Facebook’ta Öne Çıkarılan Gönderiyi Düzenleme (Sosyal kanıtlarla birlikte)

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Mar 22
Sosyal kanıtlarla birlikte önde çıakrılan gönderi nasıl düzenlenir

Facebook reklam verenlerinin en çok merak ettiği konulardan biride, Facebookta öne çıkarılan (reklamla) gönderilerin nasıl düzenlendiğidir. Tabii ki bunun bilinen bir yolu var fakat sosyal kanıtları (beğenme ve paylaşım, yorum gibi) koruyarak nasıl yapıldığı bir çok kişi tarafından merak ediliyor. Bu rehberde sosyal kanıtları koruyarak öne çıkartılan bir gönderinin nasıl düzenlenebileceğini ele alacağız.

Bu nasıl yapılıyor?

Hemen başlayalım…

Öne Çıkarılan Gönderiler Neden Düzenlenemiyor?

Facebook sayfanızdaki bir gönderi öne reklam verilerek öne çıkartıldıktan ve yayınlandıktan sonra her şey yolunda gidiyor olabilir. Fakat bir kaç gün sonra öne çıkarttığınız gönderide bir değişiklik yapmanız gerekebilir.

Normal şartlarda Facebook sayfasındaki bir gönderiyi düzenlemek kolaydır. Gönderinin sağ kısmındaki üç noktaya tıklayarak gönderiyi düzenle linkine tıklayarak düzenlemeyi başlatabilirsiniz.

Tıpkı aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-2

Ancak bu yayın eğer reklamla öne çıkartıldıysa düzenlemek bu kadar basit değildir. Öne çıkarılmış bir gönderiyi düzenlemek istediğinizde üç noktayı tıkladığınızda “Gönderiyi Düzenle” linkini göremezsiniz.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-3

Öne çıkardığınız bu gönderiye bağlı reklam bir kaç gündür yayınlanıyor olabilir. Reklam yayınlanırken gönderi bir çok beğeni, yorum ve paylaşım almış olabilir. Bunu düzenlemek için yeni bir  gönderi oluşturarak işe baştan başlayabilirsiniz fakat bu sırada gönderiye alınan beğeni, yorum ve paylaşımlar (Sosyal kanıt da denir) silinir.

Bu sosyal kanıtların silinmesini hiç bir reklam veren istemez çünkü bunlar facebook reklamlarında çok değerli kanıtlardır. İşletmeler gönderi öne çıkarttıklarında bu kanıtlardan çok fazla toplamak isterler.

Peki bununla baş etmenin yolu nedir?

Öne çıkartılan bir gönderinin sosyal kanıtları kaybolmadan nasıl düzenlenir?

Aktif ya da pasif reklama bağlı olan öne çıkarılmış bir gönderi düzenlenemez.

Sayfadaki bir gönderi ancak, reklamla bağlantısı kesildiğinde düzenlenebilir.

Düzenleme yapabilmeniz için gönderinin reklamla bağlantısı kesmeniz gerekir. Bunun için reklam yöneticisine gidip reklamı düzenleyin. Unutmayın rklmın pasif durumda olması gerekmektedir.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-4

Reklamı düzenlemeye başladıktan sonra “Gönderiyi Değiştir” i tıklayın.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-5

Ve bu reklam için başka bir gönderiyi seçin.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-7

Başka bir gönderiyi seçtikten sonra reklamı bu halde yayına alın.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-6

Reklamınız, seçtiğiniz diğer gönderi ile yayınlandıktan sonra sonucun başarılı olduğunu göreceksiniz. Düzenleme bölümü aktif oldu ve artık eski gönderinizi düzenleyebilirsiniz.

Düzenleme işleminiz bittikten sonra bu yayını reklama bağlayabilirsiniz. Bunun için yine aynı adımları uygulamanız gerekiyor. Reklamı durdurun, reklamı düzenleyin, gönderiyi değiştirip düzenlediğiniz gönderiyi seçin ve reklamı yayınlayın.

Tüm sosyal kanıtların aynı şekilde kalıp beğeni, yorum ve paylaşımların korunarak reklamın devam ettiğini görebilirsiniz.

Facebookta-one-cikarilan-gonderiyi-duzenleme-9

Tekrar Özetlemek Gerekirse;

  1. Gönderiyi bulun
  2. Gönderiye bağlı tüm reklamları durdurun
  3. Reklamı, sayfanızdaki farklı bir gönderiye bağlayın(Başka bir reklama bağlı olmayan)
  4. Yeni gönderiye bağlı bu reklamı yayınlayın
  5. Orijinal gönderiyi düzenleyerek gerekli değişiklikleri yapın
  6. Reklamı durdurup orijinal gönderiye tekrar bağlayın
  7. Reklamı tekrar yayınlayın

Reklamı yeniden bağlamak ve etkinleştirmek yerine düzenlediğiniz yayına yeni bir reklam da oluşturabilirsiniz.

Sonuç

Reklam verenler için öne çıkarılan bir gönderiyi düzenleyememek çok büyük bir sorundur. Biraz uğraştırıcı gelebilir fakat bu yöntem sayesinde sosyal kanıtları kaybetmeden ve reklam performansına zarar vermeden gönderiyi düzenleyip reklamınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: