Instagram Kullanıcıları Facebook Kaydedilen Hedef Kitlelere Dahil mi?

Yazar DijiSumo | Facebook Reklamcılığı

Mar 14
instagram-kullanicilari-facebook-hedef-kitlelerine-dahil-mi

Facebook’ ta Kaydedilen Hedef Kitleler, reklam kampanyası oluştururken her seferinde kullanılmak üzere oluşturulan kitle türleridir. Kaydedilen hedef kitleleri kullanarak kitlenizi en baştan oluşturabilir bu sayede kampanya oluştururken zaman kazanabilirsiniz.

Peki ya Instagram kullanıcıları facebook kaydedilen hedef kitlelere dahil mi? Bu soruyu cevaplamak için facebook’ ta yeni bir hedef kitle oluşturarak kitle boyutuna instagram kullanıcılarının dahil olup olmadığını kontrol edeceğiz.

Facebook Kaydedilen Hedef Kitleler Nasıl Kullanlır?

Facebook’ ta kaydedilen kitle oluşturmak için Facebook Businesss Manager üzerinden “Hedef Kitleler” i görüntüleyin.

Facebook kaydedilen hedef kitleler

Ardından Hedef Kitle Oluştur menüsüne tıklayıp Kaydedilen Hedef Kitleler kısmını açın

Facebook kaydedilen hedef kitleler oluşturmak

 

Buradan, hedef kitleniz için en üstteki ad alanını doldurarak  kitlenize bir ad verebilirsiniz. Daha sonra hedefleme faktörlerinizi seçmeye başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki bu örnek için, izleyiciye, 25 ila 45 yaşları arasındaki İstanbul’daki kişileri dahil etmek için bazı temel hedefleme bilgileri içeren örnek bir isim verelim.

Kısa bir ipucu: Farklı kitle grupları için önemli etiketler içeren anlaşılabilir bir adlandırma yaparsanız  daha sonra kitleleri kullanmanız ve bulmanız kolay olacaktır.

kaydedilen hedef kitle oluşturma 1

Hedefleme ayrıntılarınızı ayarladıktan sonra, sağ alt kısımdaki Hedef Kitle Oluştur düğmesini tıklatarak oluşturduğunuz kitleyi kaydedin . Şimdi ana ekranda kaydettiğiniz bu listeyi görebilirsiniz.

kaydedilen hedef kitle oluşturma 1

Kitle Boyutunun içeriği nedir?

İlk bakışta, kitle boyutumuzun Kayıtlı Hedef Kitle parametrelerini karşılayan tüm Facebook kullanıcılarını içerdiğini varsayalım.

Ancak, bunu onaylamak için bazı  farklı verilere daha bakmamız gerekecek. Bu verilere ulaşana dek Instagram kullanıcılarının bu kitle içinde olup olmadığını göremiyoruz.

Bu kitlenin yanındaki kutucuğu işaretleyip, kitleye dahil olan kişiler için yeni bir reklam oluşturalım.

kaydedilen hedef kitle oluşturma 3

Bu hedef kitle ile yeni bir kampanya oluşturup trafik reklamlarını seçtiğimizde kitle boyutunun 8.2 milyon kişi olduğunu görüyoruz.

facebook-kaydedilen-hedef-kitle-olusturma-4

Bu 8.2 milyon kişi içerisinde instagram kullanıcılarının olup olmadığını anlayabilmek için “Reklam Alanları” bölümünü açıp reklamın nerelerde gösterileceğine bakalım.

Reklam alanlarını manuel olarak seçtiğimizde instagram kullanıcılarının bu 8.2 milyonluk kitleye dahil olduğunu görebiliriz. Instagram reklam alanlarının kutucuğunu boşalttığımızda hedef kitlemiz 7.3 milyon kişiye düşüyor.

instagram hedef kitleleri

Bu ne Anlama Geliyor?

Bir çok reklam veren, kaydedilen hedef kitleler oluşturduklarında kitledeki kişi sayısı konusunda yanılgıya düşebiliyor. Reklam alanları değiştirildiğinde hedef kitledeki kişi sayısı azalmaktadır. Kaydedilen hedef kitlelerdeki kişi sayısı Instagram, Facebook, Audience Network ve Messenger reklamlarının tümü seçilirse tutarlılık gösterir.

Reklam alanlarını eksilttiğinizde, kaydedilen hedef kitlenizdeki kişilerin azalacağını unutmamalısınız.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: