmak
 • Ülke
 • Bölge ve Eyalet
 • İl
 • İlçe
 • Posta Kodu
 • Belirli Bir Adresin Yarıçapı
 • DMA Alanı (Özel Pazar Alanı)

Yandaki örnekte, DMA bölgesi olarak ViaPort Alışveriş Merkezinin 16 km yarı çapındaki kişiler hedeflenmiştir.

Ayrıca birden çok özel konumu da “iğne ekle” düğmesi yardımıyla işaretleyerek seçebilir ve bu konumların yarı çaplarını km cinsinden ayarlayabilirsiniz.

Konuma dayalı facebook hedef kitleleri oluşturmak
Birden çok özel konumu iğne ile eklemek

Demografik Hedefleme

Demografik olarak hedefleme kısmında insanları yaş, cinsiyet ve konuştuğu dillere göre detaylı hedeflendirebilirsiniz.

Facebook demografik hedefleme

Facebook Yaşa Göre Hedefleme: Belirli bir yaş aralığındaki insanları hedefliyorsanız yaş seçeneğinden bir yaş aralığı seçebilirsiniz. Reklamınızın ilgisini çekebileceği kişileri en az ve en çok hangi yaş aralığında olduğunu buradan belirtin.

Facebook Cinsiyete Göre Hedefleme : Reklamınızın sadece erkeklere ya da sadece kadınlara gösterileceğini veya her iki cinsiyeti hedeflediğinizi bu alandan seçebilirsiniz.

Facebook Dile Göre Hedefleme : Reklamınız hangi dilde oluşturulduysa dil seçiminizi ona göre yapmalısınız. Eğer birden çok dilde reklam oluşturmayı hedefliyorsanız reklam oluştururken dil seçeneği ekleyebilirsiniz. Bu yüzden dil seçeneği reklamınızın lisanına göre seçilmelidir.

Konum ve demografik bilgileri seçip hedeflemenin ilk adımını oluşturduktan sonra ikinci aşama olan detaylı hedeflemeye geçebilirsiniz.

Detayı Hedefleme

Detaylı hedeflemeler altında Demografik Bilgiler, İlgi Alanları ve Davranışlara dayalı seçimler yapılabilmektedir.

Demografik Bilgiler

Bu seçenek sayesinde insanlar; eğitim, finans, politik düşünce, ilişki durumu, iş ünvanı gibi kategorilere göre sınıflandırıp filtreleyebilirsiniz.

Facebook detaylı hedeflemede demografik bilgiler
Demografik bilgiler altında seçim yapılabilecek oldukça fazla kategori bulunur.

İlgi Alanları

İlgi alanları sayesinde ürününüz ve hizmetinizle ilgilenen kişileri hedefleyebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizle ilgilenecek muhtemel kişileri ulaşmanın en iyi ve en kolay yollarından biri ilgi alanına göre filtreleme yapmaktan geçer. Örneğin bulunduğunuz pazar kategorisindeki dergileri ve blogları seçebilmeniz mümkün. Bu sayede bu dergilerle ilgilenen kişileri yani kendi pazarınızdaki kişileri hedeflemiş olursunuz.

İlgi alanlarına göre detaylı hedefleme yapabileceğiniz yüzlerce madde bulunur. Dilerseniz bunlardan birini veya birden çoğunu seçip hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

Bunun öncelikle için detaylı hedefleme ye göz at diyerek ilgi alanlarını seçin ve genişletin.

Facebook ilgi alanına göre hedefleme

Sonrasında karşınıza çıkan ilgi alanlarından bir kategori seçebilir hatta kategoriyi de genişletebilirsiniz.

İlgi alanlarına dayalı hedeflemede, facebook kullanıcıları beğendikleri sayfalara, uygulamalara ve ilgilendikleri bir çok kritere göre ayrılır. Bu ana kriterlerden sadece bir tanesi seçildiğinde aslında bir çok alt ilgi alanı sa seçilmiş olur bu da çok geniş bir hedeflemeye yol açar.

Çok geniş hedeflemeler verimli olmayabilir bu yüzden işinizle ilgili bir kaç ilgi alanı seçmeyi deneyebilirsiniz. Hedef kitlenizi biraz daha detaylandırıp daraltmak için hedef kitleyi daralt özelliğini kullanabilirsiniz.

Facebook hedef kitleyi daraltmak
İlgi alanlarını seçtikten sonra hedef kitleyi daralt seçeneğini işaretleyip daha detaylı hedeflemeler yapabilirsiniz.

Aşağıda, hedef kitleyi daraltarak nasıl detaylı hedefleme yapılabileceği konusundaki örnek bir uygulamayı inceleyebilirsiniz.

Facebook reklam hedef kitlelerle Detaylı hedefleme örneği
Detaylı hedefleme ve hariç tutma örneği

Yukarıdaki hedefleme örnekte şu şekilde bir hedefleme yapıldı;

 • Tüm Türkiye genelinde yaşayanlar
 • Yaş aralığı 35 – ile 50 arasında olanlar
 • Kadın ve Erkekler
 • Türkçe Konuşanlar
 • Demografik bilgilerine dayalı olarak tüm anne ve babalar
 • İlgi alanlarında oteller ve seyahatlerle ilgilenenler

Bu kriterlere uygun olarak Facebook üzerinden 7.6 milyon kişi hedeflenebilir durumda. Fakat bu sayı epey fazla ve geniş olduğu için biraz daha detaylı hedefleme yapabilmek için hedef kitleyi daraltalım. Bunun için hedef kitleyi daralt a tıkladıktan sonra farklı bir ilgi alanı daha girerek kitleyi daraltabilirsiniz.

Yani yukarıdaki tüm özellikler geçerli fakat bu özelliklerin yanında sadece Antalya’ ile ilgilenen kişileri eklediğinizde kitle sayısı 3.6 milyona düşmektedir. Ayrıca hedef kitlenin sizi yanıltmaması için konumlardan Antalya ili merkezinin 40 km yarıçapında yaşayanları bunun dışında tutabilirsiniz bunun sonucunda kitle 3.1 milyona düşüyor

Hedefleme tamamen üzerinde çalışarak ve beyin fırtınası yaparak ortaya çıkar. Tam olarak kimlere ulaşmak istediğinizi detaylı bir hedefleme yaparak seçebilmeniz mümkündür. Bu hedefleme sayesinde tatil planı yapacak olan çocuklu ailelerin ilgileneceği otellerin reklamı facebook üzerinden ilgili hedef kitleye yapılabilmektedir.

Davranışlar

Davranışlar, ilgi alanları ve konuma dayalı hedeflerle birleştirilebilir. Seyahat, cihaz kullanımı, yıl dönümleri ve Alışveriş davranışları gibi bir çok seçenek bulunur. Hatta doğru çalışıp çalışmadığı hala tartışılan bir konu olan alışveriş davranışlarına göre bile hedefleme yapılabilir.

Davranışlar seçeneği ile şu anda seyahat edenler veya gelecekte seyahat etmeyi planlayan kişileri bile hedefleyebilirsiniz. Eğer etkinlik ve otel sektöründeyseniz bu paha biçilmez bir hedefleme seçeneğidir.

Facebook Özel Hedef Kitleler

Facebook Özel Hedef Kitleler, geçmişte web sitenizi, uygulamanızı, instagram veya facebook sayfanızı ve belirli ürün veya hizmetlerini ziyaret etmiş olan ya da bunlarda etkileşimede bulunmuş olan kişileri tekrardan hedefleyebilmenize olanak tanıyan en değerli kitle türüdür.

Özel hedef kitleler, birden farklı şekilde ve amaçta oluşturulabilir. Bunları teker teker ele alalım.

Özel kitle oluşturmak için, hedef kitleler bölümüne girip hedef kitle oluştur butonunu tıklayın ve “Özel Hedef Kitle” seçeneğini seçin

Sonrasında aşağıdaki sayfayla karşılaşırsınız. Özel hedef kitleler oluşturulabilecek seçenekler bu sayfada görüntülenir.

Facebook özel hedef kitleler oluşturmak
Facebook Özel Hedef Kitleler Oluşturmak

Müşteri Dosyasından Özel Hedef Kitle Oluşturmak

Bu özel hedef kitle türü, elinizde bulunan müşteri dosyalarının facebook içerisinde yüklenmesiyle oluşturulur. Dosya, telefon numarası, e-posta, uygulama kimlikleri gibi verileri içermelidir. Bu verileri yüklediğinizde anında kullanabileceğiniz değerli bir hedef kitle ortaya çıkar, hemen bu hedef kitleyi kullanarak reklam vermeye başlayabilirsiniz.

Elinizdeki müşteri verilerini aktarmak için iki seçeneğiniz var. İlki elinizde bulunan bir dosyadan içe aktarmak ya da kopyalayıp yapıştırmak. İkincisi ise, mailchimp gibi bir e-posta pazarlama otomasyonu kullanıyorsanız buraya toplanan kişilerden elde edilen kişi listelerini otomatik olarak içeri aktarabilirsiniz.

Özel hedef kitle: Müşteri dosyasından veya mailchimp ten aktarmak

Kendi dosyalarınızı içe aktarmak için en üstteki seçeneği seçin. Karşınıza 4 aşamalı bir sayfa gelir. Varsa bir csv dosyasını içe aktarın bu dosyanın facebook tarafından okunabilmesi için bir ön hazırlık yapılması gerekiyor bunun için şu kılavuza bakabilirsiniz. Eğer bu tip bir dosyanız yoksa kopyala yapıştır şeklinde müşteri maillerini veya telefon numaralarını içeriye aktarabilirsiniz.

Bilgileri sağlayıp sonraki adımları takip edebilirsiniz. Bittiğinde kitleniz hazır olacak.

Diğer bir seçenek te mailchimp listelerini içe aktarmaktır. Bunun için mailchimp ten aktar seçeneğini seçin ve mailchimp ile giriş yap ı tıklayın. Giriş yapınca listelerinizden birini seçip içe aktarmaya başlayabileceksiniz.

Mailchimp ile facebook hedef kitle oluşturmak
Mailchimp ile giriş yapıp kişileri içeri aktarın

Müşteri dosyasından kitle oluştuma bölümüne facebook tarafından yeni eklenen bir kitle türü var.

Toplam değer (LTV) içeren müşteri dosyası

Lifetime Value LTV ömür boyu değer adı verdiği bir kitle türünü duyurdu. Bu kitle, yüklediğiniz dosya içerisindeki kitleye benzeyen kişileri bulur. Look alike (benzer hedef kitleler) türüne benzeyen bu kitle türü, zaten sizin için değerli olan kişilere benzer kişiler üretir. Look alike kitlenin değerini bilenler için bu kitle türü çok etkileyici bir özellik olarak tanımlanıyor. Eğer elinizde bir müşteri dosyası varsa LTV test etmeye değer bir kitle türüdür.

İnternet Sitesi Trafiğinden Hedef Kitle Oluşturmak

Web sitesinden gelen trafiğe dayalı hedef kitleler oluşturmaya yarayan bu kitle oluşturma türü sayesinde sitenizi zaten önceden ziyaret eden ya da belirli eylemler oluşturan (alışveriş, sepete ekleme, form doldurma vb) kişileri bir noktada toplamaya yarar. Pazarlama açısından çok önemli olan bu özelliği kullanabilmek için web sitesinde Facebook Pixel yüklü olmalıdır.

Web sitenizde pixel yüklüyse geçmişte sitenize gelen ziyaretçilerden bir kitle oluşturabilirsiniz. Özel hedef kitle oluştura tıkladıktan sonra internet sitesi trafiğini seçin.

Özel hedef kitle: İnternet sitesi trafiğinden kitle oluşturmak
İnternet sitesi trafiğinden kitle oluşturmak

Sonraki adımda seçmeniz gereken bazı opsiyonlar var.

Facebook pixel den hedef kitle oluşturmak
Facebook pixel den gelen verileril hedef kitle oluşturmak

Seçeneği genişlettiğinizde kitle oluşturabileceğiniz birden çok seçenek bulunuyor bunlar;

Tüm ziyaretçiler, belirli sayfaları ziyaret edenler, sayfalarda geçirdikleri süreye göre ve sitede ortaya çıkan olaylara göre…

Facebook özel kitleler oluşturmak : Site ziyaretleri

Özel olaylar içerisinde bazı ön tanımlı profiller bulunur bunlara yenilerini de ekleyebilirsiniz. Bunlardan bazıları, satın alma sayfasına gelenler, satın alanlar, sepete ekleyenler, ya da sitenizde bazı formları dolduranlar olabilir. Gördüğünüz her bir olaya ayrı bir kitle oluşturabilir hatta bunlardan look alike kitleler oluşturarak benzer kişileri de yaratabilirsiniz.

Son 30 ya da 180 gün seçeneği nedir?

Seçim yaparken sağ tarafta son xxx gün adında bir bölüm görürsünüz. Bu bölüm şu anlama gelir;

Belirttiğiniz kritere göre insanların hedef kitlenizde kaç gün kalması gerektiğini belirleyen seçenektir. Bu seçenek maksimum 180 gündür. Yani 180 gün seçeneğini seçerseniz, hedef kitlenize dahil ettiğiniz her bir kişi kitlenizde 180 gün boyunca kalır ve sonra kitlenizden çıkartılır.

Bu konu genelde yanlış bilinir, kitle oluşturulurken 180 gün seçeneği ilk kez seçildiğinde elinizde 180 günlük bir ziyaretçi kitlesinin olduğu bilinir bu tamamen yanlıştır. Bu kitle türü geçmişe dayalı toplamda 180 günlük site ziyaretçilerini hedef kitlede depolamaz amacı kitle içerisine dahil olan her bir kişinin bu kitlede toplamda kaç gün tutulacağını belirler.

Tüm seçimleri yaptıktan sonra daha fazlasını dahil et seçeneğini tıklayarak birden çok pixeli tek hedef kitlede birleştirebilirsiniz. Ya da hariç tut seçeneği ile bazı durumları kitle dışında tutabilirsiniz. Örneğin tüm internet sitesi ziyaretçilerine özel bir kitle oluştururken ürün satın alanları bu kitle dışında bırakabilirsiniz.

Uygulama Hareketlerinden Özel Hedef Kitle Oluşturmak

Eğer IOS veya android uygulamanız varsa bu uygulamalarda vakit geçiren kişilere özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bu tür bir hedefleme yapabilmeniz için öncelikle uygulamanızı kaydettirmeniz ve onaylatmanız gerekmektedir.

Facebook uygulama hareketlerine özel kitle oluşturmak
Uygulama hareketlerine özel hedef kitleler oluşturmak

Etkileşime Dayalı Özel Hedef Kitle Oluşturmak

Facebook sayfanızla ve instagram hesabınızla etkileşime giren kişileri hedefleyebileceğiniz bir hedef kitle oluşturma türüdür. Bu kitle türü yakında güncellenerek facebook tarafından artık instagram etkileşimlerini de kitleye dönüştürme özelliği getirildi.

Facebook hedef kitleler: Etkileşim

Etkileşim kitlelerine tıkladığınızda karşınıza bir çok farklı seçenek çıkar bu seçenekler aşağıdaki gibidir.

Facebook detaylı etkileşim kitleler
Etkileşimlerden kitle oluşturmak için bir çok seçenek var

Bu önemli seçeneklerden herhangi biriyle etkileşim kitlenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • Video : Facebook veya instagram hesabınızdaki videoları izleyen kişilerden bir kitle oluşturmak
 • Potansiyel müşteri formu : Facebook veya instagram reklamlarınızdan form dolduran kişilerden kitle oluşturmak
 • Tam ekran deneyim: Facebook kanvas ve koleksiyon reklamlarınızı açan kişilerden bir kitle oluşturmak
 • Facebook Sayfası : Facebook sayfanızda etkileşimde bulunan kişilerden bir kitle oluşturmak
 • Instagram İsletme Profili : İşletme profilinizdeki gönderilerinizde etkileşime geçmiş kullanıcılardan kitle oluşturmak
 • Etkinlik : Facebook ta oluşturduğunuz etkinliklerle ilgilenen kişilerden bir kitle oluşturmak

Daha önceleri sadece facebook sayfa etkileşimlerinden kitle oluşturulabiliyorken artık instagram profili ve işletme hesaplarından gelen etkileşime göre de kitleler oluşturulabiliyor. Beğenilen ve yorumlanan kaliteli içerikler oluşturarak bu içerikleri beğenen herkesi etki altına alarak kitlenizde toplayabilirsiniz. İyi kullanıldığında etkileşim kitlelerinin gücü, pazarlama süreçlerinde tartışılmazdır.

Çevrimdışı Hareketlerden Özel Hedef Kitle Oluşturmak

Çevrimdışı hareketler, reklamlarınıza tıklayarak yerel mağazanızı ziyaret eden ve mağazanızdan alışveriş yapan kişileri hedeflemeye yarayan bir kitle oluşturucudur.

Çevrimdışı hareketlerden özel kitleler oluşturmak
Çevrimdışı hareketlerden özel kitleler oluşturmak

Facebook reklamlarına tıklayarak web sitesine gelen trafiği pixel yardımıyla kontrol altında tutup izleyebilirsiniz fakat yerel işletme reklamları ile fiziksel olarak mağazaya gelen kişileri izlemek imkansız gibi görünebilir.

Fakat farklı yöntemlerle artık bu kişiler de hedeflenebilmektedir. Bu, müşteri kayırları (e-posta, telefon) işletmeler tarafından tutulduğu sürece mümkündür. Tıpkı müşteri dosyasından hedef kitle oluşturur gibi tuttuğunuz müşteri bilgilerini facebook veri tabanına yüklerseniz e-posta ve telefon numarasıyla facebook bu müşterileri hedeflemenize olanak tanıyor. Bu, manuel el ile dosya oluşturarak veya bir crm sistemine bu verileri tanımlayarak iki ayrı yolla mümkündür.

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle pixele benzer bir veri kaynağı oluşturmanız gerekmektedir. Veri kaynağına veri eklemek için el ile kayıt girebilir veya şirketinizin CRM sistemine entegrasyon yapabilirsiniz.

Facebook Benzer (LookAlike) Özel Hedef Kitleler

Facebook benzer hedef kitleler (Lookalike hedef kitleler olarak bilinir) oluşturduğunuz hedef kitlelerinize benzer kitleleri otomatik oluşturan bir hedef kitle oluşturma türüdür.

Bir benzer hedef kitle oluşturmadan önce facebook a bir kitle oluşturmalısınız sonrasında oluşturduğunuz hedef kitleyi benzer kitleler ile büyütebilirsiniz.

Facebook lookalike hedef kitle oluşturma

Benzer hedef kitleleri önceden oluşturduğunuz kitleyi seçerek oluşturabilir veya değerli eylemler gerçekleştiren kişilerden oluşturabilirsiniz. Örneğin bir ürün kataloğu yüklediyseniz, katalogdan ürün alan kişileri süzüp bu kişilere benzer kişiler oluşturabilirsiniz. Kütle büyüklüğü 1 den 10 arası değerle büyütülüp küçültülebilir. Burada kitle büyüdükçe kaynaktan uzaklaşırsınız.

Sonuç

Facebook hedef kitleleri sosyal medya pazarlamacılığının ve facebook reklamlarının en önemli konularındandır. Etkili ve doğru bir hedef kitle oluşturulmadığı taktirde reklamlardan beklediğiniz performansı almanız oldukça zordur. Facebook hedef kitleleri oldukça geniş bir konudur ve internette bu konu ile ilgili sayfalarca içerik bulmak mümkün. Bu rehber sayesinde facebook hedef kitleleri ile ilgili bilgileri derinlemesine öğrenirken, gereksiz bilgi kalabalığında boğulmaktan kurtulmuş olursunuz.

Artık facebook hedef kitlelerinin temelini öğrendiğinize göre Facebook Reklamlarına geçip ilk reklamınızı vermeye başlayabilirsiniz. Hedef kitlelerle ilgili sormak istedikleriniz varsa sayfanın altına yorum bırakabilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: