Güzellik Merkezleri ve Salonlar İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

Yazar DijiSumo | Sektörel pazarlama Stratejileri

Ara 30
Güzellik merkezi için dijital pazarlama teknikleri

Güzellik merkezi, kuaför veya güzellik salonu sahibiyseniz ve müşterilerinizi arttırmak için farklı yöntemler arıyorsanız, geleneksel yöntemler kullanmak yerine Dijital Pazarlama tekniklerini kullanarak müşterilerinizi arttırabilirsiniz.

Bir takım araştırmalar sonucunda, karlılık oranı yüksek salonların ve güzellik merkezlerinin kullanığı bazı pazarlama tekniklerini derleyip bir araya getirmeye çalıştım.

Güzellik merkezleri ve güzellik salonları için hazırladığım bu listedeki bazı maddeler çok çabuk etki sağlayabilecek türden, bazıları ise biraz zaman istiyor. Tümünü aynı anda uygulayabilmeniz belki mümkün olmayabilir fakat zaman buldukça uygulamak kesinlikle fayda getirecektir.

1. Google Aramalarında Görünür Hale Gelmek

Google’a güzellik merkezi, en yakın güzellik salonu, en yakın kuaför gibi aramalar yapıldığında hangi konumdasınız? Bu, kendinize sorabileceğiniz en önemli sorulardan biridir. İnsanlar bulunduğunuz bölgede sizin gibi işletmeleri aradığında görünmüyorsanız, potansiyel yeni müşterilerinizi kaçırıyorsunuz demektir.

Bu nedenle, yani bir pazarlama tekniği uygulamaya koymadan önce, insanların işletmenizi bulmalarını sağlayın. Google en çok kullanılan arama motorudur, işletmenizin Google’da görünür olmasını sağlamak için Google Benim İşletmem Hesabınızı ücretsiz olarak acilen oluşturmaya başlamalısınız.

2. Web Sitesi Hazırlayın. Eğer Varsa Güncelleştirip Yenileyin

Güncel ve kaliteli bir web sitesi sadece güzellik merkezleri için değil tüm işletmelerin ilk izlenimi için en önemli unsurdur. İnsanlar web sitesi olmayan veya çok kötü ve eski olan işletmelere artık daha az güveniyor.

Çok başarılı ve müşteri kitlesi yüksek olan güzellik merkezlerini araştırdığınızda profesyonel birer web sitelerinin olduğunu göreceksiniz. Web siteniz yoksa acilen bir web sitesi yaptırın eğer varsa güncelleştirip daha profesyonel ve mobil uyumlu hale getirilmesini sağlayın. Ayrıca web sitenizi sürekli güncel tutarak müşterilerinizden izin aldığınız video ve resimleri siteniz üzeriden paylaşın.

3. Online Randevu Sistemini Hayata Geçirin

İnsanların% 35’inden fazlasının randevularını çevrimiçi olarak ayırmayı tercih ettiğini biliyor muydunuz?

Yapılan araştırmalara göre, 35 yaşın altındaki kişilere sorulduğunda, % 25’i randevularını online olarak ayırdıklarını söylüyor. Genel olrak bu oran %35 lere çıkıyor. Salon randevularını manuel olarak yönetmek bir çok karışıklığa ve iş yüküne sebep oluyor. Rezervasyonlarınızı online olarak yönetebilecek ve işinizi programlayabilecek iyi bir salon yazılımı edinmeniz artık bir ihtiyaç haline geliyor. Bu tip bir yazılıma ek bir bütçe ayırmak istemiyorsanız randuvalarınızı web siteniz üzerinden yönetebileceğiniz eklentileri de kullanabilirsiniz.

Ayrıca facebook sayfası üzerinden de randevu alabilirsiniz. Bunun için bir facebook işletme sayfanızın olması ve sayfanın doğru kategoriye açılması gerekmektedir.

4. Size Yeni Müşteriler Getirebilecek Facebook Reklamları Kullanın

Salonunuzun bir facebook sayfası yoksa öncelikle bir facebook sayfası oluşturmanız gerekiyor. Bundan sonraki adımsa bu sayfa üzerinden etkili reklamlar yayınlamak olmalıdır.

Bir çok salon sahibi daha önce facebook reklamları yayınladığını belirtiyor fakat bu reklamların çok etkili olmadığından bahsediyor. Facebook reklamları doğru kullanıldığında her işletme için etkilidir fakat nasıl kullanıldığına bağlı.

Eğer Facebook reklamları bilinçsiz bir şekilde kullanıldıysa bundan verim alınamaması normaldir. Bu konuda profesyonel hizmet almak maksimum etki sağlar. Güzellik merkezleri veya kuaförler birer dijital pazarlama uzmanı değiller, aslında bunu, herkesin saçlarını evde kendisi kesmesi veya manikürünü kendisi yapmasına benzetebiliriz. Kendi saçını kendiniz keserseniz bu ne kadar verimli olabilir? Her işi ehline bırakarak bu süreci profesyonel ellere bırakmak size kısa zamanda iyi etkiler sağlayacaktır.

5. En Yakın Salonları Arayan İnsanların Karşısına Google Reklamlarıyla Çıkın

Bu listedeki ilk yöntemi hatırlayın, sizi arayan insanların karşısına Gooogle üzerinden çıkılabileceğinden bahsettik. İnsanlar güzellik salonlarını ve kuaförleri bu şekilde arayabilirler fakat bölgenizde onlarca rakip varsa durum biraz zorlaşabilir. Bu durumda arama sonucunda ilk başta listelenen işletme müşteriyi elde eder.

Google aranma sonuçlarında üst sıralarda listelenmek ve potansiyel müşterileri yakalamak için ücretli Google reklamları yayınlamak gerekir. Bu reklam çeşidi de facebook reklamları gibi özen ve itina ister çünkü her aramada insanların karşısına reklamınız çıkar ve buna para ödersiniz. Burada önemli nokta, harcadığınız her tık maliyetinin en azından bir kısmının size randevu olarak dönmesini sağlamaktır. Yanlış kurgulanan bir reklam yanlış kişilere gösterilir ve müşteri kazanmak yerine para kaybedersiniz.

Google reklamlarında bir çok farklı özellik bulunuyor örneğin, işletmenize yürüme mesafesinde olan insanları hedeflemek veya belirli bir yaş, cinsiyetteki kişilere reklam göstermek bunlardan bazılarıdır.

Google, benzer özellikleri kapsayan bir çok reklam avantajı sunar bunları yerli yerinde kullanmak işletmelere düşük maliyetlerde tanıtım fırsatı sağlamaktadır.

6. Web Siteniz Google Arama Sonuçlarında Görüntülensin

Birinci maddedeki “Google arama sonuçlarında görünür hale gelmek” tekniğini Google Benim İşletmem kaydı sayesinde hayata geçirebileceğinizden bahsetmiştik. Bu kısımda yerel işletmenizin yanında web sitenizin Google aramalarında ilk sıralarda yer almasını sağlamaktan bahsedeceğiz.

Google aramalarında web sitelerinin ilk sıralarda listelenmesi 1. maddedekine göre daha fazla efor ve çalışma gerektirir. SEO adı verilen bu yöntem sayesinde web sitenizi arama motorları için optimize ederek arama sonuçlarında üst sıralarda listeleyebilirseniz, bu sayede organik olarak daha çok trafik elde edersiniz.

7. Sosyal Medyada Aktif Olun

Yeni müşteriler bulmanın en kolay yollarından biri de sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktır. Instagram, facebook ve youtube gibi sosyal mecralarda düzenli ve kaliteli içerikler paylaşarak zamanla bir takipçi kitlesi oluşturabilir ve paylaşımlara devam ederek, kitlenizi büyütebilirsiniz.

Özellikle Instagram, güzellik salonları ve kuaförler için çok uygun bir sosyal ağ olma özelliğine sahip. Yaptığınız güzel işlerin resim ve videolarını sürekli olarak Instagram gibi ağlarda paylaşarak, hem referans elde edersiniz hem de yeni müşterilere sahip olursunuz. Instagram için kullanılabilecek en iyi pazarlama yöntemlerinden biri ücretli reklamlar diğeri ise influencer’ lar ile çalışmaktır. Alanınızda tanınmış, çok fazla Instagram takipçisi olan bir influencer sizin reklamınızı yaptığında hem insanlar tarafından bilinir olursunuz hem de takipçilerinizde artış görürsünüz. Buda size yeni müşteriler olarak geri döner.

8. Hizmet Verdiğiniz Müşterilere Yeniden Rezervasyon Yapın

Salonunuza gelen ve henüz hizmet verdiğiniz mevcut müşterilerinize éBir sonraki randevunuzu ne zamana yapalım?” sorusunu yöneltin. Olumlu tepki alırsanız hemen takvime yeni bir randevu oluşturup müşterinizi kayıt altına alın. Randevu tarihi yaklaştığında müşterilerinize otomatik SMS gönderen veya e-posta gönderen bir sistem kullanarak hatırlatmada bulunabilirsiniz. Ayrıca bunun yerine randevusu yaklaşan müşterilerinizi telefon yoluyla hatırlatma yapabilirsiniz.

Pek fazla kullanılmayan bu yöntem size sürekli müşteri trafiği oluştururken, müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerine olanak sağlar.

9. Müşterilerinize Özel Günlerinde Kampanyalar Hazırlayın

Müşterilerinize doğum günü, yıl dönümü ve özel günlerde kullanabilecekleri indirim kuponları sağlayarak onlara indirimli hizmetler sunabilirsiniz. Fakat bunun için müşteri kayıtlarının olduğu bir veri tabanına sahip olmanız ve bu özel günleri hatırlatacak bir de yazılım kullanmanız gerekmektedir.

10. Müşterilerinizden Yorum İsteyin

Salonunuzu ziyaret eden ve sizden hizmet alan müşterilerinizden olumlu yorumlar yapmalarını isteyin. Dijital çağda yaşıyoruz tavsiye ve kişisel referanslar hala etkili fakat dijital referanslar ve yorumlar en az gerçek referanslar kadar büyük etki sağlıyor. Ayrıca dijital yorumlar daha kalıcı ve bir kez yapıldığında yıllar boyu size olumlu referans sağlar.

Müşterilerinizden olumlu yorumları, Facebook sayfanıza, Google işletme sayfanıza ve diğer dijital mecralara yapmalarını isteyebilirsiniz. Ne kadar çok olumlu yoruma sahip olursanız, dijital platformlarda o kadar fazla olumlu etkisini görürsünüz.

Umarım burada listelenen dijital pazarlama teknikleri güzellik merkezleri, salonlar ve kuaförler için yararlı olmuştur. Buna benzer daha fazla dijital pazarlama tekniği öğrenmek için takipte kalın.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: