Google Benim İşletmem’ den Yorumlar Silinir Mi?

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Haz 15
Google benim işletmem yorum silme

Google Benim İşletmemden yapılan bir yorum veya incelemeyi silmenin bir yolu var mı?

Bu hem yorum yapanlar hem de işletme sahipleri tarafından sıkça sorulan bir sorudur, çünkü kötü yorumlar işletmeyi olumsuz etkiliyor. Sonuçta, Google’daki olumsuz bir inceleme, özellikle Google’daki işletmeniz için bir arama sonucunda öne çıkıyorsa, online itibarınızı lekeleyebilir.

Google yorumlarını hemen silmek istiyorsanız bu videoyu izleyebiliriniz

(Daha detaylı bilgi almak için önce makaleyi okuyup sonra videoyu izleyebilirsiniz)

Bu içeriği beğendiyseniz yorum yapmak için tıklayın

Google Benim İşletmem Yorumlarını Neden Silmek İstersiniz?

Anlaşılır bir şekilde, Google’la ilgili olumsuz bir inceleme-yorum, işletmenizin potansiyel müşterilerini uzaklaştırabilir. İtibarınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, bir Google incelemesini kaldırmak istemeniz mantıklıdır. Sonuçta, trafik yönünden Google, dünyanın en popüler web sitesidir. Yapılan araştırmalara göre tüketicilerin yüzde 63,6’sı, bir işletmeyi ziyaret etmeden önce Google’daki yorumları kontrol ettiğini söylüyor; Ayrıca, yüzde 21’i Google incelemelerinin yerel işletme aramalarında en önemli etkenlerden biri olduğunu ve bunları fiyat tahminlerinden, yakınlıktan ve hatta arama motoru sonuç sayfalarından daha etkili olduğunu belirtiyor. Bu kadar büyük bir endüsti içerisinde kötü yorumların olduğunu var saydığınızda işletmenizin uğrayacağı zarar ortadadır.

Google Benim İşletmem Yorum Silme süreci tahminlerinizden daha zor! Çünkü Google gerçek kullanıcı yorumlarına çok fazla değer veriyor. Google benim işletmem üzerinden gelen olumlu yorumlar ve 5 yıldız, her işletme için avantaj sağlıyor fakat aksi durumda yapılan değerlendirmeler ve yorumları kaldırma süreci biraz sancılı.

Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Google benim işletmem, her türde ve sektörde şirket için kullanılan etkili bir araç ve kullanıcılar artık bir işletmeyi ziyaret etmeden önce bu yorumlara ve  diğer müşterilerin verdikleri puanlamalara dikkat ediyor. Karar verme sürecinde önem teşkil eden bir değerlendirme sistemi. İnsanların yaptığı olumlu değerlendirmeler işletme için büyük öneme sahip fakat müşteriler her zaman memnun olamayabiliyor. Bu memnuniyetsizliklerini düşük yıldız ve olumsuz yorumlarla dile getirebiliyorlar.

Peki bu olumsuz yorumlar Google benim işletmem üzerinden işletme sahibi tarafından silinebiliyor mu?

Maalesef benim işletmem yönetim panelinde direk  olarak herhangi bir müşteri yorumunu kaldırma özelliği bulunmuyor. Yapılan olumsuz yorumları şiddet ve küfür içermediği sürece ne işletme sahibi ne de yetkili bir Google personeli hiç bir şekilde silemiyor.

Yapılan olumsuz yorumlara işletme sahibi Google benim işletmem hesabıyla yönetim paneline girip sadece itiraz etme hakkına sahip. Bunun dışında Google müşteri ilişkileriyle iletişime geçip bir Google uzmanına konuyu aktarabiliyorsunuz. Bu konuşma sonrasında ise yorum kaldırılacak kadar ağır şiddet, küfür, terör ağırlıklı söylemler ve siyasi içeriğe sahip olmadığı sürece hiç bir şekilde kaldırılamıyor.

Google kullanıcı yorumlarına ait politikaya göz atmak için tıklayın

Politika içeriğine göz atacak olursak yapılan yorumların bu poliitikalara uyumlu olması gerekmekte. Aşağıdaki tarzda yorumlarla karşılaşırsanız itiraz ettiğinizde işletmenizden kaldırılır fakat bunların dışında yazılan herhangi bir yorum yazan kişinin spam hesaba sahip olmadığı sürece kaldırmak mümkün değil.

Katkılar gerçek deneyimlere ve bilgilere dayanmalıdır. Kasıtlı olarak sahte içerik, kopyalanan veya çalınan fotoğraflar, konu dışı incelemeler, küçük düşürücü dil, kişisel saldırılar ve gereksiz veya hatalı içerik politikamızın ihlalindedir. Bu davranışı görürseniz, lütfen bildirin.

Google benim işletmem yorum silme

 

Google Benim İşletmem Hesabınıza GelenOlumsuz Yorumlara “Uygun olmayan incelemeleri işaretleme” kapsamında itirazda nasıl bulunulur?

1. Yoruma itirazda bulunabilmek için öncelikle https://business.google.com/ adresinden işletme hesabınızla oturum açın.

2.Panelin sol kısmında yorumlar tabını bulun ve yapılan yorumları görüntüleyin.

Google benim işletmem yorum silme -2

 

3.Uygunsuz olarak işaretlemek istediğiniz (itiraz etmek ve kaldırmak istediğiniz) yorumu bulun

4.Yorumun sağ üst kısmında bulunan 3 noktaya tıklayın

Google benim işletmem yorum silme adım 4

5.Uygunsuz olarak işaretle linkine tıklayın

yorum silme adım 5

6.Yorumun uygunsuz olduğuna dair çıkan seçeneklerden size en uygun olanını seçip itirazı tamamlayın.

Bundan sonra süreç nasıl işler?

Siz itirazda bulunduktan sonra yapılan itiraz doğrultusunda yorum, google ekibi tarafından incelemeye alınır. Yapılan incelemeler sonucunda eğer politikayı ihlal eden durumlardan biri oluşmuşsa bu yorum google ekibi tarafından 3 iş günü içerisinde kaldırılıyor.

Eğer yorum 3 gün içerisinde kaldırılmazsa paneliniz üzerinden yapabileceğiniz başka hiç bir şey yok. Ayrıca google yorum silme hizmeti, veya yorum kaldırma himzetini ücretli olarak veren ajanslara ve kişilere de itimat etmeyiniz. Bu yorum politikalar kasmamında olumsuz bir durum yaratmıyorsa hiç bir kişi veya ajans bu yorumu kaldırma gücüne sahip değildir.

3 gün geçtiğinde yorum hala kalkmadıysa bir şans daha elde etmek için bu sefer de Google uzmanına ulaşıp şikayetinizi kendilerine bildirebilirsiniz. Google uzmanına ulaşmak için yine panelinizi kullanabiliyorsunuz.

Google benim işletmem yorumlarını silmek için Gopgle destek ile iletişime geçmek

Bunun için panelinizden destek kısmına gelip çıkan menülerden bildirim gönderebilirsiniz. Fakat buradan bir destek bileti göndermek için ilgili sayfaya ulaşmak epey zor. Bunun yerine Google Türkiye destek ekibine direk olarak telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.

Google Türkiye Destek Telefon Numarası : 0850 390 20 60

Bu numarayı arayıp santral menüsünden “2” yi tuşlayarak ilgili birime ulaşabilirsiniz. Fakat öncesinde yorumu uygunsuz olarak işaretlediğinizden emin olmalısınız çünkü Google uzmanlarının size ilk sorduğu  soru bu olacaktır.

Google uzmanıyla yaptığınız konuşma sırasında eğer dikkat ederseniz burada yazılanların dışında pek bir bilgi size aktarılmaz. Kendilerine bu yorumun kaldırılması konusunda ne kadar ısrar ederseniz edin politikalar çerçevesinde uygunsuz bir içerik olmadığı bir durumda yorumun asla kaldırılamayacağı konusunda size bilgi aktarılır.

Fakat biraz daha ısrarcı olursanız itirazın gerçekleştiği tarihten 3 gün sonra yeni bir itiraz yapmanız konusunda size bilgi aktaracaklar. Manuel olarak merkeze tekrar bir itirazda bulunabileceklerini fakat durumun pek te değişmeyeceğini size bildirecekler.

Bir Google uzmanına istemediğiniz bir yorumun silineceği konusunda ne kadar baskı yaparsanız yapın hatta bu konuda uzun dakikalar boyunca ısrar da etseniz son derece sakin bir şekilde bu yorumun küfür, şiddet ve siyasi içeriğe sahip olmadığı sürece hiç bir şekilde silinemeyeceği konusunda kararlı olduklarına şahit olacaksınız.

Bu süreçte müşterilerimiz için yaptığımız bir çok itiraz sonucunda durumun değişmediğini tecrübe etmiş bulunmaktayız. Daha da ileriye gittiğinizde size de bizde olduğu gibi telefon numaralarını verip 3 gün geçtikten sonra bir gelişme olmazsa tekrar bizi arayın diyecekleri tecrübeyle sabitlenmiştir.

Peki bu olumsuz yorumları silmenin bir yolu yok mu?

Üzülerek söylemek gerekirse Google da ilgili birim dışında (yurt dışı) bu yorumu silmek veya sildirmek imkansızdır.  Ancak bu yorumu yapan kullanıcının hesabı ilgili departman tarafından incelendiğinde eğer, daha önce de benzer yorumlar yaptıysa genelde spam içerikler ve yorumlar yapıyorsa kullanıcının tüm yorumlarının silinme ihtimali de bulunuyormuş. Bu arada yorumu yapan kişinin iletişim bilgilerini almayı teklif ettiğinizde çok kararlı bir şekilde hiç bir kullanıcının kişisel bilgisini paylaşmayız diye net bir tavırları bulunuyor.

Yapılacaklar neler?

  • Yorum yapan kişiye ulaşmak : Eğer yorumu yapan kişiyi tanıyorsanız kendisine ulaşıp bu olumsuz yorumu silmesi konusunda ricada bulunmalısınız. Zaten iletişim bilgilerine sahip değilseniz kendisine Google üzerinden ulaşmanız imkansızdır.
  • Yoruma yanıt yazmak: Google personeli de bu konuda size tavsiyede bulunacaktır. Eğer bir yorumu kaldırmanın imkanı yoksa ve o yorum ilelebet sayfanızda kalacaksa, yapılabilecek en akıllıca iş bu yoruma profesyonel bir biçimde yanıt vermek olabilir. Eğer gerçekten itham ediliyor ve yorumun abartılı olduğu doğruysa bunu kanıtlayan türden bir yanıt en azından diğer kullanıcılar tarafından hoş görü ile karşılanabilir.
  • Her yoruma zamanında yanıt vermeye çalışın: Eğer her müşteri yorumuna zamanında ve profesyonel bir dille yanıt verebilirseniz arada olumsuz yorumlar dahi olsa en azından diğer potansiyel müşterileriniz tarafından taktir edilir ve bu konuda hassas olduğunuzu ortaya koymuş lursunuz.

Sonuç

Google benim işletmem yorumlarını spam ve politika ihlali kelime ve ithamlar dışından kaldırabilmeniz mümkün değildir. Eğer elinizde bu yorumun asılsız olduğuna dair belge, kanıt niteliğinde veri bulunuyorsa bu veriyi Google personeliyle paylaşmaktan çekinmeyin.

Google yorum silme videosu

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(1) comment

enyakinnerde 23/10/2019

Teşekkürler. Aradığım bir bilgiydi. Yorumları duruma göre silebilsek iyi olurdu aslında ama o zaman da çok gerçekçi yorumlar kalmayacaktı.

Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: