Persona Nedir? Başarılı Persona Nasıl Oluşturulur?

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

İletişime Geç

Cirolarınız artsın ister misiniz?

Cirolarınızı arttırmak için Dijital Pazarlama stratejileri geliştirelim.


Geleneksel pazarlama yöntemleri tarihe karıştı. İnternetin gücünü kullanarak işletmenizin cirolarını daha uygun maliyetlerle, daha hızlı bir şekilde arttırabilmek artık mümkün!


İşinizi internete taşımak ve internette bilinir olmak için ilk adımı atın.


Şub 20
Persona oluşturma

Dijital pazarlama ile uğraşanlar reklamcılıkta hedef kitlenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Hedef kitleyi tanımak pazarlama kampanyalarında büyük önem taşıyor peki hedef kitleyi daha yakından nasıl tanıyabiliriz? Tabii ki bir persona oluşturarak. Peki persona nedir? birazdan yanıtlayacağız. Hedef kitleyi tanıyabilmek için öncelikle kitleyi oluşturan bireyleri tanımak gerek. Teker teker bu bireylerle tanışma fırsatımız olmadığı için hayalimizde ideal bireyi oluşturmak daha kolay.

Persona Nedir?

Pazarlayacağınız ürün ve hizmetlerle kimler ve hangi yapıda insanlar ilgileniyor ortaya çıkarmak için kafanızda ideal müşterinizin bir kopyasını oluşturmalısınız. Bunu yapabilmeniz için aslında hiç var olmayan bu kişiyi hayalinizde oluşturmanız gerekiyor. İşte bu hayalinizde oluşturduğunuz hayali karaktere persona denir.

Alıcı Persona (Buyer Persona) Nedir?

Alıcı Persona (Buyer Persona) dijital pazarlamada kullanılan bir terimidir. Ürün ve hizmetlerinizi satın alabilecek potansiyel müşteri tipinizdir. Bu rehberde alıcı personayı nasıl oluşturabileceğinize dair bir çok bilgi bulunuyor adım adım takip ederek sizde kendi alıcı personanızı oluşturabilirsiniz.

Persona Oluşturma

Otomotiv sektöründesizin ve bir oto galeriye sahipsiniz farklı tarzlarda, markalarda otomobil satıyorsunuz. Bu durumda ideal müşteriniz acaba kim olurdu?

Arabalara ilgi duymayan kişi pek azdır ve her yaştaki ve cinsiyetteki kişi bir arabaya sahip olmak ister. Arabalarla olduğundan daha fazla ilgilenen bir kesim de gençlerdir. Fakat akıllı bir araba satıcısı 18 yaşını yeni doldurmuş ve ehliyetini almış bir gencin yeni bir araba alamayacağını bilmelidir. Arabalara ilgi büyük, her yaştan insan arabalara ilgi duyuyor fakat satın alma noktasındaki karar merci gençler olamaz. Bu noktada arabalarla ilgilenen herkes yerine ebeveynler ya da belirli bir ekonomik özgürlüğün üzerinde olan orta yaştaki kişiler hedeflenmelidir.

Persona profili oluşturmak
Persona Profili

Yukarıda anlatılan kısım aslında alıcı persona nın bir pazarlamacıya yardımına koştuğu yer. Bir alıcı persona oluşturmak işletmeye dijital pazarlama süreçlerinde ciddi manada katkı sağlar. İdeal müşteri profilinizi (Persona) oluşturursanız ona göre videolar, içerikler, sosyal medya paylaşımları ve reklamlar oluşturabilirsiniz. Bir alıcı persona, ürün ve hizmetlerinizi satın alma ihtimali en yüksek kişi profilidir.

Persona Profilini Oluşturan Başlıklar

Bir persona profili oluşturmak facebook ve forum hesabı oluşturmaya benzer. Profili oluştururken bazı bilgiler ve ayrıntılar girilir bunlar, yaşadığı konum, yaş, dil, cinsiyet, çalıştıkları alan, hobileri, ilgi alanları vs. olabilir. Bu bölümde persona profilini oluşturan başlıkları madde madde ele almaya çalışacağız.

Kişisel ve Maddi Bilgiler

 • Çalıştığı iş veya sektör
 • Yaş, cinsiyet, dil, yaşadığı konum
 • Aylık gelir
 • Aile ve ilişki durumu

İstekler ve Beklentiler

 • Beklenti, Hedef ve istekleri
 • Nerede ve ne şartlarda olmak istedikleri
 • Karşılaştığı zorluklara ve çözümleri

Ürün ve Hizmetlerinizi Neden Satın Almalılar

 • Ürünü ve hizmeti alma nedeni
 • Hangi sorunu çözdüğü
 • Satın alma isteği olduğu halde neden alamadığı

Bu Kişiye (Persona) Ulaşmanın Yolu

 • Bu muhtemel müşteriyi tanımladıktan sonra kişiye ulaşmanın yollarını ve yöntemlerini keşfetmek

Yukarıdaki personayı oluşturmak için ihtiyaç olan başlıkları çıkarttıktan sonra asıl soru bu başlıkların altının nasıl doldurulacağıdır. Bunun için Facebook Hedef Kitle İstatistiklerinden faydalanabilirsiniz. Aslında bu araç, persona oluşturmak ya da hedef kitleyi daha kolay tanımak için facebook tarafından ücretsiz sağlanan bir araçtır.

İnsanlar Facebook’ ta bir profil oluşturduklarında profile bilgilerini girerken aslında tüm dünyayla paylaşıyorlar bu bilgilerin tutulduğu yer facebook içerisinde olduğu için profil oluşturma noktasında en verimli veri facebook içerisindedir.

Hedef kitle istatistikleri ile çalışmaya başlamak için Business Manager içerisinden menüye tıklayıp plan bölümünün alt kısmındaki Hedef Kitle İstatistiklerini açın.

Facebook persona oluşturmak için hedef kitle istatistiklerini kullanmak
Hedef kitle istatistikleri

Buradaki bir çok filtreleme özelliğini kullanarak yeni bir hedef kitle oluşturabilir, eskisini düzenleyebilir ve oluşturulan kitleden reklam oluşturabilirsiniz.

Facebook hedef kitle istatistikleri ana panel
Facebook hedef kitle istatistikleri sayfası

Yukarıdaki sayfa hedef kitle istatistiklerinin ana sayfasıdır burada konum varsayılan olarak ABD olarak gelir. Buradan istediğiniz ülkeyi veya coğrafi konumu seçerek filtreleme yapmaya başlayabilirsiniz.

Örneğin ev tekstili ve ev dekorasyon ürünleri kategorisinde bir e-ticaret mağazası işletiyorsunuz bu kategorideki ürünler için ideal müşteri kadınlar fakat persona oluşturmak için cinsiyet yeterli bir değil.

Persona oluşturmak için Facebook hedef kitle istatistiklerini açıp konum olarak Türkiye seçtikten sonra ilgi alanları bölümüne gelip büyük rakiplerin isimlerinden bir ya da bir kaçını (Esse, english home, madame coco) yazarak persona bilgilerini oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Persona oluşturmak
Rakipleri yazarak ideal müşteriyi bulun

Yukarıdaki örnekte ilgi alanları kısmına English Home yazarak bu markayla ilgilenen kişilerin istatistiklerini görüntüledik veriye göre;

Yaş aralığı 25 ile 35 olan

Medeni durumu evli

Eğitim durumu üniversite mezunu

İş ünvanı olarak eğitimciler (öğretmen) ya da yöneticiler (Her ikisi için ayrı ayrı persona da oluşturulabilir)

İlgi alanları kısmına birden çok büyük benzer markayı yazarak daha doğru veri alma şansınız var. Sayfalar bölümüne geçip en çok beğenilen sayfalara bakarak ilgi alanı kısmına o sayfaları da ekleyebilirsiniz. Bu durumda demografik bilgilerde değişiklik olabilir.

Sonrasında biraz beyin fırtınası yapmak gerekebilir. Yukarıdaki demografiye sahip insanların istekleri, hoşlanabilecekleri ürünler, onları mutlu edebilecek şeyler ya da sorunlarını çözebilecek ürünler neler olabilir? Bunların listesini de yaptıktan sonra pazarlamanız gereken ürün ortaya çıkar. Bu ürünü ya da ürünleri ortaya çıkarttıktan sonra oluşturduğunuz personaya göre bir hedef kitle yaratıp reklamlara başlayabilirsiniz.

Facebook reklamlarında hedef kitleyi test etmek her pazarlama uzmanı tarafından en çok dile getirilen konu fakat ulaşabileceğiniz net veriler varsa bazı durumlarda bunun için kumar oynaya gerek bulunmuyor.

Örneğin yukarıdaki personayı oluştururken, zaten ev tekstili ile ilgilenen kişilerin evli kadınlar olabileceği konusunda net bir bilgiye sahiptik fakat daha çok üniversite okumuş ve yaş aralığı 25 – 35 olan, daha çok eğitim ve yönetim pozisyonlarında çalışan kadınlar olduğunu istatistikler bize gösterdi.

Sonuç

Ürün ve hizmetlerinizle direk olarak ilgilenebilecek kişilere ait bir persona oluşturmak için facebook hedef kitle istatistikleri kullanılabilir. Bunun yanında personayı tam olarak doğru oluşturmak için biraz beyin fırtınası yaparak istekleri ve elde etmek istedikleri konusunda somuta yakın tahminler yapmak gerekiyor. Facebook hedef kitle istatistikleri en azından ilgi alanına göre demografik bilgiyi doğru verebilen bir araç dyebiliriz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: