Restoranlar İçin Dijital Pazarlama Teknikleri

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Ara 27
Restoranlar için dijital pazarlama teknikleri

Restoranlar için dijital pazarlama teknikleri geliştirerek daha fazla müşteri elde edebilir ve restoranınızı devamlı ziyaret eden sadık müşterilerin memnuniyetini arttırabilirsiniz.

Sosyal medya ve dijital dijital pazarlama yöntemlerini kullanmayan restoranlar bu yöntemleri kullanan rakiplerine göre daima bir adım geride kalacaklar. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla Türkiye’ de internet kullanımı ortalama %75 gibi büyük oranlara tırmandı. Bu kadar büyük bir gücü es geçmek anlamsız, gerek restoranlar gerekse küçük – büyük tüm işletmeler için bu durum büyük bir kayıp.

Peki bu dijital yeniliklere ayak uydurmak ve bu sayede rakiplerin gerisinde kalmamak için ne yapmak gerek?

Bu rehberde paylaşacağım restoranlar için dijital pazarlama tekniklerini restoran ve cafe  benzeri işletmelerde uygulayıp hayata geçirebileceksiniz.

Başlangıç

Bir işletmenin müşterileriyle daha önce olmadığı kadar yakın iletişim kurduğunu düşünün. Restoranınızla veya işletmenizle aktif olarak online etkileşim kurabiliyorlar. Bu sayede sadık müşterilerinizi kullanarak onların değerli yorumları ve tavsiyeleri sayesinde yeni müşteriler kazanabilmek mümkün.

Restoranlar için dijital pazarlamaRestoran içindeki masalarda bulunan menü kartlarında veya belirli alanlarda (duvar, kasa önü, aksesuar) sosyal medya hesaplarının adresini insanlara duyuran bazı işletmelere rastlamışsınızdır. Bu işletmeler restorana gelen müşterilerden olumlu yorum almak ve etkileşime geçmek için sosyal medyayı kullanmaya çalışıyor. Bu sayede sosyal medya hesaplarına yapılan küçük bir yorum veya paylaşım bile belki gelecekte bir çok yeni müşteriye kapı açacaktır.

Sayfanın ilerleyen kısımlarında restoranınızı dijitalin gücüyle nasıl büyütebileceğiniz konusunda size buna benzer fikirler vermeye çalışacağım.

Restoranlar İçin Instagram

Restoranlar için dijital pazarlama süreçlerinde instagram, şüphesiz en çok kullanılan sosyal medya kanalıdır. Restoranlarda Instagram’ ın çok kullanılmasının en büyük sebebi instagram’ ın bir fotoğraf, video paylaşım kanalı olmasından kaynaklanıyor. Yemeklerde görsellik ve sunum oldukça önemlidir, restoran sahipleri ve şefler uzun yıllardır sunum, görsellik gibi unsurlara önem veriyor. Durum böyle olduğunda bu görselliğin insanlara en iyi sergilenebileceği alanların başında Instagram gelmektedir.

Restoranlar için instagram

Sunum ve Görselliği Yüksek Ürünlerin Paylaşımını Yapın

Restoran menüsünde bulunan güzel sunumlu bir tabağa ait fotoğrafın veya tabağın hazırlanma aşamasını gösteren bir videonun instagram da paylaşılması takipçiler tarafından kısa zamanda dikkat çeker. Paylaşım sonrasında insanlardan yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar gelmeye başlar. Burada önemli nokta görselin veya videonun ne kadar gerçekçi ve göze hitap ettiğidir. Üstünkörü çekilen amatör video ve fotoğraflardan büyük etki beklenemez. Bunun için en azından instagram içeriklerinin hazırlanması aşamasında profesyonel destek almakta fayda vardır.

Instagram Profilinize Önem Gösterin

Instagram kullanmaya başladığınızda profilinizi kişisel profilden işletme profiline geçirmeniz gerekiyor. Bu sayede profiliniz artık bir işletme kategorisine geçecektir. Profil resmini ve açıklamasını doğru ve dikkat çekici olarak doldurmaya gayret edin. Eğer varsa (ki olmalı) web sitenizin adresini instagram profilinize ekleyin.

Paylaşımlarda Hashtag Kullanmaya Dikkat Edin

Restoranlar için dijital pazarlama teknikleri 2Paylaşımlarda restoranınız ve ürünlerinizle ilgili popüler hashtag ler kullanmaya gayret edin. Kendi restoranızın adını da hashtag olarak gönderilere ekleyin. Popüler hashtag ler hakkında ilham almak istiyorsanız Instagram Hashtag Generator 15 En İyi Araç rehberine göz atabilirsiniz.

Hashtag ler sayesinde instagramda arama yapan kişiler, size kolaylıkla ulaşabilir. Böylelikle sizi daha önce hiç tanımayan insanlara bile ulaşabilirsiniz.

Sürekli Güncel Tutun

Instagram hesabınızı sürekli güncel tutun. İzin alarak müşterilerinizi yemek yerken, garson servis yaparken, bir etkinlik sırasında veya benzeri durumlarda çekeceğiniz video ve resimleri hashtag lerle sürekli paylaşmaya gayret edin.

Hesabınızı Facebook Sayfanıza Bağlayın

Bir facebook işletme hesabı açarak tüm profil bilgilerini eksiksiz doldurun. Ayrıca Instagram hesabınızı facebook hesabınıza bağlayarak instagramda yaptığınız paylaşımları otomatik olarak facebokta paylaşın. Facebook işletme hesabı da tıpkı instagram gibi etkileşim almanıza ve trafiğinizi büyütmenize yardımcı olur.

Bir influencer’ lar ile Çalışın

Restoranlar için dijital pazarlama teknikleri 3

Hesabınız ister yeni olsun ister eski restoran ve yemek sektörüyle ilgili büyük instagram sayfalarında ücretli paylaşımlar yaptırın. Belkide instagram hesabınızı en hızlı büyütecek tekniklerden biri de budur. Çünkü bu tip hesaplar zaten çok büyük bir takipçi kitlesine sahiptir ve ellerindeki kitle sizinle direk ilgili olduğu için çok hızlı sonuç vermeye başlar. Takipçileriniz artar, paylaşım ve beğenileriniz artar bu sayede daha hızlı tanınırsınız.

Yarışmalar Düzenleyin

Instagram aktivitelerine bir oyun veya yarışma eklemek hala işe yarayan bir yöntem. Küçük yarışmalar düzenleyin, sorular sorun, paylaşım ve arkadaş etiketleme isteyin. Kazananlara kupon kodu veya ücretsiz yemek hediye edin. Bunu belirli günlerde tekrarlayın ücretsiz hediyelere herkes bayılır.

Ücretli Reklamlar Verin

Yaptığınız yarışmaları ve promosyonları ücretli reklamlarla duyurun. Ücretli reklamlara her ay muhakkak bir bütçe ayırın böylece daha fazla kişiye ulaşmış olursunuz.

Google Benim İşletmem Kullanın

Restoranlar için dijital pazarlama teknikleri 4

Google benim işletmem her tipte işletme ve şirket için çok büyük bir pazarlama kanalıdır. Sosyal medya hesaplarını açmadan önce ilk olarak google benim işletmem hesabını açıp restoranınızı haritalara ekleyin. Profil bilgilerini eksiksiz doldurun. Gelecekte buraya atılan olumlu  veya olumsuz tüm yorumları yanıtlamaya çalışın.

Google benim işletmeme kayıtlı bir yer için insanlar yol tarifi aldıklarında veya keşfetmeye çalıştıklarında işletmeye ait yapılan yorumlar çok değerlidir. İşletmeye yapılan olumlu yorumlar ve puanlar yeni gelen bir müşteriyi çok hızlı etkiler. Bu yüzden işletmenize gelen kullanıcıları olumlu yorum alabilmek için memnun etmeniz gerekmektedir.

Müşterilerinizden Olumlu Yorum İsteyin

Yemeklerini yiyip keyifli vakit geçiren tüm müşterilerinizden restoranınıza yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Bunu kasada veya hesap ödedikten sonra yapacağınız bir ikram sonrasında dile getirebilirsiniz. Müşteriye ikram edeceğiniz bir tatlı, kahve veya çay size bir çok müşteri olarak geri dönebilir. Masalardaki menü kartlarına da google işletmenize değerlendirme yazmalarını hatırlatıcı notlar ekleyebilirsiniz. Bu tip yorumlar ve olumlu geri dönüşler restoranınızın hızlıca büyümesine destek olur.

Tripadvisor’ e Kaydolun

Google işletmeler gibi önemli olan bir diğer platform da tripadvisor’ dür. Tripadvisor her türden mekana ait gerçek kullanıcıların yorum yaptığı bir sistemdir. Restoranınızı bu platforma ekleyip tıpkı google işletmelerde olduğu gibi olumlu yorumlar almaya gayret edin.

E-posta ve SMS Pazarlaması Kullanın

İmkan bulduğunuz her anda müşterilerinize ait e-posta ve mebil telefon bilgilerini bir veri tabanına kaydedin. Listeniz büyüdükçe listenizdeki kişilere haftalık veya günlük menülerinizi iletebilirsiniz. E-postaların – SMS lerin içeriği, doğum günü, özel günler olabilir veya restoranınızın menüsüne eklenen bir spesiyalite…

Bunların dışında instagram veya diğer sosyal medya kanallarından yapacağınız promosyonları da istenizdeki kişilere duyurabilirsiniz. Toplu e-posta için mailchimp, sms için sanal santral veya toplu sms servislerini kullanabilirsiniz.

Web Siteniz Olmak Zorunda

Restoranlar için dijital pazarlama teknikleri 5Restoranınızı ve menünüzü tanıtan kaliteli bir web sayfanız olmalıdır. Web sayfanızda menüleri sürekli olarak güncelleyin. Web sayfanızı sosyal medyada ve diğer dijital platformlarda paylaşın. Web sitenize dijital reklamlardan gelen trafiği yönlendirebileceğiniz bir sayfa veya funnel sistemi kurabilirsiniz. Kayıt yapan müşterilere özel kuponlar veya hediye çeklerini bu sayfadaki uygulamalardan takip edebilirsiniz.

Restoranınız rezervasyon kabul eden bir yapıdaysa, web sitenize bir rezervasyon formu ekleyin. Müşterilerinize rezervasyondan bir kaç saat önce sms veya e-posta ile otomatik hatırlatıcılar gönderin. Bu durum müşteriler tarafından hoş karşılanır ve size olumlu yorumlar olarak geri döner.

Web sayfanıza sosyal medya hesaplarınızın adreslerini ekleyin. Beğenmelerini ve takip etmelerini isteyin. İletişim sayfanıza ekleyeceğiniz bir kontak formu ile görüş ve önerileri bildirmelerini de talep edebilirsiniz.

Ücretli reklamları sosyal medya hesaplarına yönlendirmek yerine bazı kampanyalarda web sitenize de yönlendirebilirsiniz. Web sitenize gelen trafiği facebook pixel ile toplayarak gelecekte olan kampanyalarınızı daha ucuz maliyetlerle müşterilerinize reklama çıkabilirsiniz.

Ücretli sosyal medya reklamları planlarken hedef kitle seç,m,ne dikkkat edin. Özellikle yaklaşan yıl dönümü, doğum günü ve özel günler gibi anları hedef kitlenizi hazırlarken göz ardı etmeyin.

Pinterest Kullanın

Pinterest, %58 i kadınlardan oluşan bir diğer sosyal medya platformudur. Pinterestte kendin yap ürünleri, takılar, kıyafetler, yemek tarifleri, yemekler,ve daha bir çok kategoride resimler insanlar tarafından pinlenir. Pinlenen görseller kullanıcılar tarafından pinboard haline getirilir, beğendiklerini insanlar bu board lar üzerine arşivler. Özellikle kadınların çoğunlukta olduğu pinterest göz ardı edilmemesi gereken bir platformdur. Eğer çok özel bir menünüz veya yemeğiniz varsa pinterestte çok kısa zamanda bir çok kişi tarafından pinlenip viral hale gelebilir.

Mobil Uygulama

Eğer online sipariş sistemi ile çalışıyorsanız ve paket servisiniz varsa bir mobil uygulama üzerinden müşterilerinizden sipariş toplayabilirsizin. Hatta ödemeleri kredi kartı ile sipariş sırasında yapmaları konusunda onlara bir seçenek sunabilirsiniz.

Fırsat Siteleri

Fırsat siteleri ile belirli zamanlarda anlaşmalar sağlayarak kampanyalı paketler yapabilirsiniz. Örneğin 4 kişilik kahvaltı için pazar gününe özel 100 kişilik bir kitle alabilirsiniz. Fırsat sitelerine google da arama yaparak ulaşabilmek mümkün bu sistemler çalışan onlarca siteyi kısa zamanda google dan bulabilirsiniz. Bu siteler bazen kupon kodu satarak bazen de satışı kendileri yaparak ödemeyi baştan tahsil ediyorlar. Size hangi ödeme ve kampanya planı uyuyorsa istediğinizi seçerek işlerin durgun gittiği zamanları avantaja çevirebilirsiniz.

Yemek Sepeti

Yine paket servis hizmeti sunuyorsanız Yemeksepeti.com’ a üyelik oluşturarak siparişleri online olarak alabilirsiniz. Yemek sepeti başarılı siparişler sonunda sizden belirli oranda komisyon alır. Bu komisyon bedelini belirli periyodlarda kendilerine ödemeniz gerekmektedir.

Sonuç

İnternet ve Dijital Pazarlama, daha fazla müşteriye ulaşmanıza yardımcı olan düşük maliyetli ve ölçümlenebilir bir pazarlama yöntemidir. Doğru mesajla ve doğru tekniklerle gerçek zamanlı olarak satışlarınızı arttırmaya yarar. Yukarıdaki teknikleri kullanarak restoranınızı, dijital olarak pazarlayabilir ve müşterilerinizi arttırabilirsiniz.

Tabii ki pazarlama ve reklamın önemi tartışılmaz fakat bir restoranda asıl önemli olan lezzet, hijyen, kalite ve güler yüzdür bunların eksik olduğu bir işletmede ne kadar pazarlama kampanyası yapılırsa yapılsın istenilen sonucu almak  imkansızdır.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(3) Yorum

Oğuz Eke 11/09/2019

Cok güzel bir paylaşım gerçekten cok başarılı makaleler okuyorum sayenizde. Sürekli takipteyim umarim böyle devam eder paylaşımlarınız.

Yanıtla
Günay yildiz 11/09/2019

Çok yararlı bir makale tamda bunun gibi bir içerik arıyordum teşekkürler

Yanıtla
Jale Ekinciloğlu 18/12/2019

İnanılmaz güzel bir yazı muhteşem içerikler devamını merakla bekliyoruz. Saygılar

Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: