Instagram Reklam Fiyatları 2020

Yazar DijiSumo | Instagram

Oca 02
instagram reklam fiyatları 2020

Instagram Reklam Fiyatları 2020′ de sektöre ve hedef kitleye göre farklılık gösterir fakat ortalama instagram reklam fiyatları tıklama başına 20 kuruş ile 5 TL arasında değişiyor.

Instagram’ da reklamlar için günlük bir harcama tutarı belirlenir, örnek vermek gerekirse;

Günlük 30 TL lik bütçe belirlediniz,

Ayın her günü reklam yayınladığınızı var sayarsak aylık reklam gideriniz 900 TL olacaktır. Bu tablodaki fiyatlar sizin izin vermediğiniz sürece aşılmaz fakat bu bütçeyi harcadığınızda önemli olan kaç tık aldınız? Ayrıca tık başına ne kadar para harcadığınızdır.

Aylık 900 TL bütçe ayırdığınız bir reklam toplamda 900 kez tıklandıysa ortalama tıklama başı maliyetiniz 1 TL diyebiliriz. (Reklam tipine göre tıklama başı maliyet de değişebilir)

Peki yukarıda belirtilen bu instagram reklam fiyatları net maliyetleriniz mi olacak?

Aslında hem evet hem hayır. Siz günlük 30 TL yi aşma dediğiniz sürece bütçe hiç bir şekilde aşılmaz. Diğer yandan Instagram reklam fiyatları da, Facebook reklam fiyatları gibi seçilen hedef kitleye göre (sektöre etki ediyor) ve reklam tipine göre farklılık gösterir. Aynı hedef kitleye yüzlerce reklam veren reklam verdiğinde bu rekabet artar, rekabet arttığında ise açık arttırmayı kazanan ve ayrıca bazı kriterleri yerine getiren reklam veren ekrandaki alanı kazanır. Şunun tekrar altını çizmek gerekir ki fiyat, rekabetle direk ilgilidir. Rekabetin olduğu yerde tıklama başı maliyet artar bu da günlük bütçenin arttırılmasını gerektirir. Sonuç, günlük bütçe arttığında aylık bütçe de artar.

Instagram Reklam Fiyatları Belirli Yaşlarda Daha Pahalı

Instagram reklam verenleri için için en önemli unsur potansiyel yatırım getirisidir. Verilen reklamlar sonucunda bir dönüşüm elde edildiğinde bu dönüşümün kaç TL lik bir harcama sonucunda elde edildiği Yatırım Getirisi denen (ROI) hesaplamayla bulunur. Yatırım getirisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Instagram reklam fiyatlarında tıklama başı maliyetler belirli yaşlarda daha yüksektir. Yapılan araştırmalara göre 8-24, 25-34 ve 35-44 arası yaşların Instagram’ da ki en değerli yaş grubu olduğunu ortaya çıkarmış.

Ayrıca, kadınların erkeklere oranla tıklama başı maliyetleri Instagram’ da daha yüksektir. Bu, kadınların erkeklere oranla reklamları daha fazla tıkladıklarını ortaya koymaktadır. Kadınlar özellikle giyim ve moda alanındaki gönderilere daha fazla ilgi duyuyor, bu yüzden reklamları daha fazla tıklıyorlar ve günün sonunda bu durum onları değerli bir kitle haline getirerek, tıklama başı maliyetlerini arttırıyor.

Instagram reklamları Facebook reklamlarına oranla daha pahalı

Adespresso firmasının yaptığı araştırmaya göre Instagram reklamları Facebook reklamlarına oranla daha pahalı.

ABD’ de mobil haber kaynağındaki reklamların tıklama başı maliyetleri Facebook için 0,37 dolar iken, Instagram’ da bu tutar 0,70 dolar’ a yaklaşmakta.

Türkiye’ de yüzlerce Instagram reklam hesabı yönettikten sonra ortaya çıkan kişisel tecrübeme göre Facebook reklamlarına oranla Instagram’ ın daha pahalı olduğunu söyleyebilirim.

Instagram reklam fiyatları 2020

Shopify‘ ın yayınladığı bir pazarlama raporuna göre Instagram reklam verenleri, diğer platformlara göre daha fazla harcama yapıyor. Dönüşüm oranı olarak karşılaştırıldığında, Facebook %1.85 oranındayken Instagram %1.08 oranına sahip. Bu verilerin çok güncel olmasa da kişisel testlerimiz ve deneyimlerimiz 2019 için benzer değerlerde olduğu yönündeydi. Instagram reklam fiyatları 2020’ de geçen yıla oranla aynı seviyelerde fakat herhangi bir değişiklik durumunda bu sayfada gerekli güncelleme yapılacaktır.

Instagram Reklam Fiyatları Nasıl Belirlenir ve Teklif Strateji Nasıl Çalışır

Instagram reklam teklifi, tam olarak Facebook reklam teklifi gibi çalışır. Sonuçta, bu reklam türlerinin her ikisi de aynı platformda yönetilmektedir.

Bir Instagram reklam kampanyası yayınlarken, diğer reklam verenlerle bir açık artırmayla karşı karşıya kalırsınız.

Kazanan reklamın, hem insanlar hem de işletmeler açısından değeri en üst seviyeye çıktığından emin olmak amacıyla, açık artırmanın kazanını en yüksek toplam değere sahip reklam olur

Kaynak : Facebook

Reklam bütçesini etkileyen 3 faktör vardır;

Facebook’ un en yüksek değer dediği bu 3 faktör şunlardan oluşuyor

1-Teklif

Bir reklam için reklam verenin ödemeyi kabul ettiği günlük veya toplam bütçedir. Reklam açık artırmasında teklifinizi yönetmenin birden fazla yolu vardır. Manuel veya otomatik teklif seçebilirsiniz fakat bir reklamı ilk kez yayına alırken düşük günlük bütçelerle başlayıp otomatik teklif planıyla yavaş yavaş arttırmanız önerilir.

2-Tahmini Eylem Oranı

Belirli bir kişinin belirli bir reklamla etkileşim kurup kurmadığına veya dönüşüm yapıp yapmadığına ilişkin bir tahmin (diğer bir deyişle, bir reklamı bir kişiye göstermenin reklamvereni istediği sonuca ulaştırma olasılığı). Facebook bunu birden çok kriterle ölçer. Reklam kalitesi ve tahmini eylem oranı alaka düzeyi puanını ortaya çıkartır.

3-Reklam Kalitesi

Bir reklamın kalitesine yönelik ölçüm, reklamı görüntüleyen veya gizleyen (şikayet eden) kişilerden gelen görüşler ve reklam görselinde çok fazla yazı olması, bilgi saklama, sansasyonel dil, etkileşim tuzağı gibi düşük kaliteye neden olan özelliklerin değerlendirilmesi de dahil olmak üzere birçok kaynağa dayalı olarak belirlenmektedir.

Son iki unsurun birleşimi reklam alaka düzeyi puanını ortaya çıkartır. Alaka düzeyi puanı 1 ile 10 arasında değerlendirilir. 10 en yüksek 1 en düşük puandır. Alaka düzeyinin çok yüksek olması tıklama başına ödenen maliyetleri azaltır ve bu da toplam bütçenizi doğrudan etkiler. Alaka düzeyi hesaplanırken aynı zamanda reklamın hedef kitleyle ne kadar bağdaştığına da bakılır. Eğer bir et restoranı reklamı yapıyorsanız reklamınızı vegan menüleriyle ilgilenen kişilere göstermek (Bunu normalde kimse yapmamalı) alaka puanın düşürür.

Instagram Reklam Fiyatları (Bütçe) Nasıl Düşürülür?

1- Aynı reklam için birden çok hedef kitle seçerek A/B tesleri yapın. Ayrıca farklı reklam görselleri deneyerek bu testleri çoğaltın. Yaptığınız testler sonucunda hangi reklam seti diğerine göre daha az maliyetli ve alaka düzeyi puanı daha yüksek analiz ederek kazanan reklamı sürdürün.

2- Bütçeyi otomatik teklif vermeye ayarlayarak başlayın. Manuel teklif vermek fiyat olarak cazip gelse de ortalama tıklama başına maliyeti bilmediğiniz için bütçe düşük kalarak reklamınız hiç gösterilmeyebilir. Ya da olması gerekenden yüksek kalarak size daha pahalıya gelebilir. Aşırı düşük veya aşırı fazla teklif vermek kampanyanın performansını kötü etkiler bu yüzden her zaman otomatik teklifle başlamakta fayda var.

3- Alaka düzeyi puanına dikkat. Alaka düzeyi puanının yüksek olması reklam maliyetlerini hatrı sayılır oranda düşürüyor. Alaka düzeyi puanını yüksek tutmak için 1. madde de belirttiğimiz gibi birden çok etkeni uygulamak ve gerekli optimizasyonu sağlamak gerekmektedir.

4- Reklam sıklığını ayarlayın. Instagram kampanyalarınızı erişim reklamı olarak başlattığınızda gösterim sıklığını ayarlamanıza olanak sağlar. Görüntü sıklığı bir kişinin reklamı kaç günde bir göreceğini belirleyebildiğimiz bir seçenektir. Bu sayede her bir kişinin reklamı 3-5 günde bir görmesini sağlayarak insanların reklamı şikayet etme olasılığı azaltılmış olur. Şikayet edilmeyen ve etkileşime girilen reklamlar bu platformun sevdiği reklam türlerindendir.

Reklam optimizasyonu ve buna benzer konular için ayrıca şu makaleleri de okumanızda fayda var;

İdeal Reklam .boyutu ve Formatı

Facebook Reklam Optimizasyonu

Hedef Kitleler

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: