WordPress’le Funnel Kurulumu

Yazar DijiSumo | Dijital Pazarlama

Mar 03
Wordpress Sales Funnel Kurulumu

Dijital Pazarlama süreçlerinde satış hunileri (sales funnels) oldukça sık kullanılan ve büyük öneme sahip stratejilerin başında gelir. Funnel denilince akla ilk Click Funnels gelebilir fakat, bu rehberde en az Click Funnels kadar efektif bir sistemin alternatif yollarla nasıl kurulacağını ele alacağız. Öncelikle, funnel’ı anlayıp sonrasında adım adım WordPress Funnel Kurulumuna geçeceğiz.

Funnel Nedir?

Funnel tam olarak, potansiyel bir müşteriyi belirli bir hedefe doğru adım adım yönlendirerek gerçek müşteriye çevirme sürecidir. Dilimize, Satış Hunisi olarak çevrilen Sales Funnel doğru kullanıldığında çok büyük etkiler yaratır. Satış hunileri hedef kitlenizdeki binlerce potansiyel müşteriyi ayrıştırıp içlerinden gerçek müşterileri seçmenize yarayan muhteşem bir pazarlama aracıdır.

Funnel, genellikle bir reklamla başlayıp ziyaretçileri optimize edilen açılış sayfasına yönlendirme işlemiyle devam eder. Bir funnel, onlarca adımdan oluşabileceği gibi bir kaç adımda sona da erebilir.

Bir funnel, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi aslında çok basit bir yapıya sahiptir ve 4 adımdan oluşur.

Sales funnel (Satış hunisi) nedir

Bir Funnel bu şekildeki adımlardan oluşmaktadır

 • Farkındalık : Hedef kitlenizde olan veya olmayan herkesin karşısına bir teklifle çıkıp farkındalık yaratmak
 • İstek Uyandırma : Teklifinize ilgi gösteren kişileri yakaladıktan sonra teklif hakkında büyük istek ve marak uyandırma
 • Karar Verme : Teklife büyük ilgi duyan bu kitleyi, karar verme aşamasında ikna etme
 • Aksiyon : Teklif edilen ürün veya hizmetin satışa dönüşmesi

Bir satış hunisine giren insanlar, farklı aşamalardan geçerek huninin en son noktasına gelir. Bir funneldaki asıl amaç, yüzlerce veya binlerce kişi içinden ürün – hizmete gerçekten ilgi duyan kişileri tespit etmek ve satın almalarını sağlamaktır.

Sales funnel nasıl çalışır

Bir çok çeşit ve türleri bulunan satış hunileri özetle, yukarıdaki mantıkta çalışırlar. Bu rehberde kurulumunu yapacağımız basit huninin işleyiş süreci aşağıdaki gibidir. WordPress ile kuracağımız  bu funnel için öncelikle bir amaç belirleyip işleyiş şemasını çıkartıyoruz. Sonrasında ise adım adım bu funnel’ ın kurulumunu gerçekleştireceğiz.

WordPress Funnel Kurulumu

Adım 1 : Hedef ve Strateji

Amaç ve Hedef: Bir eğitim veya online hizmet satmak amacıyla, reklam yoluyla elde edilen trafiği (bir çok kişiyi) satış hunisine yönlendirerek iletişim bilgilerini toplamak.

Ayrıca ücretsiz kurs veya PDF kitap teklif ederek istek uyandırmak, satın almamaları konusunda karar vermelerini sağlamaktır.

Hedefteki ürün veya hizmeti satın alacak kişileri bu ücretsiz kurs veya kitap sayesinde süzdükten sonra funnel, amacına ulaşarak gereksiz kişilerden  arınmış olacaktır.

Gerçek anlamda bir funnel, bir çok katmandan oluşabilir fakat bu rehberdeki amaç, bu yapının teknik olarak nasıl kurulacağı hakkında olacaktır.

Wordpress funnel kurulumu 2

Adım 2 : WordPress Kurulumu

Domain ve hosting aldıktan sonra cpanel e giriş yapıp 1 dakikada wordpress kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Hosting için Veridyen kullanabilirsiniz hem uygun fiyatı hem de wordpress’ e %100 uyumlu sunucularıyla başarılı bir hosting firmasıdır.

WordPress kurulumu için aşağıdaki videoyu izleyin ve kurulumu tamamlayın.

Adım 3 : Thrive Architect Kurulumu

WordPress Funnel Kurulumu için Thrive Architech en iyi çözümdür. Click Funnels’ a en yakın WordPress alternatifi kuşkusuz Thrive Architect’ tir. Thrive Architect içerisinde bir çok tasarım bulunan gelişmiş bir açılış sayfası (landing page) oluşturucusudur. Bir çok sektöre yönelik otomatik oluşturulan tasarımlardan birini seçerek kolayca açılış sayfanızı oluşturabilirsiniz.

Thrive Architect ile açılış sayfalarınızı oluştururken başka bir temaya ihtiyaç yoktur. Funnel için gerekli olan bir çok sayfa Thrive Architect ile oluşturulabilir. Sitenize Thrive Architect ile açılış sayfaları oluşturduktan sonra blog olarak ta herhangi bir wordpress teması kullanabilirsiniz. Ya da wordpress içerisinde gelen temalar da işinizi görebilir.

Özet olarak Thrive Architect ile açılış sayfaları yaratılıyor, blog için de herhangi bir tema seçilebiliyor. Thrive Architect için ayrıca bir tema daha satın almanıza gerek yoktur wordpress funnel kurulumu için Thrive Architect yeterlidir.

Thrive Architect aylık olarak fiyatlandırılır. En küçük plan 19 dolardan başlıyor. Bu planda 25 adet domain kullanım hakkı veriliyor. Click funnel ın aylık fiyatlandırması göz önünde bulundurulduğunda gayet avantajlıdır.

Wordpress funnel kurulumu 2

Thrive üyeliğini tamamladıktan sonra üye panelinden sitenizi ekleyip wordpress için gerekli olan eklentiyi indirip kuruluma geçebilirsiniz.

Thrive Architect eklentisinin kurulumunu ve tüm ayarlarını aşağıdaki videodan takip edebilirsiniz.

Adım 4 : WordPress Funnel Kurulumu

Bu videoda Thrive eklentisi kurulumu, sonrasında ise gerekli ayarlar ve 3 adımlı funnel sürecini takip edebilirsiniz.

Videodaki adımları kısaca maddeler halinde özetleyelim;

 1. Thrive Architect eklentisi yüklenir ve etkinleştirilir
 2. Bir adet ana sayfa bir adet te blog sayfası oluşturulur. Oluşturulan sayfalar ana sayfa ve blog sayfası olarak wordpress’ e tanımlanır
 3. Anasayfa ürün veya hizmete ait sayfadır isteğe göre düzenlenir. Fakat Funnel, bu sayfadan başlamayacak funnel için bir açılış sayfası (landing page oluşturulur)
 4. Bir açılış sayfası oluşturulup düzenlenir. Bu sayfada ücretsiz bir kurs veya pdf  indirmesi karşılığında müşterinin e-postası ve telefonu sisteme otomatik kaydedilir.  Ücretli ve ücretsiz kaynaklardan (reklamlardan) gelen trafik bu sayfaya yönlendirilir
 5. E-posa onay sayfası oluşturulur ve düzenlenir. Açılış sayfasındaki formu dolduran müşteri, bu sayfaya yönlendirilerek e-postasına gelen onay mailini tıklamasına ait talimatlar verilir.
 6. Bu adımda müşterinin, mail linki tıkladığında teklifi (pdf veya ücretsiz kurs vb.) indirebileceği teşekkür sayfası oluşturulur. Sayfada indirme linki veya kursa yönlendirme linki bulunur. Eğer istenirse başka bir funnel a yönlendirilir.

WordPress ile Ücretsiz Funnel Kurulabilir mi?

Thrive veya Optimize Press gibi araçlar, wordpress funnel sistemleri için bir çok kolaylık sağlar. Bu araçların aylık ücretleri Click Funnels a kıyasla daha düşüktür. Bu araçları kullanmaksızın ücretsiz bir şekilde de WordPress Funnel kurulumu yapılabilir. Bunun için birden çok eklenti ve bu işe uyumlu bir tema gerekmektedir.

Bir funnel oluşturmadan önce asıl odaklanılması gereken konu, funnel’ ın ne amaçla ve hangi adımlardan oluşacağının belirlenmesidir. Bir funnel, birden çok adım ve sayfadan oluşur. Funnel denilen sürecin teknik kısmı aslında, kullanıcıyı sayfadan sayfaya yönlendirme yapmaktır. Bu yönlendirme tabii ki bir plan ve strateji ile yapılmalıdır.

Sayfadan sayfaya yönlendirme işlemleri, potansiyel müşterinin açılış sayfasındaki formu doldurmasıyla başlar. Doldurulan formdaki iletişim bilgileri (e-posta veya telefon) bir mail otomasyonuna kaydedilmesiyle devam eder. Bu adımların teknik olarak, wordpress kullanılarak ücretsiz  yapılması mümkündür.

Eğer, Thrive ya da Optimize Press gibi aylık ödemesi olan araçları kullanmak istemiyorsanız ücretsiz yöntemlerle kendi imkanlarınızla bir wordpress tabanlı funnel kurabilirsiniz.

WordPress ile Ücretsiz Funnel için şunlar gerekir;

 • Tam sayfa bir tema veya visual composer uyumlu bir tema ile sayfaları oluşturabilirsiniz.
 • Pupup pencerelerle iletişim bilgilerini yakalamak için bir popup eklentisi
 • MailChimp ‘ ten ücretsiz bir hesap
 • Acelecilik uyandıran bir timer eklentisi
 • Sayfa yönlendirmeleri için redirect eklentileri
 • İletişim formları ve özel formlar için Contact form 7

Funnel içerisine giren potansiyel müşterilerin iletişim bilgilerini bir veri tabanında biriktirip onlara sonra mail veya telefon yoluyla ulaşıp ürün ve hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Bunun yanında bu iletişim verilerinden, Facebook için özel hedef kitleler oluşturarak, yeni ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak üzere bu kişilere reklam gösterebilirsiniz.

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

(5) Yorum

Efe Özdoğan 03/03/2019

İnanılmaz bir yazı olmuş tamda bunun gibi bir icerik arıyordum gerçekten cok teşekkürler. Blogunuz cok kaliteli surekli takipteyim.

Yanıtla
Ufuk Yıldırım 03/03/2019

Çok başarılı bir makale olmuş tebrik bederim

Yanıtla
Bayram kazancı 04/03/2019

Daha önce görmediğim içerikler bunlar çok bilgilendirici. Dijital pazarlama bölümünde okuyorum bu tip bilgilereçok ihtiyacım vardı. Emeğinize sağlık

Yanıtla
Mert 31/03/2019

Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. 🙂

Yanıtla
  DijiSumo 08/04/2019

  Teşekkürler

  Yanıtla
Yanıt ekle

Yorum Yap: