2020’ de Instagram Hesabı Nasıl Büyütülür

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Ara 26
Instagram hesap büyütmek 2020

Şüphesiz instagram gelmiş geçmiş en hızlı büyüyen sosyal medya ağı. Bu büyümeden pay almak isteyen instagram kullanıcıları, 2020′ de instagram hesap büyütme süreçlerinde nasıl adım atmalılar?

İşte bu önemli sorunun yanıtını bu makalede bulabileceksiniz. İşte, 2020′ de Instagram hesaplarınızı büyütmek ve takipçi arttırmak için atmanız gereken adımlar.

En hızlı büyüyen sosyal medya ağı olan Instagram, gelmiş geçmiş en yüksek katılım ve kullanım oranına da sahip bir ağ olma özelliğini taşıyor. Instagram büyüdükçe markaların ve kişilerin de işlerini geliştirmesine yardımcı olan bir araç haline geliyor.

Markanız için instagram kullanmayı planlıyosanız sadece bir hesap açmak ne yazık ki yeterli değil. Hesabınızı açtıktan sonra hesap aktif tutulmalı, kitle analiz edilmeli ve optimizasyonlar sayesinde Instagram hesabı büyütülmelidir. Bir Instagram hesabını büyütebilmenin ve takipçilerini arttırabilmenin en iyi yolu sürekli olarak kaliteli paylaşımlar yapmaktır. Fakat bunun da belli kuralları ve yöntemleri var. Bu rehber size etkili ve doğru paylaşımlarla nasıl hesabınızı büyütebileceğiniz konusunda büyük fayda sağlayacak.

Instagram hesap büyütme ip uçları vermeden önce instagram profilinizin bir işletme hesabına yükseltilmiş olası gerekir. Öncelikle standart bir instagram profiline sahipseniz, hesabınızı acilen bir işletme hesabına yükseltin.

Instagram hesap büyütme ip uçlarına geçmeden önce Instagram’ın nasıl çalıştığı ve algoritmasının nasıl işlediği konusunda biraz bilgi sahibi olmakta fayda var. Öncelikle instagram’ ın çalışma algoritmasına bir göz atalım devamında ise hesabın nasıl büyütülmesi ile ilgili detaylara değinelim.

Instagram Algoritması

Instagram’ da yaptığınız yayınların hedeflediğiniz kişilere ulaşması algoritmaya bağlıdır bu yüzden bu algoritmanın nasıl işlediği konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Instagram algoritması siz instagramı kullanıp sayfayı aşağıya doğru kaydırırken yayınların tam olarak nerede görmeniz gerektiğini belirler. Sizin ilginizi çekmeyecek bir içerikse size bu yayını göstermez.

Instagram hesap büyütme 2020

Algoritmanın yayınları gösterim sürecinde kullandığı bir çok sinyal bulunur ama biz, bunlardan en önemli 3 tanesini ele alacağız.

1. Instagram’ da İçeriklerin Etkileşimi

Etkileşim sinyalleri yapılan yayına insanların gösterdiği tepkilerdir. Gönderinin beğeni sayısı, yorum sayısı ve paylaşım sayısı o gönderiyi daha üst sıralarda insanlara gösterir. Gönderiye katılım ne kadar fazla olursa sıralamalarda o kadar yüksek olur, keşif sırasında bu tip gönderiler daha çok insana ulaşır. Bu yüzden instagram gönderilerini seçerken grafiklere, gönderi kalitesine ve metinlere özenmek gerekir. Dikkat çekici ve benzersiz gönderiler daha çok etkileşim alarak daha fazla kişi tarafından görünür olur.

2. Instagram Gönderilerinin Etkileşim Hızı

Gönderilerde etkileşim almak çok önemlidir fakat bu etkileşim çok hızlı gerçekleşirse etkisi de o kadar hızlı olur. Çok hızlı beğeni, yorum ve paylaşım alan gönderiler daha yavaş etkileşim alan gönderilere göre daha fazla insana ulaştırılır.

3. Yeni Yayınlar Daha Fazla Gösterim Alır

Yeni gönderiler ve yayınlar eskilere göre daha üst sıralarda yer alarak daha fazla etkileşim alma ihtimali vardır. Etkileşim oranını yükseltmek için sürekli yeni içerikler yayınlanmalıdır.

Instagram algoritmasını tetikleyen faktörler; insanların gönderilerinizde geçirdiği vakit, vakit geçirme sıklığı, ve etkileşim oranıdır. Bunun yanında eğer eklendi ise konum bilgisi de bunu etkileyen bir diğer önemli faktördür.

Yazının devamında bunları daha detaylı ele alacağız ama en azından yukarıdaki üç maddeyi göz önünde bulundurarak nasıl içerik hazırlayabileceğinizi gözünüzde canlandırın. Bundan sonraki süreçte ise bu tip içerikleri hazırlarken bu üç maddeyi aklınızdan çıkarmayın.

Instagram’ da Etkileşimi Arttıracak Yayınlar ve Gönderilerin Önemi

Instagram algoritması gerek standart gönderilerde gerekse reklam gönderilerinde yüksek etkileşim alan içerikleri sever. Bunu elde etmek ve algoritmayı memnun elde etmek için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

Instagram’ da veya Facebook’ ta aynı gönderiyi tekrar tekrar yayınlayan bir çok işletme görmüşsünüzdür. Gönderiler başta ilgi çekici olsa da bir süre sonra gönderi artık kitle tarafından alışılır hale gelerek etkileşimin düşmesine sebep olur.

Instagram hesap buyutme

Etkileşimi arttıracak gönderi oluşturmanın bir çok yolu var ve kaliteli gönderilerin önemi de ortada… Fakat, bundan önce gönderi çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu anlamak gerekiyor. Burada “çeşitlilik” terimi gönderinin belirli zaman aralıkları içinde değişmesi anlamında kullanılmıştır. Gerek reklam gerekse gündelik paylaşımlarda işletme hesaplarından yapılan gönderilerin hep aynı kalıpta olmaması ve çeşitlilik kazanması gerekir.

Çeşitlilik şu şekilde sağlanabilir;

  • Ürün resimlerinin farklı pozlama ve arka planlarda çekilmesi
  • Renkler
  • Metinler ve harekete geçirici mesajlar
  • Videolar için farklı konumlar (Dış mekan veya değişik konumlar)
  • Herkesin yaptığından farklı şeyler yapmak
  • Gerekirse profesyonel bir ajanstan bu konuda destek almak

Giriş için bu kadar ön bilgi şimdilik yeterli.

İşte çok sayıda etkileşim almış bir kaç gönderi örneği

  • Yarışmalar: Markalar genellikle Instagram’da yarışmalar düzenler ve bu yarışmalara katılım şartı olarak, kullanıcıların yayına yorum, beğeni ve paylaşım yapmalarını ister. Bu gönderi türü kullanıcılardan etkileşim bekler ve iyi bir yarışma seçerseniz yüksek bir katılım oranı garantidir.
  • Sorular ve Seçenekler: Yapılan gönderi içeriğinde insanlara bir soru yöneltmek onlara bir cevap hakkı hissi uyandırır. Ayrıca seçmeli görseller kullanarak (örneğin hangisi daha iyi veya hangisi daha uyumlu vb.) yorum performansını arttırabilirsiniz. Bu  tip taktikler görüş bildirimi sağlar ve etkileşimi arttırır.

Instagram takipçi arttırma

İşin güzel kısmı, eğer bir kullanıcı bu gönderilerden birinde uzun bir süre vakit geçirdiyse bir sonraki gönderiniz haber akışıda onun karşısına daha üst sıralarda çıkacaktır. Çünkü algoritma bu tip bir gönderiye artık kullanıcının daha çok ilgi duyduğunuzu anlamış oluyor. Bunun yanında bu tür etkileşim elde edecek yayınlar oluştururken “çeşitlilik” durumunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Sürekli aynı yarışmaları ve seçenekli gönderileri insanlara sunmayın yoksa kitleniz bir süre sonra aynı yarışmalardan ve aynı seçenekli gönderilerden sıkılmaya başlayacaktır.

Instagram’da Paylaşım Zamanının Önemi

Yukarıda belirttiğimiz gibi katılım ve etkileşim hızı çok önemli bir sıralama unsurudur. Bu kurallara bağlı kalmanın tek yolu günün doğru saatinde yayın yapmaktan geçiyor.

Tembellik ederek vakit bulduğunuzda yayın yapmak yerine kitlenizin sizi görebileceği zamanlarda yayın yapmak daha doğru olacaktır. Gönderileri yayınlayacağınız zaman hedef kitlenize odaklanmalısınız. Kendinizin müsait olduğu zamanlarda yayın yapmak yerine hedef kitlenizin en iyi online olduğu saatleri yakalamalısınız.

Bunu yapmanın aslında bir kaç yolu var burada önemli nokta hedef kitlenizi ne kadar tanıdığınıza bağlıdır. Kitlenizi tam olarak tanımıyorsanız öncelikle Persona Nedir? Başarılı Persona Nasıl Oluşturulur? konusuna bir göz atmanızı öneririm.

Hedef kitlenizi tanıdığınızda test etme, analiz ve optimize tarafına geçebilirsiniz. İyi bir test için birden farklı tipte gönderiyi aynı #hashtag’ ler kullanarak günün belirli saatlerine yaymak gerekir. Bu testi haftanın her günü farklı saatlerce olacak şekilde bir kaç hafta yapmalısınız.

Öncelikle gönderi yapacağınız içeriği (video, grafik vb) hazır halde tutmanız gerekir. Elinizde belirli bir içeriğin baştan hazır olması gerekiyor ki testleri yaparken ayrıca içerik bulma sorunu yaşamayın.

Gönderilerin hangi saatte daha fazla etkileşim alıp almadığını işletme yöneticisinden (Business manager) analiz edebilirsiniz.

Instagram hesap büyütme analiz

Bu örnek analizdeki gönderi saat 10:00 ile 13:00 arasında çok iyi performans sergilemiş. Bu demek oluyor ki kitle bu saatlerde bu tip paylaşımlara daha iyi yanıt veriyor.

Bu testi en uygun zamanı bulana kadar tekrarlamalısınız aksi taktirde çok güvendiğiniz bir içerik, kitlenizin canlı olmadığı bir saatte yayınlandığı için hiç etkileşim almayabilir.

Videolar

Videolar internetin en hızlı büyüyen içerik tipleri arasındadır ve popülerliği sürekli artış gösteriyor. Dijital pazarlama uzmanları yaptıkları bir çok araştırmada Instagram’ da özellikle resimler daha fazla beğeni alıyor. Ama diğer yandan akışlarda listelenen bir video resimler kadar fazla beğeni almasa da resimlere oranla iki kat fazla yorum alıyor. Bu veriler sadece yapılan bazı testlerde ortaya atılan sonuçlar, Instagram bu tip verileri paylaşmadığı için gerçek ilginin odağı, video mu yoksa resim mi net bir bilgi bulunmuyor.

Videoların diğer bir avantajı da içeriğinizinde harcadıkları süreyi arttırma yönündedir. Bir resimi göre bir kullanıcının reme bakıp beğenmesi yaklaşık 10 saniyeyi geçmezken, bir videoyu izleyip yorum yapmak çoğu zaman dakikalar alabiliyor. Bu durumda algoritmanın ihtiyaçlarından biri olan vakit geçirme süresine olumlu etki eden bir unsur.

İçeriğinizde ne kadar çok vakit harcanırsa algoritma sizi o kadar çok sevecek ve yeni içeriklerinizi bu sayede (reklam veya gönderi) kitlenize daha hızlı gösterecektir. Vakit harcama konusunda video gerçekten çok iyi bir içerik türüdür. Gördüğünüz gibi aslında herşey birbiriyle bağlantılı, daha çok vakit geçir, daha çok vakit geçirdikçe kullanıcıların karşısına daha çok çık, daha fazla etkileşim al, etkileşim aldıkça daha fazla kişiye ulaş … Bu şekilde bir döngü algoritmanın temelini oluşturur aslında.

Çapraz Paylaşım

Çok basit ama bir okadar da etkili bir araç. Üzerinde fazla durulması gereken bir konu değil fakat instagram bir gönderi oluştururken aynı anda bu gönderiyi Facebook ve Twitter’ da aynı anda paylaşmaya izin veriyor.

Instagram hesap büyütme paylaşım yapma

Bunu yapmak için bir gönderi oluştururken ayrıca şurada paylaş diyerek bağlı hesaplarınızda içeriğinizi otomatik paylaşabiliyorsunuz.

Fakat bunu sadece çok değerli içerikleriniz için yapmanızda fayda var çünkü her içeriği çapraz paylaşırsanız tüm sosyal ağlarda aynı içeriklere sahip olursunuz. Bu da kullanıcılar tarafından çok hoş görünmeyebilir.

Instagram #Hashtag’leri

Instagram’ da etiketlenen içerikler, etiketlenmeyen içeriklere göre daha fazla kişiye ulaşır. Hashtag’ ler kitle büyütmede çok önemli bir yere sahiptir. Bir gönderi oluştururken muhakkak hashtag eklemek gerekir.

Instagram, yazı başına 30 hashtag’e izin verir. Üç türde hashtag konusuna odaklanarak mümkün olduğunca çok (en az 10 adet) kullanmanız önemlidir.

  1. Alanınızla İlgili En Popüler Hashtag’leri Kullanın

Sektörünüzdeki en iyi hashtag’leri keşfetmek için bazı araçlar kullanmakta fayda var.  Örneğin all-hashtag.com buna iyi bir örnektir. Ayrıca Instagram Hashtag Generator 15 En İyi Araç konusuna da bir göz atabilirsiniz.

2. Trend Hashtag’ ler

Trend hashtag’ler kısa ömürlüdür, ancak yüksek düzeyde katılım ve görüntüleme alırlar. Trend Hashtag’ ler Instagram erişiminizi kesinlikle artıracaktır. Anlık olarak en sıcak hashtag’leri bulmak için all-hashtag.com adresindeki ‘live’ (canlı) bölümünü kullanın.

3. Markalı hashtag’ler:

Markalı Hashtag’ ler markanızı, ürününüzü veya içerik adınızı içeren etiketlerdir. Markalı hashtag’lerle içeriklerinizi ilk yayınlamaya başladığınızda, erişiminiz üzerinde çok az etkisi olur, ancak kitle büyüdükçe, bir topluluk geliştirip, takipçilerinizi katkıda bulunmaya teşvik edebilirseniz, son derece sadık bir takipçi topluluğu oluşturmaya yardımcı olabilirler.

Hashtag eklenerek yapılan paylaşımlar Instagram’ın ‘keşif’ ve ‘arama’ özelliklerinde insanların karşısına çıkar, bu nedenle bunları hikayeleriniz de dahil olmak üzere tüm gönderilerinizde kullanmanız çok önemlidir. Hikayelerinize bir hashtag yerleştirmek için resminize metin ekleyin ve normalde yaptığınız gibi etiketlemeler yapın. Bu işlem daha fazla insan tarafından görülme şansınızı artıracaktır.

Hikayeler

500 milyondan fazla hesap her gün instagram hikayelerini kullanıyor. Haber akışının en üstünde görünen hikayeler instagramda en hızlı büyüyen özelliklerden biridir. Kitleniz büyümeye başladığında hikayelerin etkisi, klasik akış gönderilerine göre daha fazla olacaktır. Genellikle markalar, hikayeleri kitle ile etkileşimde kurmak için kullanıyor çünkü hikayeler yerinde kullanıldığında çok etkilidir.

Hikayeler yayından 24 saat sonra kaybolur ancak kaydedilerek profile sabitlenebilir. Profile sabitlenen gönderiler kullanıcılar tarafından sonradan görüntülenebilir. Bu, size çok iyi bir içerik arşivi tutma konusunda gelecekte yardımcı olur.

Sürekli Olarak Çok Fazla Gönderi Paylaşmak Etkili Olur Mu?

Yapılan araştırmalara ve ortaya çıkan tecrübelere göre gün içinde onlarca içerik yayınlamak etkili bir taktik değildir. Aksine sürekli olarak içerik yayınlamak keşiflerde ve haber kaynağında çok fazla yer işgal ettiğiniz için algoritma tarafından hoş karşılanmıyor. Bir çok örneğini gördüğümüz bu durum biz kullanıcılar tarafından da hoş karşılanmaz. Kullanıcıların hoş karşılamadığı bir durumu algoritmada hoş karşılamayacağı için sık içerik paylaşmaktan kaçınmak gerekir.

Çok fazla içerik oluşturup insanları rahatsız etmek yerine daha az efor harcayarak etkileşim olasılığı yüksek kaliteli içerikler oluşturmak daha doğrudur. İçeriklerinizi yayınlamadan önce son kontrollerinizi yapmayı ihmal etmeyin örneğin; Markanıza uygun mu? Kitleniz için yeterli bilgilendirme içeriyor mu? Etkileşim alabilecek bir içerik mi?

İçerik söz konusu olduğunda, Çok içerik mi? yoksa Kaliteli içerik mi? sorusunu kendinize sorup doğru yanıtın kalite olduğunu göreceksiniz. Kitlenizi büyütmeye çalışıyorsanız kaliteyi ve doyurucu içeriği asla göz ardı etmeyin.

Örneğin ben bu yazıyı kısa başlıklar halinde 200 kelime civarında yazıp hemen yayına alabilirdim. Fakat bunun bana hiç bir artısı olmayacağının farkındayım çünkü ben de bu yazılarla kitle büyütmeye çalışıyorum ve okuyanların tekrar geri gelmesini umuyorum. Instagram gönderileri için de bu durum aynıdır kaliteli içeriklerle kullanıcıyı daha çok kendinize bağlamak yerine, yüzlerce kopya içerikle onları bıktırmak size hiç bir fayda sağlamaz.

Sonuç

Bunlar Instagram kitlenizi büyütmek ve gönderi erişimlerini artırmak için en iyi ipuçları. Sosyal ağlar büyüdükçe rekabette artmaya devam ediyor ve herkesten daha iyi olmanın en iyi yolu platformu ve nasıl çalıştığını gerçekten iyi anlamaktan geçiyor.

Algoritmayı anlayın, iyi bir saatte kaliteli içerikler oluşturun, analiz edin, süreklilik sağlayan yayınları insanları sıkmadan zamana yayın ve  kitlenizi büyütmeye devam edin.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: