YouTube, Para Cezasına Çarptırıldı

Yazar DijiSumo | Haberler

Eyl 06

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), video platformunun çocuklara yönelik muamelesiyle ilgili bir anlaşmanın bir parçası olarak YouTube’u 170 milyon dolar para cezasına çarptırdı.

FTC, 4 Eylül Çarşamba günü anlaşmayı duyurdu. Google’ın sahip olduğu platform, Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası (COPPA) Kuralını ihlal ettiği iddiasıyla New York’a 34 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. YouTube, geri kalan 136 milyon doları FTC’nin bir COPPA davasından elde ettiği en büyük miktar olan FTC’ye ödemek zorunda.

Anlaşma komisyonun 3-2 oyla geçti.

YouTube’un, İnternet kullanıcılarını izleyiciden çocuklara yönelik kanallardan izlemekte kullanılan kişisel bilgileri topladığı iddia ediliyor. FTC ve New York Genel Başsavcısı Letitia James’in ortak bir şikayeti, YouTube’un ebeveynleri bilgilendirmeden veya onaylarını almadan hedeflenmiş reklamlar için bu bilgileri topladığını iddia ediyor.

FTC, 1998 yılında kurulan COPPA kuralına göre, çocuklara yönelik web sitelerinin ve hizmetlerin, “bir kullanıcının izlemesinde kalıcı tanımlayıcıların kullanılması da dahil olmak üzere, 13 yaşın altındaki çocuklardan kişisel bilgi toplanmadan önce, bilgi uygulamalarını dikkate alması ve ebeveyn izni alması gerektiğini söyledi. hedefli reklamlar için internet tarama alışkanlıkları. ”

FTC, YouTube’un popüler oyuncak yapımcıları Mattel ve Hasbro’ya, platformun 6-11 yaş arası çocuklara ulaşmada “lider” olduğunu söylediğini belirtti.

FTC basın açıklamasında FTC Başkanı Joe Simons “YouTube, popüler kurumsal müşterilere çocuklarla popülerliğini duyurdu” dedi. “Bununla birlikte, COPPA’ya uymaya gelince, şirket platformunun bölümlerinin açıkça çocuklara yönlendirildiğini kabul etmeyi reddetti. YouTube’un yasa ihlalleri için mazeret yok. ”

Şikayet, YouTube’un “genel izleyici” sitesi olduğunu iddia ederken, platformun birçok kanalının açıkça çocuklara yönelik olduğunu iddia ediyor. YouTube ayrıca, YouTube Kids adında çocuk dostu bir uygulama sunar.

YouTube, FTC anlaşmasının çocuklar ve platformdaki verilerin korunması ile ilgili duyurulduğu aynı gün bir blog yazısı yayınladı.

“Sorumluluk YouTube’da bir numaralı önceliğimizdir ve hiçbir şey çocukları ve mahremiyetlerini korumaktan daha önemli değildir. Bunu yapmamıza yardımcı olacak politikalara, ürünlere ve uygulamalara önemli ölçüde yatırım yapıyoruz ”dedi. “En eski günlerinden beri, YouTube 13 yaşından büyük insanlar için bir site olmuştur, ancak aile içeriğinde ve yükselen cihazların yükselişinde çocukların gözetimsiz izlenmesi olasılığı artmıştır.”

Wojcicki, YouTube’un videolarla ilgili yorumlar gibi özelliklerin yanı sıra çocuklarla ilgili tüm içeriğe ilişkin kişiselleştirilmiş reklamları durduracağını da paylaştı. Ayrıca çocuk dostu kanallarda veri toplanmasını da sınırlayacaklarını söyledi.

“Bugünkü değişiklikler, YouTube’daki çocukları ve aileleri daha iyi korumamıza olanak sağlayacak ve bu daha başlangıç. WoCcicki, “FTC’nin COPPA hakkındaki görüşlerini almak da dahil olmak üzere, bu alanda dünyadaki milletvekilleriyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Dijital Eğilimler daha fazla yorum yapmak için FTC’ye ve YouTube’a ulaştı ve bu raporu ne zaman ve ne zaman geri alırsak güncelleyeceğiz.

Editörün Tavsiyeleri

 

 

 

 

Follow

Yazar Hakkında

Ben Muhammet,1981 doğumluyum İstanbul’ da yaşıyorum. 20 yılı aşkın süredir internet projeleri yürütüyorum. Uzun süredir Dijital Pazarlama teknikleriyle yakından ilgiliyim.Blog yazmayı sevdiğim için bu blogu kurdum, dijital pazarlama alanında edindiğim tecrübeleri bu blog sayesinde kayıt altına alırken aynı zamanda insanların faydalanmasını da sağlamış oluyorum.

Yorum Yap:

Yorum Yap: