Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Oca 04
Google Benim İşletmem Nasıl Kullanılır?

Google Benim İşletmem, hem dijital ortamda hem de gerçek hayatta insanların işletmenizi daha kolay bulabilmelerini sağlayan ücretsiz bir Google Servisidir. Bu rehberde Google Benim İşletmem nasıl kullanılır sorusuna yanıt vermeye çalışacağım.

Google Benim İşletmem Hesabına Neden Gerekli?

Google Benim İşletmem, özellikle fiziksel mağazalara sahip işletmelerin Google Arama ve Haritalar’da ki görünürlüğünü yönetmek amacıyla kullanılan ücretsiz bir araçtır.

Google Benim İşletmem hesabına ihtiyaç duyulmasının bir kaç sebebi var işte bunlardan bazıları;

1. İnsanların Mağazanızı Bulmalarını Kolaylaştır

Bundan 15 yıl öncesine geri dönersek bir yeri bulmanın hatta o yerin verlığının bile olup olmadığını bile bilmek o kadar kolay değildi. Bunun için tanıdık birilerinin referansı veya tarifine ihtiyaç vardı.

Artık her şey daha kolay!

Bir çilingir veya kuru temizlemeciye ihtiyacınız varsa sağa sola sormak yerine akıllı telefon yoluyla saniyeler içinde aradığımız işletmeyi veya mağazayı bulabiliyoruz.

Eğer bir işletmeniz varsa ve işletmeniz fiziksel bir mağazaya sahipse insanların işletmenizi daha kolay bulabilmeleri için Google Benim İşletmem kullanmanız gerekiyor.

Hatta işletmenizin kurulum tadilatlarını yaparken diğer yandan da işletmenizi Google’ a kaydetmeniz gerekiyor. Google benim işletmem kaydı, bir dükkanın veya bir lokal işletmenin dijital olarak atması gereken ilk adımdır.

2. Google Benim İşletmem Sayesinde İşletmenizin Görünürlüğü Artar

Örneğin hafta sonu bir piknik organize etmeye çalışıyorsunuz. 15 kişilik bir grupla gideceğiniz organizasyon için bir minibüs kiralamanız gerekiyor.

Bunun için Google’ a kiralık minibüs yazdığınızda karşınıza çıkan reklamlardan sonra 3 adet işletme sayfası listelenir.

Google Benim İşletmem, işletmenizi dijital ortamda görünür kılmaya yarar. Aramalarda listelenme şansınız olur bu sayede potansiyel müşteriler sizi daha kolay keşfeder ve oturduğunuz yerden size müşteri kazandırır.

İnsanlar bir minibüs kiralamak için açıp bir blog veya gazete okumaz veya çok gerekmedikçe sokağa çıkıp kapı kapı dolaşmaz. O anda işini hızlıca halletmenin yoluna bakar.

Bir işletme sahibi bunu en kolay Google Benim İşletmem sayesinde gerçekleştirebilir.

3. İşletme Hakkında Bir Çok Faydalı Bilgiyi Gösterir

Google Benim İşletmem, bir işletmenin haritalar üzerindeki yerini tespit etmeyi sağlamakla birlikte bir çok gerekli bilgileri de içerir.

Bunlar;

  • İşletmenin adı ve farklı şubeleri
  • Verdiği hizmet hakkında bilgiler
  • İşletmenin fotoğrafları (Kullanıcıların da yüklediği)
  • Telefon numarası
  • Web istesi adresi
  • Çalışma saatleri
  • Kullanıcı yorumları

Bir işletme için gerekli her şey Google Benim İşletmem sayesinde kullanıcılara ücretsiz gösterilir

4. Google Benim İşletmem Ücretsizdir

Google Benim İşletmem’in en iyi yanlarından biri de tamamen ücretsiz olması. Akıllı telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan bir hesap açarak Google benim işletmem kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Google Benim İşletmem Reklam Maliyetlerinizi Düşürür

Bir işletme hesabı açtığınızda ve bu hesabı Google reklamlarına bağladığınızda reklamlarda yer uzantılarını aktif edebilirsiniz.

Yer uzantıları, adresinizi ve bulunduğunuz konuma ait harita eklemenize olanak tanır. Müşteriler bu yer uzantısına tıkladığında reklamınıza daha fazla ilgi gösterildiği Google tarafından olumlu değerlendirilir. Bu sayede reklam tıklama başına maliyetleriniz düşer.

Ayrıca hiç reklam yapmadan direk olarak işletmeniz google dizininde listelenir. Bunun yanında Google benim işletmem size ücretsiz bir de web sayfası oluşturma imkanı sunar.

Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem Kullanımı hakkında konuştuktan sonra nasıl hesap oluşturulur kısmına geçebiliriz.

1. Google hesabınızınla oturum açın

Öncelikle bir google hesabınızın olması gerekiyor. Gmail vs için açtığınız herhangi bir Google hesabı olabilir.

https://www.google.com/business/ bağlantısına tıklayarak Google Benim İşletmem servisine gidin. Üstteki “oturum aç” linkini tıklayıp öncelikle oturumunuzu açın.

2. İşletmenizin Adını Yazın

İşletmenizin adını yazarken imkanınız varsa anahtar kelimenizi işletme adında geçirin. Örneğin: “Kumbağ Butik ve Kadın Giyim

3. İşletmenizin Kategorisini Belirleyin

Bu kısım önemli. İşletmenizi doğru kategoriye almak aramalarda bulunma şansınızı arttırır. Kategori arama kısmına yazarak uygun kategoriyi seçebilirsiniz.

4. Konum Ekleme Seçeneğini Belirtin

Fiziksel bir konuma sahip olan işletmenizin konumunu aramalarda göstermek için evet seçimini işaretleyin

5. İşletmenizin Adresini Girin

Açık adres ve posta kodunu doğru bir şekilde girin

6. Hizmet Verdiğiniz Bölgeyi Seçin

Bulunduğunuz bölgeden başka konumlara da hizmet veriyorsanız evet i seçip bölgeleri tek tek işaretleyin. Sadece bu konuma hizmet veriyorsanız hayır işaretleyip ilerleyin

7. Diğer İletişim Yollarını Belirleyin

Burası diğer önemli kısım. Telefon numaranızı web sitenizdekiyle aynı olacak şekilde girin. Ayrıca internet sitenizin adresini de girmelisiniz. Bir internet siteniz yoksa aşağıdaki seçeneği işaretleyerek ücretsiz (ama çok amatör) bir siteyi google sizin yerinize açacaktır.

8. Hesabınız Açıldı

9. Doğrulama Adımı

En çok sorun yaşanan adımlardan biri doğrulama adımıdır. Bazı durumlarda doğrulama gerekmezken bazen gerekebiliyor. Eğer adresinizde daha önce başka bir işletme ikamet ettiyse ve kaydını taşımadıysa sizden doğrulama isteyebilir.

Bazı durumlarda ise doğrulama istemesine rağmen 2 gün içinde kendiliğinden otomatik doğrulama yapılır. Otomatik doğrulama yapmaya en büyük etkenlerden biri web sitesindeki adresinin, gömülü haritanın ve iletişim bilgilerinin bu hesapla eşleşmesi olabiliyor.

Geçmişte yaptığım onlarca Google işletme kaydı sırasında yaşadığım tecrübelere dayanarak şunu söyleyebilirim;

  1. Web sitesi olan ve yukarıdaki detaylar eşleşen işletmeler otomatik doğrulanıyor
  2. Özellikle web sitesi domaini .com.tr olan işletmeler whois bilgileriyle eşleşirse çok kolay doğrulanıyor
  3. O adreste daha önce herhangi bir işletme kaydı yoksa yine çok kolay doğrulanıyor.

Eğer bunlar olması ve doğrulanmadıysa;

Posta seçeneğini seçin ve size google tarafından gönderilecek olan kart postalı bekleyin.

Geldiğinde doğrulama butonuna tıklayıp kodu yazın ve doğrulayın.

Eğer Google Benim İşletmem Doğrulama Kodu Gelmezse?

Google Türkiye destek ekibiyle iletişime geçin bazı durumlarda telefonla doğrulama yapabiliyorlar. Eğer bu konuda sorun çıkarsa doğrulama kodunun gelmediğini belirtin .Mümkün olan en kısa zamanda size bir çözüm üretiyorlar.

Her gün giderek daha fazla işletme Google Benim İşletmem hesabı oluşturuyor. Sizde bu fırsattan yararlanıp eğer yoksa en kısa zamanda Google Benim İşletmem hesabınızı oluşturun. Ücretsiz avantajlardan yararlanmaya başlayın.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: