TikTok Nasıl Kullanılır

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Eyl 06

TikTok, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır. TikTok için, Snapchat’in yolunda ilerleyen ve bu yolda ilerlerken bir çok yenilik yapan bir eğlence uygulaması da diyebiliriz.

Tiktok, kullanıcılar tarafından oluşturulan kısa müzikal videolara odaklanıyor. TikTok uygulaması sayesinde diğer kullanıcılar tarafından yüklenen milyonlarca video arasında gezinebilir veya kendi videonuzu oluşturabilirsiniz.

Son zamanlarda epey popüler hale gelen TikTok, özellikle gençler tarafından daha çok tercih ediliyor. Hatta o kadar çok tercih edilmeye başlandı ki, uygulama marketlerinde üst sıralara yükseldi.

Tik Tok’ a BaşlamakTiktok 2 en iyi ios uygulamaları nasıl kullanılır

Başlamak için IOS veya Android’de TikTok’u aratın ve indirin. Ardından uygulamayı açıp facebook veya Google hesabınızla oturum açın. Ana ekranda izlemek için popüler bir çok video bulacaksınız. Eğer beğenmediyseniz, bir sonraki videoya gitmek için ekranı yukarı kaydırın. Ayrıca, ekranın sağ tarafındaki simgeleri kullanarak videoya oy verebilir, yorum yapabilir ve paylaşabilirsiniz. Ayrıca, istediğiniz videoları bulmak için kategorilere göz atabilir ve anahtar kelimeleri veya hashtag’leri arayabilirsiniz.

Eğer kendi kısa videomu oluşturmak istiyorum diyorsanız, + simgesine dokunarak oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca profilinize göz atarak, kaç tane video beğeni aldığınıza ve takipçiye sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Video oluşturma

tiktok nasıl kullanılırTikTok’taki tüm videolar 15-60 saniye uzunluğundadır (kayıt düğmesinin altındaki seçeneği seçerek zaman sınırını seçebilirsiniz), bu nedenle başlamadan önce videonuzu planlamak isteyebilirsiniz. Hazır olduğunuzda + simgesine tıkladığınızda video çekimi ekranı açılacaktır. Kırmızı kayıt düğmesinin dışında bir çok başka simge olduğunu fark edeceksiniz. İşte bu düğmelerin yaptıkları:

Etkileri simgesi: Bu simge, ekranın sol alt tarafında yer alır. Dokunup, ışıltılı kar, siyah beyaz film efektleri ve vücudunuz film çekimi sırasında hareket ederken değişen etkileşimli efektler gibi videonuzda kullanılabilecek özel efektler menüsünden bir seçim yapabilirsiniz.

Fotoğraf Şablonları: Kayıt düğmesinin altında bulunan bu seçenek, fotoğraflarınızı müzik eşliğinde yaratıcı bir video galerisine yüklemenizi sağlar. Şablonunuzu sola kaydırın ve ardından Fotoğraf seç simgesine dokunarak fotoğraflarınızı yüklemeye başlayın.

Bir ses ekle: Ekranın üst kısmında Ses ekle seçeneği bulunur. Videonuza eklenecek bir şarkı bulmak için ona dokunun. Bu seçeneği daha sonraki videolar için şarkıları kaydetmek için de kullanabilirsiniz. Hangi şarkıyı kullanmak istediğinize karar veremediyseniz hazır seslerden bir çok seçenek kullanabilirsiniz.

Kamera Çevirme: Flip, kamerayı öne ve arkaya çevirir.

Hız: Hız simgesi, videonuzun ne kadar hızlı veya yavaş olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Gülmeleri en üst düzeye çıkarmak için onu hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz.

Güzellik: Bu simge videonuza bir güzellik filtresi eklemenizi sağlar. Açmak için simgeye dokunun ve kapatmak için tekrar dokunun.

Filtreler: Filtreler simgesi, diğer video uygulamalarında olduğu gibi videonuza filtre eklemenizi sağlar.

Zamanlayıcı: Daha kısa bir video mu istiyorsunuz? Zamanlayıcı, videonuzun ne kadar sürmesini istediğinizi özelleştirmenizi sağlar. Otomatik olarak kapanmadan önce videonun kaç saniye kaydedeceğini seçmek için kaydırıcıyı kullanabilirsiniz.

Flaş: Flaş simgesine dokunduğunuzda, kameranızdaki flaşı açıp kapatabilirsiniz.

Çekimi tamamladığınızda, kırmızı onay işaretine dokunun. Daha sonra bir düzenleme ekranına yönlendirileceksiniz. Burada filtreler, çıkartmalar ekleyebilir, efekt ve sesleri değiştirebilir ve videoya metin ekleyebilirsiniz. Düzenlemeden sonra,  hashtag ekleyebilir, arkadaşlarınızı etiketleyebilir, yorumları kapatabilir, gönderiyi paylaşabilir, gizlilik ayarlarını değiştirebilir ve taslak olarak kaydedebilirsiniz.

Gelişmiş Özellikler

Temel bilgilere alışınca, daha ileriye gidebilirsiniz. Örneğin, videonuzu arkadaşlarınızla birleştirebileceğiniz bir Duet özelliği var. Yapmanız gereken tek şey arkadaşınızın size videolarını göndermesini sağlamak. Gelen Kutusu ekranında açın ve ardından Düet özelliğini aktif edin.

Videolarınızın gizliliğini nasıl değiştirirsiniz?

Bazen insanların videolarınızı görmelerini istemeyebilirsiniz, özellikle de yeni başladığınızda bu son derece normaldir. Her videoyu kimin görebileceğini değiştirebilirsiniz. Zaten yüklediğiniz videolar için Bu Videoyu Kim İzleyebilir seçeneğini kullanarak özel veya herkes  olarak ayarlaya seçeneğini size sunacaktır. Videoyu göndermeden önce kimin göreceğini seçmek istiyorsanız Bu Videoyu Kim İzleyebilir ve öğesine dokunun.

TikTok’ ta daha kolay başarılı olabilmek mümkün

TikTok ta hiç çaba sarf etmeden 60 saniyelik bir video ile bile on binlerce takipçiye sahip olabilmek mümkün. Gerçekten başarılı bir video ortaya çıkartılırsa iyi bir hashtag kullanılarak saatler içinde çok büyük izlenmelere erişilebiliniyor. Youtube ile karşılaştırıldığında bir hesap daha hızlı büyütülür. TikTok ile sadece tek videonun aldığı hit sayesinde on binlerce aboneye sahip olabilmek mümkünken, youtube için on binlerce aboneye ulaşmak aylar hatta yıllar alabiliyor. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda TikTok, Dijital Pazarlama süreçlerinde kullanılabilecek etkili bir araç haline gelmektedir.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(1) comment

Ali Can 24/09/2019

Tik-Tok bana veya benim gibi milyonlarca kişiye basit biraz da bayağı gelse de muazzam bir kullanıcı grubu var.
Burada ki reklam alanı hakkında hala öngörülemez başarılar elde edilebilir.
Merakla bekliyorum süreci, Nereye gidecek bakalım.

Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: