Facebook’a Reklam Vermenin Püf Noktaları

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Haz 16
Facebook'a reklam vermenin püf noktaları

Şüphesiz Facebook, her tipte işletme için büyük önem taşıyan güçlü bir pazarlama aracı. Facebook’a reklam vermenin püf noktalarını biliyorsanız işletmenizi büyütmek daha az vakit ve paraya mal olur. Dijital Pazarlama süreçlerinde en yüksek yatırım getirisini elde etmek istiyorsanız kaliteli içerikler üretmenin ötesine geçmelisiniz. Çünkü Facebook ve Instagram’ da, kullanıcılara organik yollardan sadece içerikle erişmenin bir süredir düşüşe geçtiği bir gerçek. Bu demek oluyor ki Facebook kullanıcılarına artık, sponsorlu içerikler (reklam) yoluyla ulaşmak gün geçtikçe kaçınılmaz olmaya başladı.

Bu rehberde, Facebook ve Instagram reklamları verirken işinize yarayacak bazı püf noktaları bulabileceksiniz.

Facebook’a Reklam Vermenin Püf Noktaları

#1: Dayanılmaz Bir Teklif Sunun

İnsanların karşısına karşı konulmaz bir teklif veya bir kampanya ile çıkın. Bu, ücretsiz bir ürün, çekiliş, ücretsiz gönderim, indirim veya indirimli hizmet, gibi şeyler olabilir.

Özgün olun başkalarının yapmadığı veya çok az yaptığı bir kampanya oluşturmalısınız. Böylece eğlence için girdikleri sosyal medya mecrasında onların dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

#2: Reklamınızla Örtüşen Bir Sayfaya Yönlendirin

Dayanılmaz bir reklam ve teklif sonucunda müşteriyi yönlendirdiğiniz sayfa çok önemlidir. Onlara sunduğunuz teklif sırasında gördüklerine benzer görsellerin olduğu bir sayfaya gitmelerini sağlayın. İnsanlar bir reklama tıkladıklarında, tıklama sonucunda gördüklerinin daha detaylısına ulaşmak isterler. Bu yüzden landing page (açılış sayfası) çok büyük bir önem taşır.

Eğer reklamınız sonucunda müşteriyi doldurması gereken bir forma yönlendiriyorsanız form sayfası ve reklam birebir örtüşmeli. Reklama koyulan görsel form sayfasına da yerleştirilebilir. Ayrıca form sayfasında reklamı açıklayıcı bir metin veya videoya da yer vermek formun doldurulma ihtimalini arttır.

Eğer teklifiniz bir kupon kodu veya indirim teklifi içeriyorsa kullanıcıyı kesinlikle bir teşekkürler sayfasında yönlendirmeniz gerekmektedir. Bu sayfaya özel dönüşüm oluşturarak (Facebook Pixel Sayesinde) kazandığınız potansiyel müşteriyi gelecekte tekrar hedefleyebilir durumda olun. Böylece onlara gelecekte Up Sell de yapabilirsiniz.

#3: Reklamınız Doğal Görünsün

Reklamlarda kullanılan görseller, videolar ve metinler doğal olmalı, işletmenizin veya ürünleriniz gerçek resimleri doğal görünür. Stok fotoğraf ve animasyondan daha verimlidir.

Böylece haber akışındaki doğal görünümleri sayesinde kolay fark edilir. Doğal görünümlü resimlerin yanında etkili bir reklam metni de çok çok önemlidir. Reklam metni yazma konusunda iyi değilseniz bir metin yazarıyla anlaşmak sizi rakiplerinizin önüne geçirir.

#4: Video Çıkışta

Etkili ve doğal görsellerin yanında video içerikli reklamları göz ardı etmemek gerekir. Özellikle son dönemlerde video içerikler resim içeriklere göre daha dikkat çekici hale gelmeye başladı. İşletmenizi ve ürünlerinizi tanıtan kaliteli bir video çok etkili bir pazarlama aracı olabilir. Ayrıca video reklamlar sayesinde, videonun belirli bir kısmını veya tamamını izleyen kişileri ayrı bir hedef kitlede toplayıp onları gelecekte tekrardan hedefleyebilirsiniz.

#5: Reklam Bütçesini Düşükten Başlatın

Facebook reklam kampanyalarına ayırdığınız bütçeyi düşükten başlatıp yavaş yavaş arttırın. Böylece test etme şansını yakalarsınız eğer yüksekten başlarsanız doğru bir test sonucu alamazsınız. Genellikle reklam başına günlük 20 TL ile 50 TL arasında bir miktarla başlamak akıllıca olabilir.

#6: Reklamları Sürekli Değiştirmeyin

Yayına aldığınız bir reklamı sürekli değiştirip kurcalamayın. Durdurup başlatmayın, hedef kitleyi sürekli olarak değiştirmeyin, bütçeyle çok sık oynamayın. Kampanyayı başlatmadan önce tüm varyasyonları ön görmeye çalışın ki reklam yayına aldığınızda müdahale etmemiş olursunuz.Değişiklikleri reklam yayına girdikten en az 48 saat sonra yapmaya çalışın. Reklam tam anlamıyla çalışmaya başlarken siz sürekli değiştirirseniz verimini ölçmek güçleşir.

#7: Hedef Kitleleri Bölüp Test Edin

Kampanya içindeki reklam setlerini cinsiyet ve yaşa göre farklı hedef kitleler oluşturarak reklamları organize edin. İlk bir kaç gün (en fazla 3 – 4 gün) düşük bütçelerle oluşturduğunuz hedef kitlelere reklamlar çıkın. Bir kaç gün sonunda reklam setindeki hangi kitle reklamlara daha çok tepki verirse o kitle kazanmıştır. Diğer kitlelere verdiğiniz reklamları durdurabilirsiniz. Eğer kitleleri bölme ve her kitleye ayrı reklam oluşturmayı, test etmeyi otomatik hale getirmek istiyorsanız (manuel olarak epey zaman alabiliyor) adespresso.com gibi reklam otomasyonları kullanın. Bu otomasyonlar tek tıkta yüzlerce reklam ve hedef kitle varyasyonunu hızlıca oluşturma konusunda size yardımcı olur.

#8: Carousel (döngü) Reklamları Kullanın

Carousel (döngü) reklamlarını özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren reklam verenlerin kullanması önerilir. Carousel (döngü) reklamlarında 600×600 pixel ebatında 3 adet reklam oluşturun biraz uğraştırıcı olabilir ama iyi dönüşüm sağlar. Carousel reklam oluştururken başlıklarını aynı yapmaya gayret edin. Carousel reklamları oluşturulan 3 lü reklam grubuna bir büyük başlık yaratır böylece daha etkili olduğu bazı testlerde kanıtlanmıştır.

#9: Birden Çok Platformda Reklam Veriyorsanız UTM (url parametreleri) Kullanın

UTM (url parametreleri) birden çok reklam verilen platformlarda sonuç ve analiz kısmında size büyük faydalar sağlar. Eğer,  Google ads, Facebook Reklamları, Youtube Reklamları, Linkedin ve Pinterest reklamlarını vb. birden çok alanda kullanıyorsanız, Google analitikte hangisinin daha iyi performans gösterdiğini kolayca anlayabilirsiniz. Reklamların analitik uygulamalarında sonuçlarını ölçümlemek için utm ler kullanılır. Facebook reklamlarını  ve diğer reklamları kıyaslamak, google analitikten izleyebilmek için url parametreleri önemlidir. URL parametreleri ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

#10: Alaka Düzeyi Puanı Yüksekse Bütçe Düşer

Çıkılan reklamlara Facebook, 500 gösterimden sonra 10 üzerinden bir alaka düzeyi puanı verir. Bu puan 1 en düşük 10 en yüksek olarak derecelendirilir. Alaka düzeyi puanı yüksekse bütçe düşer. Bunu yükseltmek için reklam metni, görsel, hedef kitle ve kitlenin reklama verdiği tepkiyi optimize etmeniz gerekir.

Özellikle dikkat edilmesi gereken nokta, reklamın hedeflediğiniz kitle ile ne kadar örtüştüğüdür. Bir kadın küpesi satmaya çalışıyorsanız veya bir makyaj malzemesi de olabilir, bunu bir erkeğe göstermek alaka düzeyi puanını muhtemelen düşürür.

Trafik reklamları ve facebook dışına yönlendirilen tıklama gerektiren reklamlar yayınladığınızda reklamın açılış sayfasıyla örtüşmeside alaka puanını etkiliyor. Açılış sayfalarında gizlilik linkinin alt kısımda bulunması gerekir ve reklamdaki başlığın ve açıklamanın, yönlendirilen sayfada bulunması da fayda sağlayabilir. Buradan reklamın yönlendirilen sayfayla ne kadar ilgili olduğu anlaşılır. 

Sonuç

Bu rehber sayesinde, çok fazla bilinmeyen tecrübelerle doğruluğu kanıtlanmış en iyi on Facebook reklam ipucuna sahip oldunuz. Bu sayede reklamlarınızı hazırlarken bu bilgilerden yararlanabilir ve reklamlardan daha iyi verim alabilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(3) Yorum

Mustafa 25/09/2019

SÜPER SÜPER SÜPER BİR YAZIYDI.GÜZEL BİLGİLER EDİNDİM.DEVAMI OLURSA SÜPER OLUR.

Yanıtla
Burak 11/12/2019

verdiğimiz reklamların altına gelen kötü yorumları silmemiz yada gizlememiz konusunda da bir tavsiye verirseniz memnun oluruz. birde reklam bittiği zaman ilgili reklam altına yapılan yorumlarda reklamla beraber kayboluyor değil mi ?

Yanıtla
    DijiSumo 18/12/2019

    Yorumlar reklam etkileşiminde önemli yer tutar. Çok kötü karalayıcı veya kasten yapılan olumsuz yorumlar dışında reklamlardan hiç bir yorum silmemeye özen gösterin. Eğer reklamınız bir gönderiyi öne çıkarma reklamı değil de, sadece reklam için oluşturulmuşsa reklam durduğu zaman yorumlarda o reklamla beraber yayından kalkar. Fakat yorumları ve etkileşimleri kaybetmemek için benzer bir reklam kampanyasına bu yorum ve etkileşimleri taşıyabilirsiniz.

    Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: